Powiększa nos, zniekształca oczy. Selfie przyczyną operacji plastycznych

04.03 | Powiększa nos, zniekształca oczy. Selfie przyczyną operacji plastycznychFakty TVN

Moda na selfie nakręca rynek medycyny estetycznej. Obserwacja amerykańskich lekarzy właściwie nie dziwi - w końcu w jednym i w drugim przypadku chodzi o twarz. I najwyraźniej łatwiej ją zoperować niż złapać odpowiedni dystans. Także do siebie.

Selfie, gdziekolwiek by nie było zrobione, ma jedną wadę - zniekształca obraz twarzy. Przypominają o tym naukowcy w najnowszym numerze tygodnika amerykańskiego stowarzyszenia lekarzy. Fotografowie potwierdzają. - Problem jest generalnie z owalem twarzy, bo ta twarz, w zależności od odległości z jakiej robisz zdjęcie, się wykrzywia, się zniekształca - tłumaczy fotograf Bartosz Maciejewski.

Selfie zrobione z bliska powiększa nos na jego koniuszku o siedem procent. U nasady aż o jedną trzecią.

Przyczyna operacji

W Stanach Zjednoczonych selfie często jest jednym z ważniejszych powodów decyzji o rekonstrukcji twarzy. Zjawisko to zauważyło 42 procent amerykańskich chirurgów plastycznych. W Polsce problem też istnieje, choć w mniejszym zakresie. - Rzeczywiście część pacjentów przychodzi ze zdjęciami swoimi lub osób, które uważają za atrakcyjne, i pokazuje: panie doktorze, ja chciałabym wyglądać tak - mówi Marcin Ambroziak z kliniki "Ambroziak" w Warszawie

Bywa, że na nosie i oczach się nie kończy. - Często ma to miejsce w sytuacji, kiedy rozmawiamy na temat zmiany kształtu biustu u kobiety - opowiada dr n. med. Konrad Januszek, chirurg plastyczny z Kliniki Chirurgii Plastycznej "Dr Szczyt".

Lepiej zachować dystans

Moda na selfie zawładnęła całym światem. Powstają miliardy telefonicznych portretów. Jeżeli więc tego typu zdjęcia mają być nadal wykładnią tego, jak wyglądamy, to róbmy je sobie przynajmniej z większego dystansu - radzą specjaliści. Z pomocą specjalnego uchwytu, albo poprośmy kogoś o pomoc. - Kontakt fotografa z modelem jest ważny, bo mówi z własnego doświadczenia, ale i widzi ciebie, widzi twoją twarz, pod jakim kątem twoja twarz wygląda najlepiej - mówi Maciejewski. I z jakiej odległości.

No ale czy w ogóle istnieje coś takiego jak idealny, obiektywny obraz? - Niektórzy badacze, czy psychologowie, czy filozofowie, spieraliby się czy jest coś takiego jak nie zniekształcony obraz i że za każdym razem nakładamy taki filtr, takie okulary, i zawsze patrzymy na siebie z jakiejś perspektywy - tłumaczy dr Jan Zając, psycholog.

Co więc robić? Można jeszcze bardziej zwiększyć dystans. Do siebie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS