Pilny przeszczep i nietypowa krew. "Im więcej osób się zgłosi, tym większa szansa"

20.01.2019 | Pilny przeszczep i nietypowa krew. "Im więcej osób się zgłosi, tym większa szansa"
20.01.2019 | Pilny przeszczep i nietypowa krew. "Im więcej osób się zgłosi, tym większa szansa"
Marek Nowicki | Fakty TVN
20.01.2019 | Pilny przeszczep i nietypowa krew. "Im więcej osób się zgłosi, tym większa szansa"Marek Nowicki | Fakty TVN

Wątroba dla niego już była, ale zabrakło odpowiedniej krwi, bardzo rzadkiej. Chodzi o grupę zero, ale potrzeba wielu dawców, by znaleźć dokładnie taki fenotyp, jaki jest konieczny, by organizm nie odrzucił przeszczepu.

Odwiedzamy z kamerą rodzinę państwa Jeżów z Warszawy. Pan Adam czeka na przeszczep wątroby. Jednak, żeby do niego doszło - konieczny jest nie tylko narząd, ale też odpowiednia krew. A tej brakuje.

Adam Jeż jest po kilku transfuzjach, które uratowały mu życie, ale jednocześnie zmieniły skład krwi. Pojawiły się w niej specyficzne przeciwciała. Lekarze, żeby przeszczepić mu wątrobę, muszą zebrać do operacji dziesięć litrów tej nietypowej krwi.

- Ciężko w tej chwili znaleźć pasującą krew. Od około dwóch procent osób, które zdecydowałyby się oddać, ta krew mogłaby być wykorzystana dla mnie - mówi Adam Jeż.

Gorący apel

Krzysztof Zając, koordynator ds. transplantacji z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie prosi o oddawanie krwi dla pana Adama. - Krew jest tak nietypowa, stąd apel do państwa, żeby ją sprawnie oddawać - mówi.

- Czekamy na pilny przeszczep ratujący życie. Adam jest na pilnej liście priorytetowej. To naprawdę ważne, bo Adam w grudniu ledwo przeżył ostatni krwotok. To jest bardzo groźne dla niego - mówi Iwona Czaban-Jeż.

Dwa tygodnie temu była już wątroba dla pacjenta - pan Adam był już nawet w szpitalu przygotowany do operacji. Jednak z powodu braku krwi życiodajny organ trafił do kogoś innego. Potrzebna jest krew z grupy zero. Czynnik Rh przy przeszczepach wątroby nie ma znaczenia.

- Im więcej osób się zgłosi, tym jest większa szansa zgromadzenia odpowiedniej ilości krwi i większa szansa na przeszczep u tego chorego - mówi Krzysztof Zając, koordynator ds. transplantacji z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

"Wierzę, że się uda"

Chętni mogą się zgłaszać do wszystkich stacji krwiodawstwa w całym kraju. Lekarze dokonają selekcji i wybiorą krew z odpowiednim fenotypem. Nic się nie zmarnuje. Ta, która nie będzie pasować dla pana Adama, trafi do innych chorych.

- Wierzę, że się uda. Liczę na to, że wszystko pójdzie już dalej książkowo - mówi Adam Jeż.

Decydujące okażą się najbliższe tygodnie. Wiedzą o tym i dzieci - Helenka i Wojtek, i żona pana Adama, która spodziewa się trzeciego dziecka.

- Nasza mała córka, która dojrzewa we mnie, chyba dodaje nam sił. Po prostu musimy to zrobić. Chciałbym żeby Adam był przy trzecim porodzie - mówi Iwona Czaban-Jeż.

Poród planowany jest na początek lipca.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS