Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest 'Raport mniejszości'"

03.06.2017 | Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest Raport mniejszości"
03.06.2017 | Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest Raport mniejszości"
Maciej Knapik | Fakty TVN
03.06.2017 | Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest Raport mniejszości"Maciej Knapik | Fakty TVN

Jest już pomysł na wyjście awaryjne dla prezydenta, który ułaskawił niewinnego w świetle prawa Mariusza Kamińskiego. Według uchwały Sądu Najwyższego nie mógł tego zrobić. Według posła PiS Marka Asta, wystarczy teraz szybko zmienić kodeks postępowania karnego tak, by prezydent mógł ułaskawiać na każdym etapie postępowania.

Mariusz Kamiński milczy w sprawie swojego ułaskawienia. Opinii publicznej przedstawił jedynie lakoniczne oświadczenie, że z wyrokiem się nie zgadza. Nie zgadza się też kancelaria prezydenta.

- Pan prezydent dokonał w przypadku pana ministra Kamińskiego aktu łaski w formie abolicji indywidualnej, co konstytucja dopuszcza i ono jest zapisane w artykule 139 - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

PiS zmieni prawo?

Wspomniany artykuł nie wspomina w ogóle o abolicji indywidualnej. Ale skoro czegoś w przepisach nie ma, to zawsze można dopisać, i tu pojawia się inicjatywa posła Asta z PiS. - To jest rozwiązanie sytuacji prawnej, jest pewna wątpliwość - tłumaczył wczoraj poseł Marek Ast.

Propozycja polega na dopisaniu do kodeksu postępowania karnego odpowiedniego ustępu, który pozwoli prezydentowi na ułaskawianie kogo chce i kiedy zechce. I tu cofamy się do zamierzchłej przeszłości - co poniekąd przyznaje europoseł PiS. - Monarchowie, królowie mieli prawo łaski i ułaskawiali kogo chcieli, gdzie chcieli i jak chcieli - mówi Ryszard Czarnecki. Ułaskawienie dzisiaj polega na tym, że zostaje wydany wyrok, opinia publiczna dowiaduje się o winie i czynach danej osoby, i tylko kara zostaje przez prezydenta darowana.

- Społeczeństwo już wie, że wysoki rangą urzędnik państwowy dokonał przestępstwa, czy nie. Bo do tego społeczeństwo ma prawo - komentuje Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. Maciej Gutowski.

Zbyt szerokie kompetencje?

Propozycja posła Asta oznacza, że na dowolnym etapie prezydent będzie mógł wyłączyć się w postępowanie, proces i orzeczenie winy. I sprawy po prostu nie będzie. Opozycja jest oburzona.

- Proponuję, żeby prezydent ułaskawił wszystkich parlamentarzystów PiS na przyszłość jednym aktem prawnym - tak sarkastycznie propozycję ocenia poseł PO Rafał Grupiński. - Można ułaskawiać osobę skazaną, a nie taką, która ma być skazana. To nie jest raport mniejszości. Był taki film, gdzie skazywano osoby, które jeszcze nie popełniły przestępstwa - komentuje z kolei lider .Nowoczesnej, Ryszard Petru.

Podróż w czasie

- Nie sądzę, że politycy powinni być traktowani jakoś szczególnie. Jeśli są skazani, to taka jest decyzja sądu i należy to przyjąć do wiadomości, a wyborcy powinni to oceniać - mówił w trakcie audycji "Gość radia ZET" w 2005 roku Mariusz Kamiński.

Wtedy chodziło o prezydenta Kwaśniewskiego i ułaskawienie ministra Zbigniewa Sobotki. Pytanie czy teraz Mariusz Kamiński w ogóle stawi się w sądzie i co zrobi sąd. Czy utrzyma trzyletni wyrok więzienia dla Kamińskiego za działania CBA przy aferze gruntowej. - Przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia w sądzie rejonowym. Sąd rejonowy będzie tę sprawę przez pięć lat sądził - mówi adwokat Jacek Kondracki. To jeden ze scenariuszy, ale możliwe też, że prawomocny wyrok pojawi się bardzo szybko i szybko też pojawi się kolejny akt łaski. Mariusz Kamiński mówił, że interesuje go tylko uniewinnienie przed sądem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS