Poprosił, by na jego płocie wieszać biustonosze. Odzew przekroczył oczekiwania


Akcja została wymyślona i przeprowadzona w słusznym celu. Anders Grande z Norwegii chciał przypomnieć kobietom o profilaktyce raka piersi. Powiesił na płocie 3 biustonosze i zaapelował o więcej. Odzew był tak duży, że musiał dobudować płot.

Akcja wywieszenia biustonoszy na płocie miała zwrócić uwagę, by nie lekceważyć raka piersi. Zainteresowanie zaskoczyło inicjatora - norweskiego rolnika Andersa Grande. Kobiety dowieszają na jego płocie kolejne biustonosze, przysyłają paczki.

- Pewnego razu w stodole wpadłem na szalony pomysł. Napisałem w internecie, że za każdy biustonosz powieszony na moim płocie dam 100 norweskich koron (w przeliczeniu prawie 50 złotych - przyp. red.) - opowiada inicjator akcji Anders Grande. Pieniądze wpłaca na konto fundacji promującej profilaktyczne badania piersi.

Teraz nie dość, że musiał poprosić o pomoc sponsorów, to jeszcze musiał dobudować płot, bo zabrakło miejsca na kolejne biustonosze. - Są małe i duże, kolorowe, ale musimy pamiętać o idei, jaka przyświeca tej akcji - mówi Grande, w rodzinie którego kobiety chorowały na raka piersi. Chciał się zaangażować w pomoc.

"Wszystko można robić"

- Każda taka akcja jest niezwykle cenna, więc uważam, że właściwie wszystko można robić - ocenia Alicja Sekret, podopiecznia fundacji OnkoCafe. Nietypowa wystawa podoba się też Krystynie Kofcie, która również chorowała.

Pomysłowością w bardzo ważnym celu wykazali się też twórcy akcji "BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa". Niebawem pojawi kolejny kalendarz z nagimi zdjęciami przystojnych mężczyzn. Pieniądze ze sprzedaży kalendarzy trafiają na konto fundacji OnkoCafe, która pomaga chorującym na raka piersi.

- Pomysł się zrodził się w męskiej szatni po treningu, kiedy jak to mężczyźni rozmawiamy o poważnych sprawach. Akurat był temat kobiet, jak wspierać kobiety - mówi organizator kampanii "BreastFit" Jakub Popławski. - Stwierdzili, że jest taka potrzeba, by wspierać swoje kobiety - dodaje Anna Kupiecka z Fundacji Onkocafe.

Wszystkie pomysły na propagowanie profilaktyki są dobre i potrzebne - o czym przypomina profesor Tadeusz Pieńkowski. - Miernikiem sukcesu, jeśli chodzi o leczenie kobiet z raka piersi, jest liczba kobiet, u których kiedykolwiek rozpoznano raka piersi, i które żyją - tłumaczy prof. Pieńkowski, dyrektor medyczny z Radomskiego Centrum Onkologii.

Profesor Pieńkowski dodaje, że w tej chwili w Polsce jest około stu tysięcy takich kobiet. Rocznie diagnozuje się 17 tysięcy przypadków.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS