Fakty - oglądaj online

Stan zapaści

Nastolatka z depresją odesłana na SOR. "To się w głowie nie mieści"

Trafiła na dziecięcą psychiatrię w stanie zagrożenia życia, ale odesłano ją na SOR - to ostatni drastyczny przykład na to, jak zła jest sytuacja w psychiatrii dziecięcej. Zdarzyło się to na Pomorzu, jednak w całej Polsce na oddziałach nie ma już miejsc nawet na podłodze. Brakuje też lekarzy, którzy od dawna alarmują i mówią o zapaści.

Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość...

Jak się mogła czuć nastolatka, która mimo zagrażającej życiu ciężkiej depresji nie znalazła miejsca w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku, i którą w najtrudniejszym momencie odesłano na SOR?

- (Wysłano ją - przyp. red) na pediatrię z listą, jakie leki psychiatryczne powinniśmy temu dziecku dać. Proszę państwa, to się nie mieści w głowie - ocenia całą sytuację profesor Barbara Kamińska, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

W głowie nie mieści się również dyskusja na temat tego, co jest lepsze dla dziecka w kryzysie, które powinno być leczone natychmiast i skutecznie, ale nie ma dla niego miejsca.

- Lepiej jest - w mojej ocenie - gdy dziecko trafi na łóżko na oddziale pediatrycznym, gdzie można zapewnić pomoc psychologa chociażby, niż na podłogę na oddziale psychiatrycznym - jest zdania Arkadiusz Bobowski, pełniący obowiązki dyrektora w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku.

Ostatecznie dziewczynę z Pomorza przyjęto na przepełniony do granic możliwości oddział. Na dostawkę. Bo materace na podłogach oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce to codzienność.

- Można przyjąć kolejnego pacjenta na materac, kolejnego, kolejnego, ale nawet w którymś momencie kończą się miejsca na podłodze - mówi o sytuacji doktor habilitowany Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

"Wiedziałam, że zostaję sama"

Jak wygląda to w praktyce? Pani Maja, walcząc z depresją, bywała na takich oddziałach. Teraz szczerze współczuje nastoletnim kolegom.

- Ludzie leżeli na korytarzach, na łóżkach, czyli nie mieli żadnej przestrzeni osobistej. Nie jest gaszone światło, więc te osoby miały w nocy zapalone światło. No i tam po prostu wszyscy przechodzą. Korytarze są bardzo wąskie - wspomina Maja Gajdamowicz.

Podkreśla też, że wracanie do zdrowia, gdy brakuje warunków i lekarzy, jest bardzo trudne. - Wiedziałam, że zostaję sama, że nie mam żadnego wsparcia. I dopóki nie poznałam ludzi i nie zobaczyłam, że tam są ludzie, którzy dadzą mi wsparcie - w sensie pacjenci - to był wielki lęk - dodaje kobieta.

Zapaść

SOR miejscem walki o życie

Kto powinien pojawić się na SOR-ze, a kto przychodzi - to dwie różne sprawy. Dlatego opolski NFZ...

Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że z pracy zwalniają się lekarze, psychiatrzy dziecięcy, których i tak jest jedynie około 400 w kraju.

- Od 1 marca nie mamy Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, jeżeli nie dojdzie do porozumienia - tłumaczy Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Ministerstwo Zdrowia od miesięcy zapewnia, że wdroży reformę dziecięcej psychiatrii, i że zwiększa na nią nakłady. Minister podpisał rozporządzenie.

- To się dzieje na poziomie legislacji, na poziomie zmian formalnych, a na poziomie rzeczywistości to mamy dokładnie te same oddziały, co były. Jesteśmy w takim samym kryzysie - mówi Barbara Remberk.

W akcję pomocy dzieciom leczącym się psychiatrycznie włączył się hollywoodzki gwiazdor Tom Hanks. Wyremontowany samochód - syrenkę przekazuje na wiosenną aukcję. Wszystkie zebrane podczas niej pieniądze trafią na Oddziały Psychiatrii Dziecięcej szpitala w Bielsku-Białej.

- Mamy taką zapaść psychiatrii dziecięcej, że to się w głowie nie mieści. Tego jeszcze nie było nigdy. Dlatego ta syrenka Toma Hanksa krzyczy. My krzyczymy po prostu wręcz w imieniu tych dzieci, bo one się same nie obronią - opowiada Monika Jaskólska, prezes Fundacji "Nie Wypada Nie Pomagać" i organizatorka akcji.

Pani Maja podkreśla jednak, że nie chodzi tylko o brak miejsc, ale też o brak wsparcia dla pacjentów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
forfanpl
forfanpl

pisie rządy w pełnej krasie. ważne że dla kościoła i swojaków jest

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dojna_zmiana
   dojna_zmiana

   A ja tam wolę wierzyć kochanemu marszałkowi Karczewskiemu że polska służba zdrowia jest najlepsza w Europie

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Piotr6sed
     Piotr6sed

     TRZECI ŚWIAT w III. Rzeczypospolitej
     To zasługa tego, że w tym domu wariatów już od kliku lat rządzą pacjenci

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 20 stycznia

        Fakty z 20 stycznia

        Dwaj amerykańscy kongresmeni apelują do Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. W programie powiemy także, jak na słowa Andrzeja Dudy o sędziach zareagowali sami sędziowie i profesorowie prawa, a także o tym, jakie konsekwencje dla Polski może mieć brak śniegu w zimie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

        Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

        Projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu PiS, który zakłada między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, to "zagrożenie dla niezależności sądownictwa". Wiele razy słyszeliśmy ostatnio te słowa o "ustawie represyjnej", i to w wielu językach. Tym razem to dwaj amerykańscy kongresmeni napisali do prezydenta Andrzeja Dudy. Oni też ocenili ten projekt jako "krok wstecz" dla Polski. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki tak to skomentował: "kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami. No bo co, mamy na to odpowiadać?".

        czytaj więcej »
       • Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

        Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

        Szóstka dzieci i jedna wielka rodzinna tragedia. Dzieci były niedożywione i bite tak, że dwoje z nich trafiło do szpitala. Sześciolatek ma złamaną rękę, siedmiolatek - nogę. Pijany ojciec usłyszał zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia. Rodzina miała założoną "niebieską kartę", przydzielonych kuratorów i nadzór Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

        czytaj więcej »
       • "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

        "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

        Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

        Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

        We wtorek będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 4 stopni Celsjusza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, zachodni.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 19 stycznia

        Fakty z 19 stycznia

        Robert Biedroń rozpoczyna wyścig o fotel prezydenta Polski, a Andrzej Duda przemawia przed górniczą Solidarnością. W programie powiemy także o drzewach niezgody w Poznaniu, pornografii w internecie, do której dostęp mają dzieci i udanym teście rakiety Falcon 9. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

        czytaj więcej »
       • Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

        Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

        Od konwencji w Słupsku Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę jako kandydat Lewicy. Mieszkańcom małych miast i miejscowości mówił, że nadszedł czas na dumę i wybór między cywilizacją pogardy a cywilizacją godności. Obiecał zmiany w budowie mieszkań, ochronie zdrowia, emeryturach i sądownictwie. Przede wszystkim jednak to, że będzie prezydentem mediatorem, niezależnym i aktywnym.

        czytaj więcej »
       tvnpix