"Gigantyczne wsparcie dla każdej rodziny, która stara się o dziecko"

03.06.2019 | "Gigantyczne wsparcie dla każdej rodziny, która stara się o dziecko"
03.06.2019 | "Gigantyczne wsparcie dla każdej rodziny, która stara się o dziecko"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
03.06.2019 | "Gigantyczne wsparcie dla każdej rodziny, która stara się o dziecko"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Na świat przyszło prawie 150 dzieci, ponad 80 ciąż czeka na rozwiązanie, a kilkaset par ustawiło się w kolejce do miejskiego programu in vitro. Łódź pokazała, jak to się robi, a z tej wiedzy chcą teraz skorzystać inne miasta. Miasto płaci za trzy próby. Nie tylko małżeństwom, także parom bez ślubu.

Państwo Drubkowscy na naturalne poczęcie nie mieli żadnych szans. Gdyby nie in vitro, to nie było by Helenki.

- Program jest gigantycznym wsparciem dla każdej rodziny, która się stara o dzieciątko, ponieważ samo leczenie niepłodności, czy problemów z płodnością, są to horrendalne pieniądze - uważa Paulina Adamska-Drubkowska, mama Heleny.

Z wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że skuteczność w leczeniu niepłodności metodą in vitro sięga na świecie od 20 do ponad 40 procent. Łódzki program idzie na rekord. Państwu Drubkowskim udało się za pierwszym podejściem.

- Tak zwany skumulowany współczynnik uzyskanych ciąż przekracza 65 procent - mówi doktor Sławomir Sobkiewicz, dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności "Salve Medica" w Łodzi.

Miasto płaci za trzy próby

Dzięki Łódzkiemu programowi refundowania in vitro i uruchomionemu go zaraz po tym, jak w 2016 roku zawieszony został program rządowy, przyszło na świat 143 dzieci. Prawie 80 ciąż czeka na rozwiązanie, a w kolejce po szczęście ustawiło się już 750 par.

O dotację mogą się starać również pary bez ślubu. Miasto płaci za trzy próby in vitro i za wyprawkę.

Zajście w ciąże już po pierwszej próbie nie odbiera prawa do dwóch kolejnych. Co oznacza, że Helenka ma szansę na rodzeństwo.

Łódzki program uzyskał akceptację Agencji Ministerstwa Zdrowia. By ułatwić zadanie innym samorządom, Łódź nieodpłatnie udostępni swój program wszystkim zainteresowanym.

- Powiedzieliśmy wszystkim samorządom "skoro my dostaliśmy pozytywną opinie, dajemy wam nasz program. Wasze programy nie mogą dostać opinii negatywnej" - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

To nie jest fanaberia

Przetartym przez Łódź szlakiem idą już Szczecinek, Sosnowiec, Powiat Pabianicki. A niedługo ruszą Błaszki i najprawdopodobniej Gniezno.

- W ocenie osób, które od strony medycznej zajmują się tą sprawą wynikało, że to jest najlepszy program, stąd z niego korzystamy już po raz trzeci - mówi Rafał Łysy z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Ze statystyk wynika, że na niepłodność cierpi około 2 miliony Polaków. Dzięki rządowemu programowi in vitro urodziło się ponad 21 tysięcy dzieci.

Jednymi z ostatnich, którzy z niego skorzystali, byli rodzice Zosi. - To czasami jest jedyne wyjście, to nie jest fanaberia - jest zdania Filip Rekucki-Szczurek, ojciec Zosi.

Łódź dedykuje swój program in vitro każdemu, kto oświadczy, że mieszka w Łodzi.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS