Rzecznik rządu przeprosił za niższe pensje. "To jest tylko i wyłącznie ich wina"

05.01.2022 | Rzecznik rządu przeprosił za niższe pensje. "To jest tylko i wyłącznie ich wina"
05.01.2022 | Rzecznik rządu przeprosił za niższe pensje. "To jest tylko i wyłącznie ich wina"
Maciej Knapik | Fakty TVN
05.01.2022 | Rzecznik rządu przeprosił za niższe pensje. "To jest tylko i wyłącznie ich wina"Maciej Knapik | Fakty TVN

Rzecznik rządu Piotr Mueller w środę przeprosił nauczycieli za ich niższe wypłaty po wprowadzeniu Polskiego Ładu. - Nieścisłości mogą się zdarzyć - stwierdził i zapowiedział, że już za miesiąc będzie korekta wynagrodzeń. Wspomniał też o szkoleniach, które mają pomóc w zrozumieniu nowych przepisów podatkowych.

W kancelarii premiera przeprosiny w związku z lawiną informacji o niższych wypłatach nauczycieli po wejściu w życie Polskiego Ładu.

- Pewnie nieścisłości legislacyjne wychodzą, za co chciałem w tym miejscu przeprosić - mówił rzecznik rządu Piotr Mueller. - Uspokajam i zapewniam, że sytuację monitorujemy - oświadczył Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Z kolei wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski zapewniał, że "problem jest naprawdę marginalny", a wiceminister finansów Jan Sarnowski mówił o rozwiązaniach, które chce zapewnić rząd.

Jednak w sprawie styczniowych niższych pensji i chaosu powinni wypowiadać się sami ministrowie, premier i szef partii - bo to oni byli twarzami Polskiego Ładu, gdy w świetle reflektorów zachwalali projekt.

"Polski Ład - wielki program. Nie było takiego w dziejach Polski", "Najlepszy program. Program, który spowoduje, że nasza Rzeczpospolita będzie szczęśliwsza" - to hasła, które można było usłyszeć od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Gdy zamiast szczęścia jest niepewność i chaos, pojawiają się tylko zastępcy, którzy po krótkich przemowach nie odpowiedzieli ani na pytania redakcji "Faktów" TVN, ani na żadne inne dotyczące Polskiego Ładu.

- To nie jest show TVN-u, tylko konferencja prasowa ministrów - zaznaczył rzecznik rządu.

Nie tylko nauczyciele są załamani

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i poseł PiS, jest nauczycielem akademickim na pół etatu. Czy sam dostał po kieszeni? - Prawdę mówiąc, nie patrzyłem jeszcze. Po prostu nie miałem czasu się zainteresować - wyznał polityk.

Polski Ład jednak innych nauczycieli rozwścieczył. W prasie można przeczytać, że "zjada podwyżki policjantów", a emeryci są załamani. Opozycja podkreśla, że odpowiedzialni za to są tylko liderzy obozu władzy.

- To jest tylko i wyłącznie ich wina. Wielki, wielki bałagan. To wszystko na początku roku wywróciło się do góry nogami - uważa Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Wysublimowany, a czasem prymitywny PR już nie pomaga. Ludzie być może widzą propagandę, ale także potrafią liczyć swoje pieniądze - ocenia Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

- To jest bubel prawny, to trzeba wyrzucić do kosza. (...) To jest mniej pieniędzy dla ludzi ciężkiej pracy - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wśród senatorów obozu Zjednoczonej Prawicy także głos krytyczny. - Ten system jest już tak absurdalnie zawiły, że nawet profesjonalne księgowe mają problem - podkreśla senator PiS Jan Maria Jackowski.

Na konferencji wiceministrów w środę usłyszeliśmy, że wszystko będzie dobrze, a sytuacja szybko się wyjaśni. Od opozycji z kolei słyszymy, że na wyjaśnienia był czas, gdy przepisy uchwalano, a nie teraz, gdy cięte są pensje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS