Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
  • 20-latek miał zabić była partnerkę a dziecko oddać do okna życia. Może mu grozić dożywocie
  • W Ogrodzieńcu hucznie otwarto próg zwalniający
Przejęcie mediów

Polska Press trafi w ręce PKN Orlen. "Tego w demokratycznych państwach się nie robi"

"Gazeta Krakowska", "Dziennik Bałtycki", "Głos Wielkopolski", "Kurier Poranny" i ponad sto lokalnych tytułów trafią w ręce kontrolowanego przez rząd PKN Orlen. Państwowy gigant przejmie wydawnictwo Polska Press. Jak podkreślają dziennikarze, to może być zagrożenie dla wolności i niezależności mediów.

Dla prezesa Orlenu paliwa pewnie wciąż są ważne, w końcu Orlen to spółka naftowa. Jednak po tym, jak Orlen kupił Ruch, uznał że czas na kolejny ruch i teraz Polska - a konkretnie wydawnictwo Polska Press.

Prokuratura nie wszczęła śledztwa w sprawie słów Jarosława Kaczyńskiego

Lewica w słowach wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego dostrzegła podżeganie do przemocy wobec...

Daniel Obajtek w opublikowanym w poniedziałek na Twitterze nagraniu przekazał, że koncern "przejmuje 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych".

Prezes Orlenu dodał również, że spółka będzie także posiadać ponad 500 witryn online, czyli w jego rękach, a co za tym idzie rządu, będzie większość regionalnych mediów, które dla wielu były jednym z głównych źródeł informacji o działaniach miejscowych władz i lokalnych polityków, i przede wszystkim - były to media niezależne.

Dokładnie tak samo - jak przypomina dziennikarz "Politico" i Onetu Michał Broniatowski - 20 lat temu Gazprom z polecenia Kremla kupował niezależne media w Rosji.

- Gazprom-Media, Orlen-Media, to wszystko działa dokładnie na tej samej zasadzie: kontrolujemy niezależne media - uważa dziennikarz.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w tym zakupie nie widzą zagrożeń dla wolności mediów, nie widzą tego, co dziennikarze lokalni.

- To ponury dzień i czas dla wolności prasy w Polsce - komentuje Jerzy Jurecki, redaktor naczelny "Tygodnika Podhalańskiego".

"Te światy powinny być oddzielne"

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. "Bardzo duże zagrożenie dla mediów lokalnych"

Na rynku mediów szykuje się poważna zmiana. PKN Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. W...

Redaktorzy boją się, że zacznie się łamanie kręgosłupów dziennikarzy, zmiana mediów w rządowe tuby propagandowe, od których szybko odejdą czytelnicy. Jedak w odpowiedzi od rządu słyszą, że to "dobry ruch i transakcja biznesowa"

- Nie widzę w tym nic złego, zwłaszcza że pan prezes (Daniel Obajtek - przyp. red.) wyjaśniał, czemu ma to służyć - mówi marszałek Sejmu Elżbieta Witek z PiS.

Wspomniany prezes PKN Orlen w udostępnionym na Twitterze nagraniu podkreślał, że przejecie wydawnictwa Polska Press pozwoli spółce "skutecznie wspierać sprzedaż".

W te przesłanki ciężko uwierzyć redaktorom naczelnym tygodników, znanym dziennikarzom, którzy pytają, jaki sens ma tego typu transakcja dla spółki naftowej.

- W każdym kraju państwo ma dostateczne środki, żeby kupić jakieś media prywatne, ale tego w demokratycznych państwach się nie robi, te światy powinny być oddzielne - zaznacza Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka".

- Gazety i portale zostały kupione po to, żeby ludziom sączyć do głowy rozmaite kłamstwa propagandowe, a nie po to, żeby ich informować, gdzie można kupić płyn niezamarzający do szyb - dodaje Michał Broniatowski.

Od polityków opozycji słyszymy, że tu nie chodzi o płyn i benzynę, tu chodzi o wolność słowa, dostęp do informacji, o zagrożenie, że wkrótce regionalne media zamienią się w biuletyny partyjne, że organ partii usiłuje wprowadzić w Polsce rosyjski i węgierski program przejmowania mediów.

- Widać, że propaganda w TVP już nie wystarcza. Widać, że te kłamstwa i fake newsy nie docierają do całego społeczeństwa, więc Kaczyński postanowił wzmocnić tę propagandę - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

- To będzie biuletyn informacji PiS-owskiej, jak to rząd super sobie radzi, a prezes Obajtek jest najlepszy na świecie - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix