Na flagach, tatuażach i obok falangi. Powstańcy protestują: znak Polski Walczącej jest niemal świętością
Znak Polski Walczącej to symbol Powstania Warszawskiego. W ostatnich latach można go zobaczyć coraz częściej na flagach, chustach i koszulkach podczas manifestacji, które z ideami powstańców nie mają nic wspólnego. Przeciwko zawłaszczaniu symbolu Polski Walczącej protestują przede wszystkim sami powstańcy. - Znak Polski Walczącej jest niemal świętością - powiedziała Anna Teresa Jakubowska, pseudonim "Paulinka".
Wycie syren i bicie kościelnych dzwonów. Punktualnie o 17, w godzinę "W" Warszawa zamarła....Godzina "W". Warszawa pamięta
Przez czerwony dym, który w godzinę "W" zasłonił Rondo Dmowskiego, być może ktoś w koszulce ze znakiem Polski Walczącej mógł nie zauważyć tego specjalnie do niego skierowanego przekazu: "Stop mowie nienawiści z wykorzystaniem znaku Polski Walczącej". Taki napis pojawił się na elektronicznym billboardzie. Nawet jeśli ktoś go nie dostrzegł, trudno było w ten czwartek nie usłyszeć samych powstańców.
- My nie mamy nic przeciwko temu, jak ktoś to nosi z szacunkiem w klapie, ale jak na byle szmacie i w warunkach niewystarczająco poważnych, to nas to razi - mówi prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Znak warty życie
Powstańcy przypominają, że kotwica była znakiem szczególnym, niemal świętością. W czasach okupacji niemieckiej dawała nadzieję, że jeszcze Polska nie zginęła. Osoby, które w czasie wojny malowały ten symbol na murach, ryzykowały życie.
- Znak Polski Walczącej jest niemal świętością - mówi w filmie kampanii społecznej Anna Teresa Jakubowska, pseudonim "Paulinka".
Dzisiaj powstańców warszawskich boli łączenie kotwicy Polski Walczącej z falangą albo z krzyżem celtyckim.
- To jest w ogóle skandal. Dla mnie ta Młodzież Wszechpolska i ONR w ogóle powinny zniknąć z naszego kraju, bo to jest początek hitleryzmu. Był w 1935 roku, a teraz się zaczyna u nas to dziać - ocenia Hanna Stadnik, pseudonim "Hanka".
1 sierpnia upływał w Warszawie pod znakiem 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego....Ognisko Pamięci na Kopcu Powstania. Będzie płonęło 63 dni
Powstańcy mówią dość. Mają dość tego, że ten symbol próbują zawłaszczyć środowiska ultraprawicowe. Jest on wszędzie - na manifestacjach i kontrmanifestacjach, na koszulkach, maskach, szalikach, a nawet w formie tatuaży. Ale mówią też dość, gdy znak Polski Walczącej jest umieszczany na tęczowym tle.
Ani w prawo, ani w lewo
W tym tygodniu wybuchł skandal po tym, jak poseł klubu PO-KO Piotr Misiło umieścił na Twitterze ilustrację ze znakiem Polski Walczącej na tęczowym tle. Potem wpis usunął i zamieścił oświadczenie, że chciał w ten sposób uczcić pamięć nieheteroseksualnych ofiar Powstania Warszawskiego.
- To jest hańba, i to w wykonaniu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Brak słów - komentuje Bogusław Nizieński, pseudonim "Sokół".
Powstańcy nie zgadzają się, by znak Polski Walczącej był dowolnie wykorzystywany przez każdego. Tak właśnie jest, pomimo ochrony prawnej tego symbolu.
Nawet ci, którzy uważają, że kotwica Polski Walczącej powinna być szeroko obecna w przestrzeni publicznej, apelują, by pamiętać, co znaczyła i co znaczy.
- Zakładam, że każda osoba, która jej używa, zobowiązuje się do jakichś wyjątkowych zachowań, do korzystania z tych wartości, które są wartościami pokolenia powstańców warszawskich - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przede wszystkim znak Polski Walczącej ma nadal dawać nadzieję. Nie dzielić ani nie być wykorzystywany przez Polaków przeciwko innym Polakom.
Autor: Paweł Pluska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Warszawa uczciła godzinę "W". Punktualnie w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego
- Wspomnienia wydarzeń sprzed 75 lat. "Mieliśmy zapał i dosyć upokorzeń ze strony okupanta"
- Wycie syren i hymn Polski. Godzina "W" na Pol'and'Rock Festival
- 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Szef MSZ Niemiec prosi o przebaczenie
- Ślady walk w 63 miejscach. "Zraniona stolica" na nowej stronie
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (4)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Teraz byle bandzior faszysta może na koszulce nosić znak Polski Walczącej.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Dajcie sobie już spokój z tym patriotyzmem ile można !
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Prawda jest taka, że wiele osób w Polsce myli neofaszyzm z patriotyzmem. W Polsce, w kraju, który tak wiele wycierpiał podczas IIWŚ, a teraz niektórzy z nich noszą Polskę w kotwicy nie rozumiejąc czym jest patriotyzm za grosz.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
juz bez przesady. Ten symbol jest wspanialy i koszulki upamietniaja to.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 25 stycznia
Rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. W programie powiemy również o ataku zimy, słowach prezydenta Rosji i nadchodzącym Finale WOŚP. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Ruszyły szczepienia seniorów. "Każda szczepionka ratuje życie"
Rozpoczęły się szczepienia seniorów w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Na szczepienia udali się ci, którym udało się zapisać, zanim zabrakło szczepionek. Do końca marca dwie dawki mają dostać trzy miliony osób. Samych seniorów w wieku 70 plus jest ponad cztery i pół miliona.
czytaj więcej »Wypadki na drogach i przerwy w dostawach prądu. Zima sparaliżowała część Polski
Zima postanowiła o sobie przypomnieć. Szczególnie na południowym wschodzie, Polski. 40 tysięcy rodzin nie miało w poniedziałek prądu.
czytaj więcej »Lokale wznawiają działalność. "Wybór był prosty: albo się otworzymy, albo zamkniemy"
Bunt przedsiębiorców narasta. Otwarte są już nie tylko niektóre restauracje i kawiarnie, ale też niektóre kluby. Eksperci ostrzegają: w takich miejscach nie ma mowy o zachowaniu dystansu.
czytaj więcej »"Pełna obsada" w Jarosławiu, jeden wakat w Śremie. Tam delegowano prokuratorów
Zdaniem Prokuratury Krajowej delegowanie prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" "ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w Polsce". Okazuje się jednak, że w prokuraturze w Jarosławiu jest "pełna obada", a w prokuraturze w Śremie – jeden wakat. - To obnaża motywację prokuratora krajowego – komentuje prokurator Ewa Wrzosek.
czytaj więcej »Kolejni członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymani
Akcja CBŚ i kolejni członkowie gangu w rękach policji. Chodzi o międzynarodową grupę, dla której pracowało siedmiu Polaków. Narkotykami handlowali w całej Europie, samej marihuany mogli sprzedać kilkanaście ton.
czytaj więcej »Władimir Putin zabrał głos w sprawie protestów w Rosji
Władimir Putin zabrał głos w sprawie ostatnich wydarzeń w Rosji. W masowych protestach widzi terrorystyczne metody, a w łamaniu prawa - niebezpieczeństwo. Prawo - według Putina - złamali protestujący, bo demonstracje były nielegalne.
czytaj więcej »Cztery niepokojące warianty koronawirusa. "Mają pewną wspólną cechę"
Naukowcy z całego świata badają sekwencje genetyczne wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Na razie zaniepokoiły ich cztery mutacje wirusa: brytyjska, brazylijska, południowoafrykańska i kalifornijska. Warianty różnią się od siebie miejscem pochodzenia i zapisem genetycznym, ale mają także cechę wspólną – stały się zdolne do szybszej transmisji.
czytaj więcej »W Polsce ma powstać największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer
Największy na świecie dom aukcyjny zwierzęcych futer to ma powstać w Radomiu. Po piątce dla zwierząt to ciekawy zwrot akcji. Ustawa miała zlikwidować w Polsce hodowle zwierząt futerkowych i mieli ją poprzeć "dobrzy ludzie".
czytaj więcej »Ostatnia prosta przed 29. Finałem WOŚP
Coraz bliżej do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest już piramida światła, jest wielki namiot z telewizyjnym studiem, jest też już prawie cała scenografia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tym razem gra dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. To ma być najdłuższe granie w historii.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 26 stycznia
W poniedziałek w kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśniania. Na Podlasiu pojawią się opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju słaby i przelotny śnieg do 2 centymetrów. Będzie ślisko. Temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie rośnie.
czytaj więcej »Fakty z 24 stycznia
W poniedziałek mają ruszyć szczepienia osób powyżej 70. roku życia, dlatego eksperci przygotowali garść wskazówek dla seniorów. W programie powiemy również o restrykcjach w Europie, o niesamowitym nagraniu Nepalczyków z momentu wejścia na K2, a także o szkoleniu owczarków podhalańskich. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?
czytaj więcej »Prezydent radzi prokuratorom zmienić zawód. "Bardzo uproszczona formuła rozumienia funkcjonowania państwa"
Braki kadrowe, czy zsyłka za karę? Prokuratorzy zmuszeni do natychmiastowej przeprowadzki do jednostek oddalonych często o kilkaset kilometrów tłumaczą: nie trzeba stosować środków przymusu, wystarczy normalna rozmowa. Reagują także na słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że zawód prawniczy można zmienić.
czytaj więcej »Bunt przedsiębiorców narasta. Kolejne branże wznawiają działalność
Niektórzy przedsiębiorcy już otwierają swoje kawiarnie i restauracje, nawet jeżeli razem z klientami wchodzi policja i sanepid. W weekend swoją działalność wznowiły także kluby nocne. Stoki narciarskie w Wiśle mają zostać otwarte 1 lutego - za zgodą rządu, lub bez.
czytaj więcej »