Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"

11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"
11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"
Magda Łucyan | Fakty TVN
11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"Magda Łucyan | Fakty TVN

Kilka dni temu Polsce groził blackout. Dramatycznie brakowało prądu, mogło dojść do wyłączeń. Uratował nas sąsiad i zielona energia. To się może powtórzyć. Wiele polskich elektrowni jest starych i awaryjnych.

Wiceminister klimatu i środowiska z Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba - nie uspakaja. - W ujęciu całego systemu energetycznego można powiedzieć, że stan przedzawałowy już w tej chwili występuje - alarmuje. To odpowiedź na pytanie, czy mogą się powtórzyć sytuacje, jak ta z 4 lipca, gdy byliśmy o włos od blackoutu.

- 4 lipca chronił nas przede wszystkim import energii z sąsiednich krajów. Nasz operator sieci poprosił o takie wsparcie sąsiadów - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych, "Polityka Insight".

Ta pomocna dłoń przyszła z Niemiec. Gdyby nie to - możliwe byłyby poważne braki w dostawach prądu. - Znaczna część elektrowni węglowych, które są w zasobie naszego systemu energetycznego, jest po prostu coraz starsza, coraz bardziej awaryjna - ostrzega Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapięcie.pl.

Awarie i remonty bloków energetycznych to tylko jeden z elementów napiętej sytuacji w polskiej energetyce. Kolejnym są problemy z dostępnością gazu i węgla. Gdy do tego wszystkiego dodamy rekordowo wysokie temperatury, to robi się niebezpiecznie. Upały oznaczają ogromne zapotrzebowanie na energię - o czym świadczą kolejki po klimatyzatory.

- Klientów nam przybywa. W momencie, gdy się robi upał, to niestety, mimo najszczerszych chęci, nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim jednocześnie - mówi Kacper Lorens-Jarończyk ze sklepu z klimatyzatorami "Glob-Center" w Łodzi.

Nie tylko polskie problemy

Sytuacja niepokoi tym bardziej, że wiele innych europejskich krajów także boryka się z kłopotami energetycznymi. We Francji przez suszę i niski stan wód nie działa połowa reaktorów jądrowych. W Norwegii - także przez problemy z wodą - ograniczone jest działanie hydroelektrowni, skąd prąd był eksportowany do innych krajów. Z kolei w Niemczech największym problemem jest niedobór gazu. Dlatego Niemcy przyspieszają inwestycje na przykład w fotowoltaikę.

- W ostatnim miesiącu Niemcy zbudowali ponad pół gigawata mocy - przekazuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Polski rząd strategii jednak zmieniać nie zamierza. Zdaniem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby kryzysowi w energetyce winna jest transformacja w kierunku zielonej energii, a nie opieranie się na węglu, którego brakuje. - Winę za to wszystko ponoszą ci politycy, którzy uważali, że odnawialne źródła energii w połączeniu z gazem, ten miks może być zapewniający bezpieczeństwo Europy - mówi Jacek Ozdoba.

Eksperci mówią coś dokładnie odwrotnego. 4 lipca, gdyby nie duża część energii ze słońca, sytuacja mogła być jeszcze gorsza. - Zielona energia już nas ratuje od dobrych kilku lat. To jest głównie zasługa zwykłych Polek i Polaków (...), którzy inwestowali własne pieniądze właśnie w panele słoneczne - mówi Marek Józefiak.

Rekord udziału odnawialnych źródeł w energetyce padł 19 czerwca. Pokryły one aż dwie trzecie krajowego zapotrzebowania. Dzięki temu tylko tego jednego dnia nie spalono węgla z 1200 wagonów.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS