Polityk ma raka mózgu. W imieniu swoim i innych chorych apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

16.08 | Rzecznik SLD cierpi na raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany
16.08 | Polityk ma raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

Kolejny dramatyczny apel o legalny dostęp do oleju z medycznej marihuany. Tomasz Kalita na politycznej arenie nieraz walczył o zwycięstwo dla SLD, na co dzień walczy teraz o życie dla siebie. Ma raka – złośliwego glejaka. Jest po operacji, a także chemio- i radioterapii. Polityk błaga polityków o zmianę prawa. Lecznicza marihuana - według lekarzy - może złagodzić ból. Tomasz Kalita wie, jak może boleć i rak, i kulawe prawo.

- Mam glejaka wielopostaciowego. To jest rodzaj złośliwego raka mózgu – mówi wprost Tomasz Kalita. Polityk i były rzecznik SLD od kilku miesięcy walczy z rakiem mózgu. Przeszedł operację wycięcia guza. Potem chemio- i radioterapię. Teraz walczy też o to, by on i inni chorzy mogli korzystać ze wszystkich możliwych sposobów leczenia i łagodzenia bólu. – Chciałbym zwiększyć możliwości i szanse... I sięgnąć po niekonwencjonalne metody leczenia. Niestety, państwo mi to uniemożliwia, bo skazuje mnie na to, żebym szukał po Warszawie dilerów olejów z marihuany, podczas gdy w Czechach jest on legalny i można go kupić w aptece – żali się polityk.

W Polsce medyczna marihuana i olej z konopi są nielegalne. Niektórzy nawet za sprowadzanie ich do Polski na własny użytek trafili do więzienia. Jednak według lekarzy w przypadku m.in. byłego rzecznika SLD medyczna marihuana może pomóc. – Wiemy, że marihuana korzystnie wpływa na te naczynia w obrębie glejaka złośliwego – wyjaśnia neurolog i neurochirurg Jerzy Bajko. – Jest opublikowane badanie, dość skomplikowane, w którym wykazano, że u ludzi podając THC konkretnie na guza, można uzyskać zmniejszenie tego guza – dodaje dr Jerzy Jarosz z punktu konsultacyjnego „Medyczna Marihuana” przy Hospicjum Onkologicznym Św. Krzysztofa W Warszawie.

Marihuana pomaga także dzieciom chorym na padaczką lekooporną. Olej z konopi ułatwia im normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach liczba napadów spadła z kilkuset dziennie do kilku w czasie miesiąca. Jednak to nie jedyne przypadki. – To na pewno ma znaczenie jako leczenie wspomagające, pomagające zwalczyć niektóre objawy jak ból, osłabienie, nudności, wymioty, utraty apetytu – tłumaczy dr Jerzy Jarosz. Dlatego Tomasz Kalita apeluje do rządzących, by zmienili prawo. I robi to w imieniu wszystkich chorych. – Ja na swojej drodze spotkałem wielu cichych bohaterów, którzy bardzo cierpią i którym jest potrzeba uśmierzenia bólu. Oni potem zostają sami w domach i ta substancja może im pomóc – mówi Kalita.

Dziś były rzecznik SLD codziennie ćwiczy, by odzyskać sprawność. Po operacji ma niedowład lewej strony ciała. Poza ćwiczeniami na szczęście są też przyjemności. – To jest mój pierwszy czas poza szpitalem od trzech miesięcy. Więc to w ogóle – cudo – mówi Kalita. Odpoczywa poza miastem i czeka na październik, kiedy bierze ślub ze swoją ukochaną.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS