Fakty - oglądaj online

Walka o głosy

Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu

Na wyborczych listach są znane, mocne nazwiska, więc w drodze do europarlamentu Bielan zmierzy się z Kalinowskim, Waszczykowski z Belką, a Anna Zalewska z Janiną Ochojską. Próba sił może być też w jednej politycznej rodzinie. Patryk Jaki już teraz mierzy się z byłą premier Beatą Szydło.

Jaki: cieszę się, że jestem uznawany za wzmocnienie w każdym okręgu

Wiele okręgów pojawiało się przy moim nazwisku. Należy się cieszyć, że wiele osób uważa, że...

Adam Bielan i Jarosław Kalinowski. Ten pierwszy chce gabinet w Warszawie opuścić i po kadencji przerwy wrócić do Brukseli, a drugi w Parlamencie Europejskim pozostać.

- Jest skuteczny w tym co robi - mówi o Adamie Bielanie Jarosław Kalinowski, eurodeputowany PSL.

- Z całą pewnością, jak na warunki PSL-u, polityk wagi superciężkiej - komplementuje swojego rywala Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Pojedynek Bielan - Kalinowski to będzie bez wątpienia bój dwóch politycznych wyjadaczy.

- To tam, w Brukseli, powstaje ponad 80 procent prawa, które obowiązuje w naszym kraju. Musimy tam wysłać polityków skutecznych. Ja mam niezbędne doświadczenie - uważa Adam Bielan.

- Prawo i Sprawiedliwość, niezależnie od tego co robi tam Adam Bielan, jest zagrożeniem dla Polski, dla przyszłości Polski w Unii Europejskiej - zapewnia Jarosław Kalinowski.

Gdy, na nieco dwa miesiące przed wyborami, spotykamy się z liderami list, to nie ma wątpliwości, że będzie to starcie politycznych gigantów i silnych, popularnych osobowości.

Ciekawe rywalizacje

"Od wielu, wielu lat zagłosuję na kogoś z radością"

Polska ma do odegrania rolę: albo pomożemy temu, co będzie służyło Unii Europejskiej, albo...

- Ja tam idę dla służby, nie dla kariery, nie dla pieniędzy. Mi to jest już w ogóle nie potrzebne - zapewnia Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Janina Ochojska w politykę wchodzi zdecydowanym krokiem i z bardzo konkretnym planem. - Zmienić politykę wobec ludzi, którzy mieszkają w obozach dla uchodźców - mówi Janina Ochojska.

Rywalizować będzie z Anną Zalewską. Do czasu wyborów - minister edukacji narodowej.

- Każda rywalizacja jest trudna. Nie lekceważymy nikogo - uważa Witold Waszczykowski z PiS. Były minister spraw zagranicznych staje w Łodzi do pojedynku z byłym premierem Markiem Belką. - Przedstawiliśmy kandydatów w całej Polsce. Przedstawiliśmy również program. Po drugiej stronie tego nie ma - uważa Waszczykowski.

"Szereg wyborców Platformy może pozostać w domach"

"Nie dano mi szansy". Wielu nieobecnych na listach do europarlamentu

Nie da się spełnić oczekiwań wszystkich, dlatego podczas tworzenia list na wybory do...

Radosław Sikorski o głosy wyborców powalczy z Kosmą Złotowskim z PiS-u. To właśnie przy nazwisku Sikorskiego, tak jak przy nazwiskach 5 byłych premierów, Koalicja będzie dopisywać hasło "międzynarodowe doświadczenie".

- Postkomunista na listach formacji, która się wywodzi z "Solidarności". Myślę, że szereg wyborców Platformy może się zawahać, czy nie zostać w domach - komentuje Ryszard Czarnecki z PiS obecność na listach Koalicji Obywatelskiej swojego rywala Włodzimierza Cimoszewicza.

- Premier Cimoszewicz ma tę zasadniczą przewagę nad posłem Czarneckim, że jego podpis figuruje na traktacie akcesyjnym, a podpis Czarneckiego nie figuruje nigdzie - wyraża swoją opinię Leszek Miller.

Przeciwko Cimoszewiczowi wystartuje też z pierwszego miejsca listy PiS Jacek Saryusz-Wolski. - Zetrą się dwaj byli członkowie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jeden, który z tym się nie krył, pan były premier Cimoszewicz no i Jacek Saryusz-Wolski, o którym nie wiedziałem że był w PZPR - komentuje starcie Radosław Sikorski.

Leszek Miller na czas kampanii przeprowadza się do Wielkopolski. Patryk Jaki przenosi się do Krakowa. Były kandydat na prezydenta Warszawy został numerem "trzy". Jaki pytany był o rywalizację w ramach jednej listy z Beatą Szydło.

- Konfliktów naprawdę nie ma. Każdy zna swoje miejsce w szeregu. To dla mnie jest oczywiste, że pani premier jest najważniejszym fundamentem tej listy - przekonuje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Była premier w Krakowie zmierzy się z Różą Thun.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
bethlehem

ci co wynosili flagę unii z polskich instytucji, teraz pchają się do europarlamentu... bez komentarza..

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nero21

   "broszka" "rychu skoczek".......yaki......."deforma.'..zalewska.....giganci?a w czym? skoro im się NALEŻAŁO

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 15 października

      Fakty z 15 października

      Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

      Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

      Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

      czytaj więcej »
     • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

      Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

      Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

      czytaj więcej »
     • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

      Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

      W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

      czytaj więcej »
     • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

      77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

      W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na środę 16 października

      Prognoza pogody na środę 16 października

      W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 14 października

      Fakty z 14 października

      Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

      czytaj więcej »
     • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

      PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

      PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

      czytaj więcej »
     tvnpix