Fakty - oglądaj online

Walka o głosy

Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu

Na wyborczych listach są znane, mocne nazwiska, więc w drodze do europarlamentu Bielan zmierzy się z Kalinowskim, Waszczykowski z Belką, a Anna Zalewska z Janiną Ochojską. Próba sił może być też w jednej politycznej rodzinie. Patryk Jaki już teraz mierzy się z byłą premier Beatą Szydło.

Jaki: cieszę się, że jestem uznawany za wzmocnienie w każdym okręgu

Wiele okręgów pojawiało się przy moim nazwisku. Należy się cieszyć, że wiele osób uważa, że...

Adam Bielan i Jarosław Kalinowski. Ten pierwszy chce gabinet w Warszawie opuścić i po kadencji przerwy wrócić do Brukseli, a drugi w Parlamencie Europejskim pozostać.

- Jest skuteczny w tym co robi - mówi o Adamie Bielanie Jarosław Kalinowski, eurodeputowany PSL.

- Z całą pewnością, jak na warunki PSL-u, polityk wagi superciężkiej - komplementuje swojego rywala Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Pojedynek Bielan - Kalinowski to będzie bez wątpienia bój dwóch politycznych wyjadaczy.

- To tam, w Brukseli, powstaje ponad 80 procent prawa, które obowiązuje w naszym kraju. Musimy tam wysłać polityków skutecznych. Ja mam niezbędne doświadczenie - uważa Adam Bielan.

- Prawo i Sprawiedliwość, niezależnie od tego co robi tam Adam Bielan, jest zagrożeniem dla Polski, dla przyszłości Polski w Unii Europejskiej - zapewnia Jarosław Kalinowski.

Gdy, na nieco dwa miesiące przed wyborami, spotykamy się z liderami list, to nie ma wątpliwości, że będzie to starcie politycznych gigantów i silnych, popularnych osobowości.

Ciekawe rywalizacje

"Od wielu, wielu lat zagłosuję na kogoś z radością"

Polska ma do odegrania rolę: albo pomożemy temu, co będzie służyło Unii Europejskiej, albo...

- Ja tam idę dla służby, nie dla kariery, nie dla pieniędzy. Mi to jest już w ogóle nie potrzebne - zapewnia Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Janina Ochojska w politykę wchodzi zdecydowanym krokiem i z bardzo konkretnym planem. - Zmienić politykę wobec ludzi, którzy mieszkają w obozach dla uchodźców - mówi Janina Ochojska.

Rywalizować będzie z Anną Zalewską. Do czasu wyborów - minister edukacji narodowej.

- Każda rywalizacja jest trudna. Nie lekceważymy nikogo - uważa Witold Waszczykowski z PiS. Były minister spraw zagranicznych staje w Łodzi do pojedynku z byłym premierem Markiem Belką. - Przedstawiliśmy kandydatów w całej Polsce. Przedstawiliśmy również program. Po drugiej stronie tego nie ma - uważa Waszczykowski.

"Szereg wyborców Platformy może pozostać w domach"

"Nie dano mi szansy". Wielu nieobecnych na listach do europarlamentu

Nie da się spełnić oczekiwań wszystkich, dlatego podczas tworzenia list na wybory do...

Radosław Sikorski o głosy wyborców powalczy z Kosmą Złotowskim z PiS-u. To właśnie przy nazwisku Sikorskiego, tak jak przy nazwiskach 5 byłych premierów, Koalicja będzie dopisywać hasło "międzynarodowe doświadczenie".

- Postkomunista na listach formacji, która się wywodzi z "Solidarności". Myślę, że szereg wyborców Platformy może się zawahać, czy nie zostać w domach - komentuje Ryszard Czarnecki z PiS obecność na listach Koalicji Obywatelskiej swojego rywala Włodzimierza Cimoszewicza.

- Premier Cimoszewicz ma tę zasadniczą przewagę nad posłem Czarneckim, że jego podpis figuruje na traktacie akcesyjnym, a podpis Czarneckiego nie figuruje nigdzie - wyraża swoją opinię Leszek Miller.

Przeciwko Cimoszewiczowi wystartuje też z pierwszego miejsca listy PiS Jacek Saryusz-Wolski. - Zetrą się dwaj byli członkowie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jeden, który z tym się nie krył, pan były premier Cimoszewicz no i Jacek Saryusz-Wolski, o którym nie wiedziałem że był w PZPR - komentuje starcie Radosław Sikorski.

Leszek Miller na czas kampanii przeprowadza się do Wielkopolski. Patryk Jaki przenosi się do Krakowa. Były kandydat na prezydenta Warszawy został numerem "trzy". Jaki pytany był o rywalizację w ramach jednej listy z Beatą Szydło.

- Konfliktów naprawdę nie ma. Każdy zna swoje miejsce w szeregu. To dla mnie jest oczywiste, że pani premier jest najważniejszym fundamentem tej listy - przekonuje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Była premier w Krakowie zmierzy się z Różą Thun.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
bethlehem

ci co wynosili flagę unii z polskich instytucji, teraz pchają się do europarlamentu... bez komentarza..

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nero21

   "broszka" "rychu skoczek".......yaki......."deforma.'..zalewska.....giganci?a w czym? skoro im się NALEŻAŁO

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix