Fakty - oglądaj online

Razem czy osobno?

Przedwyborcze zwieranie szeregów. Wiosna rozmawia z SLD, Kaczyński z Kukizem

Razem czy osobno? Kto zna odpowiedź, ten wygra. Przed jesiennymi wyborami wszystko jest możliwe, skoro Pawła Kukiza kusi nawet sam prezes Jarosław Kaczyński. Z kolei lider Wiosny spotkał się w poniedziałek z Włodzimierzem Czarzastym i Adrianem Zandbergiem.

Karnowski: samorządowcy wystartują do Senatu tam, gdzie opozycja nie ma mandatów

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zadeklarował w sobotę, że samorządowcy wystartują w jesiennych...

W poniedziałek lider Wiosny najpierw spotkał się z Adrianem Zandbergiem, potem z Włodzimierzem Czarzastym. Temat: z kim pójść do jesiennych wyborów.

- Starzy przyjaciele się spotykają, to chyba jest dobra nowina, więc to było bardzo dobre, konstruktywne spotkanie - mówił Robert Biedroń po spotkaniu z Włodzimierzem Czarzastym.

Ale szef SLD na razie do wyborów chce iść z Grzegorzem Schetyną, a szef Platformy Obywatelskiej, pytany o przyłączenie się do szerokiej koalicji Roberta Biedronia, mówi, że niczego nie przesądza. Schetyna nie tylko nie powiedział "nie", ale ostrzegł też wszystkie mniejsze partie.

- Pamiętajcie, że jest system d'Hondta, który premiuje tylko największych i tylko zwycięzców, więc naprawdę trzeba wygrać te wybory, to są wybory o wszystko - apelował w sobotę Grzegorz Schetyna z PO.

Robert Biedroń tłumaczy, że w tej chwili chce tworzyć koalicję progresywną, ale zapewnia też, że w przypadku niemożności dogadania, będzie odpowiedzialnym politykiem, i że "wszystkie karty są na stole".

Na przywołanym przez lidera Wiosny stole leży jeden z najpoważniejszych i zarazem najtrudniejszych do realizacji scenariuszy, czyli wszystkie partie opozycyjne, które w eurowyborach przekroczyły próg, o miejsca w parlamencie miałyby walczyć ze wspólnej listy.

- Tu chyba na starcie jest trudno o porozumienie - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Na drodze Wiosny do Koalicji może stanąć konserwatywna część Platformy i szef ludowców. - Inaczej postrzegamy właśnie te sprawy wartości, tradycji, religii, też roli państwa w wielu kwestiach. Nie widzę możliwości na współpracę - tłumaczy Kosiniak-Kamysz.

Inaczej widzi to szefowa Nowoczesnej. - Jest objawem takiej złej woli, jeżeli ktoś stawia warunki. Ja mam wrażenie, że zarówno szef Wiosny, jak i szef PSL, trochę się droczą i na końcu będziemy mieli szeroką koalicję - przekonuje Katarzyna Lubnauer.

Kukiz w koalicji z PiS-em?

Opozycja po wyborach. "Żadnych pochopnych decyzji"

- Największym problemem jest to, jakie wnioski zostaną wyciągnięte, jeśli chodzi o mobilizację...

Na razie jednak ludowcy do żadnej koalicji nie wchodzą i rozmawiają z Paweł Kukizem, a on z kolei z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

W programie "Kawa na ławę" w TVN24 lider Kukiz'15 zdradził nie tylko fakt spotkania z prezesem PiS-u, ale i treść oferty, jaką usłyszał.

- Ostatnio rozmawiałem, ze trzy dni temu, z panem prezesem - przyznał w niedzielę Paweł Kukiz dodając, że ze strony Jarosława Kaczyńskiego padła propozycja wspólnych list.

- Łatwiej jest porozmawiać o miejscach na listach z ugrupowaniami i jakiś tam innych ewentualnych profitach, a trudniej jest porozmawiać na temat zgody, co do konkretnych punktów programowych - ocenia całą sprawę Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.

- Posłowie i kandydaci Kukiz'15, jeżeli dojdzie do takiego porozumienia, będą realnym wzmocnieniem na naszych listach - przekonuje Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Mało jednak prawdopodobne, by do takiego porozumienia doszło. Bardziej realny jest scenariusz, w którym na listach PiS-u znalazłoby się kilku polityków Kukiz'15.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
graffiti50

Kukiz klakier PISu jest już skończony

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   gen zdrady
   gen zdrady

   Przecież partia Kukiz od początku jest produktem sfilcowanego.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix