Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?

26.10.2018 | Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?
26.10.2018 | Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.10.2018 | Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W czwartek Siedlce, w piątek Mielec. Na kampanijnej trasie prezesa Kaczyńskiego nie ma wciąż ani Krakowa, ani Gdańska. Tam kandydaci PiS walczą jeszcze o prezydenturę, ale według sondaży mają umiarkowane szanse. Z kolei premier wspierał w piątek kandydata w Ostrołęce.

Na sali sądowej jest 1:0 dla premiera, ponieważ sąd zdecydował się "oddalić wniosek w punkcie drugim" złożony w trybie wyborczym przez Majchrowskiego przeciw premierowi za słowa o smogu. Ale ani Mateusz Morawiecki, ani prezydent Krakowa nie wysłuchali wyroku. To pełnomocnicy streścili im m.in. fragment uzasadnienia Sądu Okręgowego w Krakowie, według którego wypowiedź premiera, że "poprzednicy - w tym, ci którzy rządzili tym miastem nie zrobili nic lub prawie nic" nie jest stwierdzeniem faktu, jest stwierdzeniem o charakterze ocennym". Uzasadnienie należy rozumieć tak, że premier mówiąc na wyborczym wiecu o tym, czego władze Krakowa nie zrobiły, by walczyć ze smogiem, nie stwierdzał faktu, a wyrażał opinię. Chodzi o fragment wystąpienia z wiecu poparcia dla Małgorzaty Wassermann, na którym Mateusz Morawiecki mówił o "braku polityki na rzecz czystego powietrza".

- Mogę powiedzieć, że pan premier nie zrobił nic w dziedzinie walki z mafią VAT-owską. I to też będzie element ocenny tylko - tak na uzasadnienie wyroku odpowiada pozywający premiera ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Skupienie na mniejszych miastach

Kraków po pierwszej turze wyborów to jedno z dwóch wojewódzkich miast, w których Prawo i Sprawiedliwość ma jeszcze jakieś szanse udowodnić, że w dużych miastach ma coś do powiedzenia. Tyle, że najwyraźniej nie chce udowadniać. I prezes, i premier po pierwszej turze omijali szerokim łukiem Kraków, w którym spadło kampanijne napięcie. - Jak się leje krew, jak jest akcja, jak są wyzwiska, odpowiedzi, czy prowokacje to jest ciekawie, ale to nie jest mój styl - mówi Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa. To odpowiedź pół żartem. Ale całkiem serio - choćby zerkając w kalendarz najważniejszych polityków PiS-u - widać, że czas i energia została skupiona na wspieraniu kandydatów PiS-u w tych mniejszych, lub niewielkich miejscowości. W Mielcu, Ostrołęce czy w Białej Podlaskiej, gdzie szanse kandydatów PiS-u na zwycięstwo są większe niż w Krakowie, czy w Gdańsku.

- Chcemy wspierać naszych kandydatów w Gdańsku i w Krakowie. Pod tym względem nic zupełnie się nie zmieniło - mówi Bartłomiej Wróblewski z PiS. Ale to raczej urzędowy optymizm.

"Wiedzą, że czeka ich porażka"

- Wiedzą, że tam nie wygrają, wiedzą, że czeka ich porażka i nie chcą zderzyć się z porażką - twierdzi Grzegorz Schetyna, lider PO.

W Gdańsku PiS ma jeszcze trudniej, bo choć wynik Kacpra Płażyńskiego w pierwszej turze był niezły, to w drugiej walczy już nie z Pawłem Adamowiczem, kandydatem bezpartyjnym. Po tym, jak odpadł Jarosław Wałęsa Platforma - przez lata skłócona z Adamowiczem - udzieliła mu pełnego wsparcia.

- Uśmiecham się, robię swoje, ciężko pracuję - tak na słowa polityków PO odpowiada Kacper Płażyński. W kalendarzu prezesa nie ma wizyty w Gdańsku czy Krakowie przed drugą turą wyborów. Jest wizyta w niedzielę w Radomiu. PiS ma tam szansę na zwycięstwo w II turze.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24