"Wypowiedź absolutnie polityczna". Politycy PiS odpowiadają szefowi PKW

04.09.2018 | "Wypowiedź absolutnie polityczna". Politycy PiS odpowiadają szefowi PKW
04.09.2018 | "Wypowiedź absolutnie polityczna". Politycy PiS odpowiadają szefowi PKW
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
04.09.2018 | "Wypowiedź absolutnie polityczna". Politycy PiS odpowiadają szefowi PKWKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Czy chcemy samorządów, które na rząd warczą, czy takich, które z rządem współpracują - pytał na konwencji samorządowej prezes PiS. A gdy słucha tego szef PKW, brzmi mu to jak polityczna korupcja. Sędzia Wojciech Hermeliński przypomina przepisy i stawia sprawę jasno: obiecywanie w kampanii samorządowej rządowych pieniędzy to prosta droga do obcięcia pieniędzy dla partii.

W kampanii obietnice sypią się jak z rękawa. Rafał Trzaskowski obiecuje darmowe przejazdy dla licealistów. Patryk Jaki zapewnia, że jeżeli on wygra, zorganizuje "transport z prawdziwego zdarzenia". Jednak nie do takich obietnic zastrzeżenia ma przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński ma zastrzeżenia do słów polityków PiS, które sugerują uzależnienie przepływu państwowych pieniędzy od wyniku wyborów.

- Można to traktować jako rodzaj korupcji politycznej czy szantażu. Wyborca może myśleć, że jeżeli zagłosuje na danego kandydata, to pieniądze się znajdą - mówił w poniedziałek w "Faktach po Faktach" szef PKW.

Tak mocne słowa padły po tym, gdy szef PKW usłyszał od przedstawicieli władzy, że jeśli wygra PiS to samorządom będzie lepiej.

Obietnice rządu

Na konwencji wyborczej PiS premier Mateusz Morawiecki jasno dawał do zrozumienia, żeby wybierać takich gospodarzy, którzy będą dobrze współpracować z rządem. - Tam, gdzie będą uczciwi gospodarze, to przesuniemy środki - mówił szef rządu.

W Łodzi pojawił się szef kancelarii premiera i w towarzystwie kandydata na prezydenta z PiS-u, zadeklarował wsparcie dla klubu sportowego.

- Mateusz Morawiecki, z rezerwy ogólnej, której dysponentem jest premier, jest gotów przekazać pół miliona złotych dofinansowania - zapewniał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W poniedziałek tłumaczył jednak, że chodziło wyłącznie o pomoc klubowi, którą dostanie każdy kto wygra wybory.

- Mam nadzieję, sądząc po wypowiedzi szefa PKW, że takie działania nie będą już miały miejsca - komentuje całą sprawę Hanna Zdanowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Łodzi.

"Jednoznacznie zabiera głos"

Szef PKW przyznaje, że nie ma możliwości, by ukrócić taki sposób prowadzenia kampanii, ale ostrzega, by władza zachowywała się bardziej neutralnie. Bo będą konsekwencje.

- Jeżeli dopatrzymy się tutaj naruszenia Kodeksu Wyborczego, dyscypliny finansowej, no to wtedy niestety odrzucamy takie sprawozdanie - mówił Hermeliński. - Nie chcę, żeby to zabrzmiało jak groźba - dodał.

PiS tłumaczy, że jedynie uświadamia wyborcom, że lepszy jest dialog niż wojna i krytykuje słowa szefa PKW.

- Jestem bardzo zdziwiony, wręcz zszokowany tymi słowami. Tym, że przewodniczący PKW, który powinien być bezstronny, tak jednoznacznie zabiera głos - mówi Marcin Horała, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdyni. - Za daleko się posunął pan prezes PKW. To była wypowiedź absolutnie polityczna. Wypowiedź zgodna ze wszelkimi normami politycznymi. Jesteśmy politykami i chcemy wygrywać wybory - dodaje Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu.

Opozycja nie ma złudzeń - władza nie przestraszy się stanowiska PKW, bo cel ma jeden - "zaszantażowanie" samorządów i wygranie wyborów.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN