Rząd i politycy PiS ruszyli w Polskę. Pojawiają się jednak trudne pytania


Chwalą się, jak wydają pieniądze, ale pytania o nagrody dla siebie, uznają za temat zamknięty. Chętnie przyjmują głosy poparcia, narzekają też na prowokacje. Odpowiedzi na pytania z sali wypadają najlepiej, gdy wybierają je sami.

PiS jeździ po Polsce i organizuje kilkaset spotkań, głównie w mniejszych miejscowościach. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Węgrów, gdzie już po wydarzeniu miejsce miała kłótnia o brak pytań z sali.

Beata Szydło była na spływie Dunajcem, a na spotkaniu z wyborcami towarzyszyła jej góralska orkiestra, ale nie każdy miał tyle szczęścia. Ministra Mariusza Błaszczaka na Mazurach powitał protest. - Oddaj kasę do budżetu! - wzywali demonstranci.

Kilkadziesiąt spotkań odbyło się tylko w sobotę i niedzielę. Byli na nich zarówno ministrowie, jak i posłowie PiS. Wśród opinii słychać było pochwały, ale też mnóstwo krytyki. Nie wszędzie dopisała też frekwencja.

Tak zwana "piątka Morawieckiego" to obietnice przedstawione przez premiera. Politycy odmieniali je przez wszystkie przypadki. Znowu pojawiły się miliardowe kwoty, które podobno są i będą wydawane.

- Te środki w Ministerstwie Finansów zostały wypracowane poprzez specjalne programy uszczelniające - powiedział premier.

Trudne tematy

Tam gdzie pytań nie czytano z kartek, pojawiały się trudne kwestie. - To jest część medialnej burzy, która rozpętana została niedawno, a która wynikała rzeczywiście z błędu, który popełniliśmy - stwierdził w Dęblinie Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, odpowiadając na krytykę wydatków na delegacje senator Anny Marii Anders.

W Żywcu pytania kierowane do Marka Kuchcińskiego odczytywał z kartek sam marszałek, co znacznie poprawiało atmosferę. - Jakie leki pan marszałek zażywa, by być tak odpornym na totalną i obłudną opozycję? Gratuluję spokoju - przeczytał Kuchciński i odpowiedział, że "często pije zieloną herbatę z pigwą".

Momentami spotkania wyglądały jak akademie ku czci rządzących, ale były też zarzuty o tolerowanie skrajnej prawicy.

Ratowanie wizerunku?

Temat niepełnosprawnych wracał nie tylko na spotkaniu z Beatą Szydło, ale też z minister Elżbietą Rafalską. Opozycja mówi o ratowaniu wizerunku.

- Ruszenie w Polskę ma przede wszystkim przykryć straty wizerunkowe, które wynikały z nagród, czy też Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

- Obudzili się ze snu zimowego i jadą rozmawiać z Polakami - zauważył Rafał Trzaskowski (PO).

Antoniego Macierewicza i jego temat smoleński PiS przeniosło za ocean, a Polonia w wyborach samorządowych nie głosuje.

Kampania spotkań z Polakami ma potrwać do końca lipca.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS