Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"

26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"
26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
26.01.2018 | Jednostka na zwolnieniu lekarskim. "Komendant wyraźnie powiedział: całej wojny ze mną nie wygracie"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Nieformalny "strajk" policjantów w Malborku. Cała jednostka patrolowo-interwencyjna nieobecna w pracy. Funkcjonariusze protestują przeciw - ich zdaniem - zmuszaniu przez komendanta do nękania mieszkańców. On mówi o wykrywalności, a oni o mobbingu.

Malbork to miasto wyjątkowe, obecnie przez bunt w policji. Funkcjonariusze skorzystali ze zwolnienia lekarskiego jako "formy strajku". Ich zdaniem to "wołanie o pomoc".

Wszyscy policjanci z jednostki patrolowo-interwencyjnej w Malborku są poza służbą, a jest ich w sumie piętnastu. Dwóch poszło na urlop, trzynastu na zwolnienie lekarskie. I nie ukrywają - to choroba dyplomatyczna.

Wojna z mieszkańcami

- Chory system, który funkcjonuje w policji - ocenia jeden z policjantów z Malborka, który jak inni nie chce pokazywać twarzy, bo mają rodziny. I twierdzą, że komendant wysłał ich na wojnę z każdym obywatelem.

- Chodzi tu głównie o rowery, telefony i nieletnich. To nieważne, czy taki zwykły obywatel idzie ulicą, czy on jest przez nas podejrzany. Mamy sprawdzić mu telefon czy rower - tłumaczy policjant z Malborka.

Zdaniem policjantów, zamiast ścigania przestępców, jest to klasyczne nękanie zwykłego człowieka. Im słabszy - tym lepiej.

- Przyjedziemy przykładowo nad Nogat, jedzie jakiś rowerzysta składakiem, starsza osoba, to on (komendant - red.) już z góry zakłada, że taki nie przyjdzie i się nie naskarży. A jeżeli sprawdzimy mu rower, telefon, to w tabelce się zgadza - dodaje inny policjant z Malborka.

Kara za brak normy

Nie wyrobisz normy karania - sam jesteś karany.

- Straszą nas postępowaniami, że pozabierają nam pieniądze w postaci dodatków, trzynastek - opowiada funkcjonariusz.

Rzeczniczka malborskiej komendy twierdzi, że właśnie statystyki to znak, że w komendzie dobrze się dzieje.

Podane przez rzeczniczkę liczby 70% wykrywalności przestępstw - jej zdaniem - "mogą świadczyć zarówno o ciężkiej pracy policjantów, jak i o skutecznym zarządzaniu jednostką".

Została ona też spytana o to, czy jeśli jednostka byłaby faktycznie skutecznie zarządzana, to czy policjanci poszliby na zwolnienia lekarskie jednocześnie.

- Funkcjonariusze rzeczywiście przebywają na zwolnieniach lekarskich, z przyczyn mi nieznanych - odpowiada asp. Katarzyna Marczyk, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

Sam komendant rozmawiać nie chce.

Kontrowersje

O miejscach, gdzie dowodził wcześniej było głośno. Inspektor Michał Zapolski usuwał siłą właścicieli działki, co sąd uznał za bezprawne zatrzymanie.

Dużo mówiło się też o efektach pracy jego podwładnych w Prabutach, którzy bili i wywozili do lasu nietrzeźwych, a także o jego podkomendnych, którzy zatrzymali burmistrza Sztumu, niszczącego baner konkurenta i zrezygnowali z badania alkomatem. Komendant awansuje, jego kolejny zespół strajkuje.

- Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wszczął procedurę antymobbingową. Na miejsce pojadą wyznaczeni przez niego policjanci - mówi nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Na patrole w Malborku jeżdżą policjanci z innych wydziałów. O proteście nie mówią.

Komendant Główny Policji przypomina, że tabelki to narzędzie, a nie cel pracy funkcjonariuszy.

- Absolutnie zakazuje zadaniowania policjantów i pracy pod statystykę - mówi nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Policjanci z Malborka czekają na wyniki kontroli. Przedłużyli zwolnienia.

- Pan komendant wyraźnie powiedział, że "wy możecie wygrać jedną bitwę, ale całej wojny ze mną nie wygracie" - opowiada policjant z Malborka.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN