"Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie

16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie
16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej EuropieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Policjanci z lornetkami przeciwko kierowcom z telefonami. W całej Europie ruszyła akcja policji, która polega na specjalnym zwracaniu uwagi na kierowców, którzy w czasie jazdy nie mogą się oderwać od telefonu.

W całej Europie, również na polskich drogach, trwa policyjna akcja "Telefony". Funkcjonariusze szczególnie zwracają uwagę na tych, którzy rozmawiają przez telefon, prowadząc samochód. Tych, którzy nie korzystają z zestawów głośnomówiących, piszą wiadomości lub przeglądają internet.

- Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni w rejonie przejść dla pieszych - stwierdził asp. sztab. Paweł Czernek z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

- My też uświadamiamy, jakie skutki może mieć taka sytuacja - dodaje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Jak podkreśla, używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy przyczyniło się do co czwartego wypadku drogowego.

Kilka sekund robi różnicę

Za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy grozi dwustuzłotowy mandat i pięć punktów karnych. Kierowców to nie odstrasza. Każdego dnia za to wykroczenie karanych jest około 280 osób. Podczas akcji takich jak "Telefony" liczba wystawionych mandatów jest nawet dziesięciokrotnie większa.

- To osłabia naszą koncentrację przede wszystkim, osłabia naszą motorykę. Skupiając się na rozmowie telefonicznej, trzymając telefon w ręku, jedną rękę mamy zajętą. Drugą ręką nie jesteśmy w stanie dobrze kierować samochodem - przestrzega Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

W ITS w specjalnym symulatorze możemy się przekonać, jak telefon trzymany w dłoni wpływa na naszą koncentrację podczas jazdy.

Przeczytanie SMS-a zajmuje około 5-6 sekund. To może być za mało, by zareagować na nagłą zmianę sytuacji na drodze.

Warto pamiętać, że zakaz trzymania telefonu przy uchu w czasie jazdy dotyczy nie tylko kierowców, ale także rowerzystów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski i Michał Woś, byli wiceministrowie w resorcie Zbigniewa Ziobry, to nieoficjalnie pierwsi politycy, którym prokuratura chce uchylić immunitety w związku z defraudacją środków z Funduszu Sprawiedliwości. Na liście prokuratury są kolejne nazwiska. Wsparcie dla Suwerennej Polski deklaruje Konfederacja. Tymczasem część polityków PiS wstrzymuje się od jednoznacznej deklaracji.

Prokuratura chce uchylić immunitety dwóm posłom Suwerennej Polski. Konfederacja ich chce bronić

Prokuratura chce uchylić immunitety dwóm posłom Suwerennej Polski. Konfederacja ich chce bronić

Źródło:
Fakty TVN

Dla nieuleczalnie chorych pacjentów pobyt w hospicjum to kwestia bezpieczeństwa i komfortu. Boją się bólu, cierpienia i śmierci. Od 1 kwietnia rząd znosi limity przyjęć do hospicjów, a także o 20 procent zwiększy wydatki na hospicja z budżetu.

Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany

Zaniedbania finansowe wobec hospicjów są wieloletnie. Od kwietnia będą zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Można się dobrze bawić, czytając brytyjską instrukcję dla żołnierzy, którzy chcą nosić brodę. Jest konkretna i szczegółowa. Po 100 latach zakazu, za zgodą króla Karola Trzeciego, wreszcie w armii brytyjskiej zmieniono przepisy. W piątek weszły w życie.

Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna

Brytyjska armia zezwala żołnierzom na noszenie brody pod warunkiem, że jest schludna

Źródło:
Fakty TVN

Siatka rosyjskich szpiegów w kilku europejskich krajach, internetowy portal, który szerzył rosyjską propagandę i europejscy politycy, którzy za prorosyjskie treści mieli dostawać setki tysięcy euro. To informacje czeskich służb, które wykryły szpiegów w Pradze. Kolejni mieli działać także w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła przeszukania i przesłuchania w Warszawie i w Tychach. Europejscy politycy od tygodni ostrzegają, że czasy pokoju w Europie się skończyły. Ostatnie godziny pokazują, czym może być rosyjska wojna hybrydowa i cybernetyczna.

Politycy w całej Europie byli opłacani, by szerzyć rosyjską propagandę. Służby wkroczyły do akcji

Politycy w całej Europie byli opłacani, by szerzyć rosyjską propagandę. Służby wkroczyły do akcji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nigdy nie byłem w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Nie było żadnego konsultowania ze mną wszystkiego, co się dzieje w NCBR - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł PiS Adam Bielan odnosząc się do nieprawidłowości w tej instytucji.

Afera w NCBR. Bielan: mam czyste sumienie

Afera w NCBR. Bielan: mam czyste sumienie

Źródło:
TVN24

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Psy są bardzo mądre - ustalili to naukowcy z Węgier. Okazuje się, że potrafią one kojarzyć znaczenie pewnych słów i przypisać je do jakiegoś obiektu.

Psy rozumieją słowa. Dowodzą tego badania naukowców i pies naszej redakcyjnej koleżanki

Psy rozumieją słowa. Dowodzą tego badania naukowców i pies naszej redakcyjnej koleżanki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24