Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Jak Sejm zablokuje podwyżki cen prądu? Głosowanie po świętach
  • Rzecznik CBA nie spłacał kredytu zaciągniętego w SKOK. CBA sprawdza sprawę

Lepsze pieniądze, dobry dojazd. "Czesi pozbyli się swoich górników"

Górników z Polski pracujących w Czechach są tysiące. Bo kopalnie są blisko granicy, bo pracują we własnym gronie i lepiej zarabiają. Są cenieni i bardzo dobrze wykwalifikowani - pracują w dobrych warunkach w kopalniach o poziomie bezpieczeństwa takim jak u nas.

W Kaczycach widać je z okien. Z Jastrzębia Zdroju to tylko 16 kilometrów. Czeskie kopalnie są tak blisko, pracuje w nich tak wielu Polaków. To mógł być każdy z nich. - Zadzwoniłem do kolegi, który powiedział: "twoja brygada" - opowiada Grzegorz Wierzbicki, górnik z kopalni Stonava w pobliżu czeskiej miejscowości Karwina. - Jaka: "twoja?", zapytałem. "No twoja", zaczął wymieniać nazwiska - ciągnie.

Kiedy wysiadł z samochodu przed budynkiem kopalni, zobaczył samochody kolegów, którzy są na dole, sztygara, który na dole zginął.

Na osiedlu przy zlikwidowanej kopalni Morcinek co trzeci sąsiad pracuje w czeskiej kopalni. Mąż pani  Magdaleny nie w Stonavie, ale sąsiedniej. - Nie jet tak strasznie źle. Nie wydaje mi się, żeby było bardziej niebezpiecznie niż w Polsce - mówi. I wylicza zalety tej pracy: - Blisko, podobny język.

"Można zarobić więcej"

Ale nie tylko o to chodzi. Pan Kamil, były górnik, mówi wprost: - Można zarobić więcej. U nas się zarobi 80 złotych, a tam 200 złotych dziennie, to jest różnica.

Zrezygnował z tego, ale miał powód. - Nie poszliśmy do pracy i na tym samym chodniku zginęło dwóch górników - opowiada. - Ręka boska, żebyśmy tam nie szli. Ja potem zrezygnowałem z tej kopalni. Powiedziałem, że więcej nie pójdę.

Po reformach sprzed 20 lat polscy górnicy szukali w Czechach zatrudnienia, bo w zamian za odejście z zawodu, odprawy, zobowiązali się, że nie wrócą do pracy pod ziemią. Zobowiązanie nie dotyczyło zagranicy, a skoro zagranica – to za miedzą korzystali z możliwości.

Wacław Czerkawski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Śląskiego opowiada, że tę informację górnicy przekazywali sobie nawzajem. - Jeden kolega drugiemu mówił, że są dobre warunki, dobre płace. "Chodź, przyjdź, będziemy pracować razem", zachęcali.

Czesi są potrzebni Polakom. Polacy - Czechom

Obie strony stały się sobie potrzebne. - Czesi na początku byli miejscem, którego szukali Polacy, teraz stało się to miejscem, w którym Czesi szukają Polaków - zauważa Jerzy Markowski, były górnik i były wiceminister gospodarki. - I tak będzie co najmniej przez kilka następnych lat - ocenia.

"Oni mieli jakieś plany na święta". Psycholog o rodzinach górników z czeskiej kopalni

- Rodziny górników mają świadomość, że to niebezpieczny zawód, ale to niebezpieczeństwo jest we...Niektóre z kopalni prawdopodobnie w ciągu 4-8 lat zakończą wydobycie węgla, ale potrzebują górników, dopóki ten węgiel jest. Jest, ale trzeba po niego sięgać coraz niżej. Wydobycie staje sie więc coraz bardziej niebezpieczne. W kopalni Stonava do wybuchu doszło 800 metrów pod ziemią. Uciążliwości dla górników są znane: ciepło, mała przestrzeń i ciężka praca. Do tego niebezpieczeństwa: zagrożenia metanowe, wstrząsy.

- W czasie urabiania wydziela się metan, jeśli to są wyrobiska zagrożone metanem, mogą być różnego rodzaju pułapki. Z tym trzeba się liczyć - mówi Piotr Litwa, ekspert ds. górnictwa i geologii.

Ale na to, co stało się w kopalni Stonava, nikt nie jest gotowy. Nie przed Wigilią.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix