Polacy pomagali Żydom, ale też kolaborowali z nazistami. Historia rodziny Ulmów

30.01.2018 | Polacy pomagali Żydom, ale też kolaborowali z nazistami. Historia rodziny Ulmów
30.01.2018 | Polacy pomagali Żydom, ale też kolaborowali z nazistami. Historia rodziny Ulmów
Fakty TVN
30.01.2018 | Polacy pomagali Żydom, ale też kolaborowali z nazistami. Historia rodziny UlmówFakty TVN

Nie ma kryształowych narodów i czarno białych historii, a historia polsko-żydowska jest spleciona dramatycznie. I są w niej ci, którzy ratowali oraz ci, którzy kapowali. Rodzinę Ulmów z Podkarpacia rozstrzelano całą, z szóstką dzieci, za ukrywanie żydowskich rodzin. Ale według relacji świadków prawdopodobnie doniósł na nich znajomy Polak.

- Pewnie tak wyglądały w momencie rozstrzelania - mówi dr Anna Stróż z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Pokazuje zdjęcie, gdzie dzieci stoją w samych koszulkach. Najstarsza: ośmioletnia Stasia. Marysia ledwo zaczęła chodzić. Widać, że Józef, ich tata, uwielbiał fotografować tę szóstkę dzieci i żonę w ciąży z siódmym.

Józef Ulma był trochę szalonym ogrodnikiem - wynalazcą, hodowcą jedwabników, z mnóstwem książek na każdy temat. - Był taką osobą nie do końca mocno stąpającą po ziemi - opisuje dr Stróż.

W trzecim roku wojny Józef Ulma wziął pod swój dach ośmioro proszących o pomoc sąsiadów i znajomych, Żydów. - Znali tych Żydów i wiedzieli, że grozi im śmierć - tłumaczy dr Mateusz Szpytma z IPN.

- Mamy zdjęcia pokazujące synów Saula Goldmana pomagających Józefowi w obejściu - mówi dr Stróż. - To świadczyło o tym, że pozwalał im przebywać na zewnątrz, co było dość ryzykowne - dodaje.

Wszyscy zginęli

Dom Ulmów był na uboczu wsi. Dwie żydowskie rodziny na strychu i Ulmowie w izbie żyli w strachu przez około piętnaście miesięcy. Aż do świtu w marcu 1944 roku.

Film paradokumentalny o rodzinie Ulmów daje wyobrażenie horroru, jaki się w Markowej rozegrał. Najpierw zamordowano ukrywających się Żydów. Potem Józefa i Wiktorię w siódmym miesiącu ciąży. - Ekshumacja po masakrze wykazała, że poród się rozpoczął na skutek przeżyć - mówi dr Stróż. Na końcu zabito wszystkie dzieci. Tak kończy się historia rodziny Ulmów.

- Ta historia opowiada nam wszystko. Opowiada nam o bohaterskiej, bezinteresownej pomocy (...), ale mówi nam również o ciemniej stronie stosunków polsko-żydowskich. O denuncjacji, o wydawaniu - komentuje dr Michał Trębacz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pogróżki i kolaboracja

Bo Polaków i Żydów prawdopodobnie wydał kolaborant - funkcjonariusz granatowej policji - Włodzimierz Leś. - Znał Saula Goldmana z Łańcuta. Jest prawdopodobieństwo, że też pomagał im - mówi dr Stróż.

Nie pomagał bezinteresownie. Gdy zrobiło się gorąco, wygnał. Zrabował to, czego oddać nie chcieli. - Obawiał się, że gdy skończy się wojna, to wówczas Żydzi będą domagać się zwrotu majątku, który im zabrał - tłumaczy dr Mateusz Szpytma.

Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która w Markowej ukrywała Żydów. Po mordzie na sąsiadach i anonimach z pogróżkami mieli się czego obawiać. "Te Żydy, co je macie u siebie, to usuńcie ich w jakikolwiek sposób, bo z wami będzie tak samo jak było z Józkiem" - to groźba zawarta w jednym z anonimów.

Ze 120 Żydów z Markowej przeżyło 21.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Taylor Swift właśnie wydała nowy album "The Tortured Poets Department", który na serwisach streamingowych bije rekordy popularności. Na najnowszym albumie, który składa się z 31 utworów, piosenkarka rozprawia się z byłymi partnerami i z trudnymi emocjami po rozstaniu. - Przez ostatnie 2 lata napisałam tyle "udręczonej" poezji, że chciałam się z wami nią podzielić - pisze Swift.

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS