Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych

Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych
Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszych
Fakty TVN
Polacy coraz mocniej odczuwają inflację. Wzrost cen najbardziej uderza w najbiedniejszychFakty TVN

Rosnące ceny coraz mocniej dają się we znaki Polakom. Przede wszystkim drożeje żywność i paliwo. Jak mówią ekonomiści, wzrost cen podstawowych produktów jest najboleśniejszy dla najbiedniejszych. Dlatego opozycja proponuje, by czasowo zawiesić VAT na paliwo, prąd i gaz. Rząd jednak remedium widzi w Polskim Ładzie.

Ceny w Polsce galopują, a na rynkach trudno wskazać to, co nie podrożało, bo drożeje praktycznie wszystko.

- Jajka drożeją, jarzyny drożeją - wylicza klientka krakowskiego targowiska. - Masło, mąka, podstawowe produkty - dodaje kolejna.

Wzrost cen podstawowych produktów - jak mówią ekonomiści - jest najboleśniejszy dla najbiedniejszych.

- Struktura wydatków tych ludzi jest taka, że oni kupują dużo artykułów, które drożeją najbardziej - tłumaczy prof. Stefan Krajewski, ekonomista.

Wzrost cen taki jak obecnie oznacza - w niektórych przypadkach - że najbiedniejsi klienci już tych podstawowych artykułów nie kupują lub kupują znacznie mniej.

Polacy w portfelach odczuwają również podwyżki ceny paliwa. - Dla mnie osobiście podstawowym produktem jest paliwo, paliwo drożeje ogromnie - mówi jeden z klientów. - Nawet nie mogę jeździć w tej chwili, bo nie mam za co - dodaje kolejny.

W ciągu tego roku paliwa - mocniej niż w Polce - podrożały tylko w trzech państwach Unii Europejskiej: Luksemburgu, Rumunii i Słowenii.

6,8 procent inflacji w październiku rok do roku

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w związku ze wzrostem cen proponuje, by czasowo zawiesić VAT na paliwo, prąd i gaz. Według rządzących odpowiedzią na pomysł Tuska jest Polski Ład.

- Skoro skorzysta na tym większość Polaków to chyba dobrze - stwierdził poseł PiS Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na ceny paliw Polski Ład na pewno nie wpłynie, a to one miały największy wpływ na wzrost inflacji. Jeszcze w maju minister finansów Tadeusz Kościński był optymistą.

- My kibicujemy, że inflacja zejdzie zgodnie z naszymi prognozami do około 3-3,5 procent w tym roku - mówił minister finansów w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 6,8 procent rok do roku. To wzrost dwukrotnie wyższy od ministerialnych prognoz i największy od 20 lat.

Jednak od polityków rządzących od dawna słyszymy, że te wzrosty cen trzeba patrzeć szerzej.

- O 25 procent zdrożał chleb i o 25 procent zdrożał cukier, ale z kolei w ogromnym stopniu potaniał olej - mówił w grudniu 2019 roku prezydent Andrzej Duda.

Obecnie zwykły olej rzepakowy kosztuje prawie 10 złotych za litr.

Inflacja rośnie, ale odpowiedzią na nią jest jeszcze większy wzrost płac - to kolejne tłumaczenie rządzących. - Inflacja jest kwestią, którą należy odnosić do wzrostu wynagrodzeń - podkreślał w lipcu premier Mateusz Morawiecki

Z danych z września 2021 roku wynika, że wzrost średniego wynagrodzenia jest tylko w przedsiębiorstwach - o 8,74 procent rok do roku, czyli niewiele wyższy od inflacji. Ekonomiści więc pytają, czy politycy - w tym premier - wiedzą, co to spirala inflacyjna.

- Jak rosną płace, to rosną koszty przedsiębiorstw. Jak rosną koszty, to przedsiębiorcy podwyższają ceny, a jak rosną ceny to pracownicy idą do przedsiębiorców: dajcie nam wyższe płace - zwraca uwagę prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS