Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jacek Tacik / Fakty TVN
  • Chcą pokazać, że miłość jest dla każdego. Ruszyła kampania "Pełnosprawni w miłości"
  • Prognoza pogody na poniedziałek 27 grudnia
Groźny mróz

Mroźne noce w Polsce. "Bezdomny to nie ma szans, żeby przeżył"

Za nami kolejna bardzo mroźna noc. Były miejsca w Polsce z temperaturą blisko minus 20 stopni Celsjusza. Na południu kraju wciąż obowiązują pogodowe alarmy pierwszego stopnia. To oznacza zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach dla życia.

W Wiśle i w Zakopanem minusowa temperatura to idealny prezent na święta. Biała zima to powód do zadowolenia i dla narciarzy, i dla pracowników branży turystycznej. - Jest naprawdę bardzo dobra temperatura i w nocy,  i w dzień - przekonuje Janusz Tyszkowski, właściciel stacji "Skolnity Wisła Ski".

Za nami bardzo mroźna noc. Temperatura spadała do minus 18 stopni Celsjusza na południowym wschodzie kraju. Przed nami kolejna noc i znów mróz. - Albo będzie podobnie, albo nawet ta noc najbliższa będzie zimniejsza, mroźniejsza - mówi Agnieszka Cegielska z tvnmeteo.pl.

W górach spadło dużo śniegu. Kurorty jednak nie przeżywają oblężenia

W Tatrach tak śnieżnego grudnia nie było od dawna. TOPR-owcy ogłosili drugi stopień zagrożenia...

Problem dla bezdomnych

Mroźna grudniowa pogoda to dzwonek alarmowy dla tych, którzy do tej pory schronienia szukali na działkach, w nieogrzewanych altankach, albo pod gołym niebem. Na nich czekają noclegownie. - Bezdomny to nie ma szans, żeby przeżył. Nawet choćby w lesie, bo do rana zamarznie. Ja miałem takiego kolegę, co to normalnie na działce zasnął i potem musieli mu amputować palce u dwóch stóp - mówi jeden z mężczyzn.

W dzień ci, którzy są potrzebujący, mogą liczyć na ciepły posiłek wydawany przy noclegowniach lub - jeśli chcą - w jadłodzielniach, do których każdy z nas może przynieść to, czego nie zjadł podczas świąt. - Dziel się i częstuj, nie marnuj jedzenia - apeluje Elżbieta Abramowicz, prezes Stowarzyszenia Jadłodzielnia w Szczecinie.

Nadchodzi ocieplenie

Sytuacja pogodowa ma się jednak za chwilę zmienić. Jeszcze w poniedziałek na Podlasiu temperatura ma spaść do minus 6 stopni Celsjusza. We wtorek podobnie. Ale już w środę termometry na Dolnym Śląsku pokażą 5 stopni Celsjusza. Dzień później dwa razy więcej.

- Zmiany w pogodzie, więcej chmur, chmury zawsze przytrzymują to ciepło. Rozpoczną się opady, bo teraz mamy niebo błękitne. To ciepło bardzo szybko ucieka do góry, chmur nie ma, więc one nie mają szans przytrzymania tego ciepła - wyjaśnia Agnieszka Cegielska.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix