Skutki sporu z Izraelem. "Ludzie kojarzą Polskę, pewnie niesłusznie, z antysemityzmem"

Pogłębienie się kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich

Jedna ustawa i wiele ran. Jedna historia i jej wiele barw. Obozy śmierci polskie nie były, polskie za to są drzewa w Yad Vashem. Rząd chciał walczyć o prawdę, ale zamiast wygrać ideą, poległ strategią. Ustawę może i da się naprawić. A czego naprawić już się nie da?

Na ogrodzeniu polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował prymitywne, obrzydliwe i nieprawdziwe napisy. Ich zdjęcia obiegły cały świat, publikowały je wszystkie agencje. Jeszcze kilka tygodni temu tych zdjęć nie publikowałaby żadna światowa agencja, uznając je za nic nie znaczące w doskonałych relacjach między państwami i narodami.

Nawet izraelska policja w oficjalnych oświadczeniach wiąże te akty wandalizmu z tym, co się dzieje w polityce zagranicznej i polityce historycznej między Polską a Izraelem, a której przyglądają się i Stany Zjednoczone, i Europa, i cały świat. Nie bardzo, niestety, rozumiejąc, o co chodzi.

- Ludzie kojarzą Polskę, pewnie niesłusznie, z antysemityzmem, kojarzą Polskę z próbą pisania historii na nowo - ocenia Matthew Day, korespondent brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph" w Polsce.

Wybuch zainteresowania

Zainteresowanie określeniem "polskie obozy śmierci" przez ostatnie pięć lat w internecie było śladowe albo wręcz zerowe - internauci zaczęli je wpisywać, i to masowo, dopiero, gdy pojawiła się zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

- Tak się składa, że akurat teraz w tym weekendzie byłem w Amsterdamie, i koledzy z różnych krajów pytali o Polskę. Ja mówiłem o praworządności, o Unii, a oni pytali, co z tą negacją Holokaustu, z tą ustawą? Coś tam słyszeli, widać, że to idzie jak burza po całym świecie. Ten rząd nieudolnie próbuje polepszyć obraz Polski, a w rezultacie osiąga coś odwrotnego - komentuje Ekke Overbeek, korespondent holenderskiego dziennika "Trouw" w Polsce.

Może skutki byłyby lepsze, gdyby w ustawie było wprost napisane, że Polska chce karać za używanie i uzasadnianie terminu "polskie obozy śmierci", ale takiego konkretnego zapisu w ustawie nie ma. Czego świat nie rozumie, a co izraelskie media za tamtejszymi historykami interpretują jako część toczącej się kampanii, której celem jest rozmycie granicy między mordercami a ofiarami.

- Skończył się czas, kiedy polskie państwo biernie się przygląda temu, kiedy (...) formułowane są sądy dla Polski krzywdzące - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Obserwując media, widać wyraźnie, że krzywdzących dla Polski słów raczej przybywa, skoro nawet katolicka włoska gazeta pisze o neonazistowskiej fali i tendencji we wschodniej Europie do negowania koszmarów przeszłości, zaczynając artykuł od Polski.

"Wielki bigos"

- Trzy miesiące temu była inna sytuacja. W ciągu miesiąca ta grupa, która tym zawiaduje, narobiła więcej bigosu niż można sobie wyobrazić - ocenia socjolog prof. Paweł Śpiewak.

Gdy Barack Obama przez pomyłkę użył stwierdzenia "polskie obozy śmierci", to wszystkie media publikowały jego przeprosiny i wyjaśnienia. Trzej poprzedni polscy prezydenci stawiali na taką edukację i utrzymywali doskonałe relacje z Izraelem, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, którą jego doradczyni najpierw nazwała "idiotyczną", a teraz przekonuje, że Andrzej Duda musiał ją podpisać.

- W tym momencie by się okazało (gdyby prezydent jej nie podpisał - przyp. red.), że pan prezydent jest zwolennikiem tego, żeby obrażać naród Polski - tłumaczy Zofia Romaszewska.

- Najłatwiej znaleźć tysiąc rzeczy, które ludzi różnią i powodują to, że się ludzie nie lubią. I dzisiaj to się dzieje w relacjach polsko-niemieckich, polsko-izraelskich i polsko-ukraińskich. Dla mnie to katastrofa - mówi były prezydent Bronisław Komorowski.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS