Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego

17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego
17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
17.12.2017 | Wspólne prezydium klubów Platformy i Nowoczesnej? Lubnauer: nie wyobrażam sobie tegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Nic nie wskazuje na to, by udało się stworzyć wspólne prezydium klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Taki pomysł zgłosił lider PO Grzegorz Schetyna. Inicjatywa podzieliła Nowoczesną. Były szef tego ugrupowania Ryszard Petru jest za, ale zupełnie innego zdania jest obecna liderka partii Katarzyna Lubnauer.

Jeśli coś dobrze oddaje napięcie na linii stary i nowy szef Nowoczesnej, to jest to sobotnia wymiana zdań obojga polityków. Na początek Ryszard Petru o odrzuceniu przez Katarzyny Lubnauer oferty Grzegorza Schetyny: - To nie czas na dąsy, tylko szukanie rozwiązań, z których na końcu rozliczą nas Polacy. Uważam, że z tego typu deklaracji jak "nie, nie, nie" Polacy nas rozliczą w ten sposób, że na nas nie zagłosują - mówił były przewodniczący partii.

A teraz wypowiedź Lubnauer i reakcja Ryszarda Petru w studiu "Faktów po Faktach" TVN24. - Ja myślę, że dla Ryszarda grudnie zawsze były trudne - zgryźliwie powiedziała przewodnicząca partii o poprzednim szefie Nowoczesnej. - Bez komentarza - skwitował.

Grudzień w politycznej karierze Ryszarda Petru to początek wizerunkowej katastrofy. - To był wyjazd wcześniej zaplanowany,w ważnych w sprawach partyjnych, nazwijmy to - tak 2 stycznia 2017 roku Lubnauer broniła swojego szefa. Teraz, wspominając o grudniu, czyli historią sylwestrowego wyjazdu Petru na Maderę podczas sejmowego kryzysu, uderza w twórcę Nowoczesnej.

- Przy takich charakterach emocje też działają, ale zakładam, że jest z obu stron wola bliskiego współdziałania - wskazuje Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej.

"Mamy swój program i swoje wartości"

Ostatnie 24 godziny w Nowoczesnej to mowa ciała, gesty i ostre słowa. Pokazały one, że Ryszard Petru nie zamierza schodzić na boczny tor. W roli wiceszefa partii podważa decyzje Katarzyny Lubnauer, z która przegrał w demokratycznych wyborach.

- Mamy swój program i swoje wartości, dlatego nie wyobrażam sobie żebyśmy mieli jedno prezydium z innymi partiami opozycyjnymi - twardo stwierdziła w sobotę Lubnauer.

A tak po chwili sprawę skomentował Petru, który stał tuż obok: - Jak państwo wiecie jestem zwolennikiem zjednoczonej opozycji. Bardzo ścisłej współpracy w ramach klubów parlamentarnych - zaznaczył.

- Myślę, że z czasem będzie musiał się z tym pogodzić. Przewodniczącą jest Katarzyna Lubnauer i kropka - ucina komentarze Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Platforma liczy na ostudzenie emocji

Na razie pęknięcie w tej partii wykorzystuje Platforma Obywatelska. - Zwracam się do kolegów i koleżanek z Nowoczesnej o jak najszybsze powołanie wspólnego prezydium naszych klubów parlamentarnych - zaproponował w sobotę Grzegorz Schetyna, lider PO. Propozycja, o której adresaci dowiadują się publicznie, została odebrana jako próba zastawienia pułapki i musiała spotkać się z taką reakcją.

- Chciałabym, aby najpierw Grzegorz Schetyna spotkał się z nami i ustalił pewne rzeczy, a nie zaskakiwał wszystkich w koło - uważa Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej.

Nadzieję na zmianę tego stanowiska wciąż mają politycy PO. - Czasami tak jest, że pierwsze reakcje nie są zachęcające. Ale potem po przemyśleniach i zejściu emocji, są potem lepsze - dodał Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO.

Poza Nowoczesną i Platformą pozostałe opozycyjne partie deklarują, że do przyszłorocznych wyborów samorządowych chcą iść pod własnym szyldem.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS