Fakty - oglądaj online

Co z uchodźcami?

Pytanie o przyjmowanie uchodźców po objęciu władzy. Schetyna nie odpowiada

Ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli spotkali się w ważnej sprawie: uchodźców. Mariusz Błaszczak nie chce, by Warszawa zamieniła się w Brukselę, gdzie na ulicach jest wojsko, ani w Paryż, pełen policji i strachu. Mówi jasno: polski rząd uchodźców nie przyjmie. Platforma w tej sprawie zdaje się zmieniać front - część jej polityków wstrzymała się od głosu, gdy Parlament Europejski przyjmował rezolucję w sprawie uchodźców.

O związanej między innymi z wojną w Syrii fali uchodźców w czwartek w Brukseli w imieniu polskiego rządu rozmawiał Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem Donald Tusk "grozi Polakom", mówiąc o konsekwencjach braku solidarności wobec partnerów w Europie.

- Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty - mówił w środę szef Rady Europejskiej. Donald Tusk nie zapowiedział jednak kar dla polskiego rządu.

Niejasne stanowisko Schetyny

Migracyjna rzeczywistość nie wygląda tak, jak przedstawiają to politycy - trudno ją nazwać szturmem na Europę czy przenikaniem terroryzmu. Ale też nie wszystkie osoby na przepełnionych pontonach na Morzu Śródziemnym to poszkodowani przez wojnę. Nie zawsze są to kobiety i dzieci.

Kilkadziesiąt osób, kobiet i dzieci, może przyjąć Polska według Grzegorza Schetyny, chociaż rząd Platformy dwa lata temu zgodził się na siedem tysięcy osób. Na pytanie, czy ewentualny rząd PO przyjąłby ich po objęciu władzy, Schetyna w czwartek nie odpowiedział. - To jest ustalenie z 2015 roku - przyznał tylko.

Nie jest prawdą, że Polska chciała kiedykolwiek przyjmować kilkaset tysięcy uchodźców - a tym straszyło PiS. Nie jest również prawdą, że Polska może zapewnić schronienie tylko kobietom i dzieciom, jak utrzymuje Platforma.

Europosłowie PO podzieleni

Wypowiedzi Mariusza Błaszczaka nie robią wrażenia na Unii. Większość państw chce solidarności w każdej sprawie - oczekują solidarnego podejścia do sprawy uchodźców. Europa może nie zrozumieć, że rządy PiS-u nie wypełniają zobowiązań poprzednich rządów. - Jest ważne, żeby Polska, gdzie obowiązuje ciągłość władzy, wypełniała takie zadanie - podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biskup Tadeusz Pieronek przypomina, że obowiązkiem chrześcijanina jest pomagać - w tym wypadku przyjmować uciekających przed wojną.

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o szybkim przyjmowaniu uchodźców duża większość europarlamentarzystów była "za". Europosłowie PiS byli przeciw. Platforma się podzieliła na tych za i wstrzymujących się od głosu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
andrzej_oldzitowskirgxi

to niech Pieronek weżmie sobie ich do domku tych terrorystów

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pytajacy

   Jeżeli 70% społeczeństwa nie chce uchodźców, tzn., że mamy 30% katolików i nie są to członkowie PiS

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MN01
     MN01

     To nie imigranci, to V Kolumna.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty | 22.06.2017

        Fakty | 22.06.2017

        Echa obrad komisji do spraw Amber Gold, która w środę przesłuchała Michała Tuska. Były premier mówi, że jest dumny z syna. W programie również minister Szyszko mówiący o bezprawnym wpisaniu Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO, rosyjskie myśliwce przechwycone przez polskie F-16 oraz śmierć pięcioletniego chłopca, który utopił się w studzience kanalizacyjnej. Na "Fakty" zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Rzecznik Praw Obywatelskich przeprasza za swoje słowa o Holokauście

        Rzecznik Praw Obywatelskich przeprasza za swoje słowa o Holokauście

        Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, przeprosił i wyraził ubolewanie w związku ze swoją wypowiedzią, że naród polski współuczestniczył w Holokauście. Wyjaśnił, że chodziło mu o "indywidualne osoby" współuczestniczące w tej zbrodni. Temat został poruszony w środę w TVP Info, w związku z publikacją niemieckiej gazety "Frankfurter Rundschau", w której skrytykowano wypowiedź premier Beaty Szydło. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, podczas obchodów przypadającego 14 czerwca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, szefowa rządu powiedziała, że "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli".

        czytaj więcej »
       • Sprawa Puszczy Białowieskiej w prokuraturze. "Cała Polska jest pełna trocin, tylko tu nie chcecie o tym rozmawiać"

        Sprawa Puszczy Białowieskiej w prokuraturze. "Cała Polska jest pełna trocin, tylko tu nie chcecie o tym rozmawiać"

        Minister Jan Szyszko zawiadamia prokuraturę o bezprawnym wpisaniu Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Szef resortu środowiska zjawia się w Puszczy i mówi, że obecność na tej liście uniemożliwia prowadzenie działalności przez człowieka. Poseł PO, Sławomir Nitras, przyniósł do Sejmu worek trocin i przekonywał z mównicy, że "cała Polska jest ich pełna".

        czytaj więcej »
       • Polskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce

        Polskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce

        Polskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce. Polacy, w ramach patroli NATO, pilnują nieba nad Bałtykiem i rozkaz do startu dostali z bazy w Niemczech. Rosjanie nie reagowali na kontrole, więc była potrzeba zidentyfikowania ich z bliska. Okazało się, że eskortują rosyjskiego ministra obrony, Siergieja Szojgu.

        czytaj więcej »
       • Emmanuel Macron: niektórzy przywódcy z Europy Wschodniej zdradzają Europę

        Emmanuel Macron: niektórzy przywódcy z Europy Wschodniej zdradzają Europę

        - Europa to nie supermarket. Nie można sobie wybierać jednych wartości, odrzucając inne - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie, który udzielił ośmiu europejskim gazetom. Powiedział także, że "gdy słyszy dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to (widzi), że zdradzają oni Europę". Nie wymienił przy tym żadnych państw. Minister Witold Waszczykowski ocenił, że Macron powinien się wytłumaczyć z tych słów.

        czytaj więcej »
       • Nie żyje 5-letni chłopiec. Utopił się w studzience kanalizacyjnej bez pokrywy

        Nie żyje 5-letni chłopiec. Utopił się w studzience kanalizacyjnej bez pokrywy

        5-letni chłopiec utonął w studzience kanalizacyjnej znajdującej się obok placu zabaw. Studzienka nie była zabezpieczona, bo najprawdopodobniej złomiarze ukradli pokrywę. W ten sposób pozostawiono betonowe dziury pełne wody. Pojawia się pytanie, czy osoby, które kradną i skupują taki złom oraz ci, którzy są odpowiedzialni za kontrole studzienek, odpowiedzą za śmierć dziecka?

        czytaj więcej »
       • Niebieski kapelusz królowej Elżbiety II na mowie tronowej. Przypadek czy ukryte przesłanie?

        Niebieski kapelusz królowej Elżbiety II na mowie tronowej. Przypadek czy ukryte przesłanie?

        W czasie mowy tronowej brytyjskiej królowej Elżbiety II, uwagę wszystkich przykuł niebieski kapelusz królowej ozdobiony żółtymi kwiatkami. Wszyscy zadają sobie pytanie czy dobór kapelusza jest przypadkowy czy może niesie ze sobą tajemnicze przesłanie, mówiące, że monarchini chciałaby pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. - Najwyraźniej UE wciąż inspiruje niektórych w Wielkiej Brytanii - napisał na Twitterze Guy Verhofstadt, lider frakcji liberałów i demokratów (ALDE) w Parlamencie Europejskim.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na piątek 23 czerwca

        Prognoza pogody na piątek 23 czerwca

        W piątek pochmurno z przejaśnieniami. W województwach zachodnich przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze stopniowo odsuwające się na wschód burze (w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu gwałtowne burze z 10-30 mm opadu i porywami wiatru do 90 km/h i gradem). Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie spada, w południe 992 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty | 21.06.2017

        Fakty | 21.06.2017

        Michał Tusk zeznawał we wtorek przed komisją badającą sprawę Amber Gold. W programie również o nocnej debacie w sprawie referendum edukacyjnego, wyroku w sprawie mężczyzny, który bił, gwałcił i więził w piwnicy swoją żonę oraz o sporze o prowadzenie polityki zagranicznej. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       tvnpix