Fakty - oglądaj online

Co z uchodźcami?

Pytanie o przyjmowanie uchodźców po objęciu władzy. Schetyna nie odpowiada

Ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli spotkali się w ważnej sprawie: uchodźców. Mariusz Błaszczak nie chce, by Warszawa zamieniła się w Brukselę, gdzie na ulicach jest wojsko, ani w Paryż, pełen policji i strachu. Mówi jasno: polski rząd uchodźców nie przyjmie. Platforma w tej sprawie zdaje się zmieniać front - część jej polityków wstrzymała się od głosu, gdy Parlament Europejski przyjmował rezolucję w sprawie uchodźców.

O związanej między innymi z wojną w Syrii fali uchodźców w czwartek w Brukseli w imieniu polskiego rządu rozmawiał Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem Donald Tusk "grozi Polakom", mówiąc o konsekwencjach braku solidarności wobec partnerów w Europie.

- Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty - mówił w środę szef Rady Europejskiej. Donald Tusk nie zapowiedział jednak kar dla polskiego rządu.

Niejasne stanowisko Schetyny

Migracyjna rzeczywistość nie wygląda tak, jak przedstawiają to politycy - trudno ją nazwać szturmem na Europę czy przenikaniem terroryzmu. Ale też nie wszystkie osoby na przepełnionych pontonach na Morzu Śródziemnym to poszkodowani przez wojnę. Nie zawsze są to kobiety i dzieci.

Kilkadziesiąt osób, kobiet i dzieci, może przyjąć Polska według Grzegorza Schetyny, chociaż rząd Platformy dwa lata temu zgodził się na siedem tysięcy osób. Na pytanie, czy ewentualny rząd PO przyjąłby ich po objęciu władzy, Schetyna w czwartek nie odpowiedział. - To jest ustalenie z 2015 roku - przyznał tylko.

Nie jest prawdą, że Polska chciała kiedykolwiek przyjmować kilkaset tysięcy uchodźców - a tym straszyło PiS. Nie jest również prawdą, że Polska może zapewnić schronienie tylko kobietom i dzieciom, jak utrzymuje Platforma.

Europosłowie PO podzieleni

Wypowiedzi Mariusza Błaszczaka nie robią wrażenia na Unii. Większość państw chce solidarności w każdej sprawie - oczekują solidarnego podejścia do sprawy uchodźców. Europa może nie zrozumieć, że rządy PiS-u nie wypełniają zobowiązań poprzednich rządów. - Jest ważne, żeby Polska, gdzie obowiązuje ciągłość władzy, wypełniała takie zadanie - podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biskup Tadeusz Pieronek przypomina, że obowiązkiem chrześcijanina jest pomagać - w tym wypadku przyjmować uciekających przed wojną.

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o szybkim przyjmowaniu uchodźców duża większość europarlamentarzystów była "za". Europosłowie PiS byli przeciw. Platforma się podzieliła na tych za i wstrzymujących się od głosu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
andrzej_oldzitowskirgxi

to niech Pieronek weżmie sobie ich do domku tych terrorystów

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pytajacy

   Jeżeli 70% społeczeństwa nie chce uchodźców, tzn., że mamy 30% katolików i nie są to członkowie PiS

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MN01
     MN01

     To nie imigranci, to V Kolumna.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty | 17.08.2017

        Fakty | 17.08.2017

        Zamach terrorystyczny w Barcelonie - furgonetka wjechała w tłum, co najmniej trzynaście osób zginęło, jest wielu rannych. W programie o krytyce wojewody pomorskiego po słowach o tym, że wojsko nie jest od zamiatania liści, o mieszkańcach Pomorza, którzy szóstą dobę nie mają prądu, oraz o apelu sędziów, by nie przyjmować awansów od Ziobry. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

        czytaj więcej »
       • Burza po słowach wojewody. "Niech on przyjedzie, będzie grabił"

        Burza po słowach wojewody. "Niech on przyjedzie, będzie grabił"

        Mniej mówić, a więcej robić - poradził wojewodzie pomorskiemu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. To reakcja ministra po tym, jak wojewoda Dariusz Drelich stwierdził, że "do zbierania gałęzi i zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska". Na Pomorzu po nawałnicach był prawdziwy dramat. Wojewoda tego nie zauważył.

        czytaj więcej »
       • 15 lat temu nawałnica zmiotła kawałek Puszczy Piskiej. Jak szybko las wraca do normy?

        15 lat temu nawałnica zmiotła kawałek Puszczy Piskiej. Jak szybko las wraca do normy?

        Krajobraz po wielkiej burzy na Pomorzu jest przerażający nie tylko w oku kamery. Także w liczbach. 45 tysięcy hektarów lasów zostało zniszczonych. Wystarczy to przełożyć na boiska piłkarskie czy wagony z drewnem, by uzmysłowić sobie skalę dewastacji. Czy las wróci do normy? By odpowiedzieć na to pytanie, sprawdziliśmy, jak wygląda dziś Puszcza Piska po nawałnicy, która miała miejsce 15 lat temu.

        czytaj więcej »
       • Prokuratura dla "Faktów" TVN: zabezpieczono dokumentacje medyczną dotyczącą terapii psychologicznej Magdaleny Żuk

        Prokuratura dla "Faktów" TVN: zabezpieczono dokumentacje medyczną dotyczącą terapii psychologicznej Magdaleny Żuk

        Polska prokuratura otrzymała wykaz czynności procesowych, ale nie dotarły protokoły z tych czynności - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej. Strona polska nie otrzymała też protokołu z przesłuchania rezydenta Mahmuda K. W toczonym śledztwie zgromadzono już 10 tomów akt. Wśród nich jest dokumentacja medyczna dotycząca terapii psychologicznej Magdaleny Żuk.

        czytaj więcej »
       • Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapię

        Pieniądze na leczenie najdroższym lekiem na świecie zebrane. Mała Nikola rozpoczęła terapię

        To przełomowy moment w życiu Nikoli. W Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęła kurację najdroższym lekiem na świecie. Dzięki hojności widzów "Faktów" udało się zebrać blisko półtora miliona złotych. Pieniędzy starczy na ponad 2 lata. Nie wiadomo jednak co z dalszą refundacją leku. W czwartek Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym poinformowało, że negocjacje z producentem leków zostały wstrzymane.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na piątek 18 sierpnia

        Prognoza pogody na piątek 18 sierpnia

        W piątek zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, na zachodzie i północy Polski wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Burze na ogół po południu i wieczorem. Z gradem i opadami do 20-40 mm. Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, 31 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 33 stopni Celsjusza na południu. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy okresami dość silny. W burzach silny do 80-100 km/h. Noc z piątku na sobotę z burzami i deszczem na zachodzie i północy kraju.

        czytaj więcej »
       • Fakty | 16.08.2017

        Fakty | 16.08.2017

        Pomorze wciąż walczy ze skutkami nawałnic, które w nocy z piątku na sobotę przeszły nad Polską. We wtorek na miejscu pojawili się przedstawiciele rządu i sama premier Szydło. W programie też o tym, co poszło nie tak w Centrum Zarządzania Kryzysowego, które nie ostrzegło przed zagrożeniem, o kłopotach Donalda Trumpa po wydarzeniach w Charlottesville, a także wezwaniach do sądu kontrmanifestantów, którzy we wtorek chcieli zablokować marsz narodowców. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

        czytaj więcej »
       • Centrum Zarządzania Kryzysowego nie uprzedziło przed nawałnicami. Co zawiodło?

        Centrum Zarządzania Kryzysowego nie uprzedziło przed nawałnicami. Co zawiodło?

        Po tragedii w Suszku, gdzie zginęły dwie harcerki, prokuratura szuka odpowiedzi na pytanie kto i jak bardzo zlekceważył informacje o możliwych zagrożeniach jakie niosły ze sobą burze. Przed tragiczną piątkową nocą IMGiW wydało komunikat z drugim stopniem zagrożenia i nie zmieniło go, choć na dwie godziny przed dramatem w obozie harcerskim o skali zagrożenia alarmowało Gniezno. Informacja z Wielkopolski nie dotarła do województwa kujawsko-pomorskiego.

        czytaj więcej »
       tvnpix