Fakty - oglądaj online

Co z uchodźcami?

Pytanie o przyjmowanie uchodźców po objęciu władzy. Schetyna nie odpowiada

Ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli spotkali się w ważnej sprawie: uchodźców. Mariusz Błaszczak nie chce, by Warszawa zamieniła się w Brukselę, gdzie na ulicach jest wojsko, ani w Paryż, pełen policji i strachu. Mówi jasno: polski rząd uchodźców nie przyjmie. Platforma w tej sprawie zdaje się zmieniać front - część jej polityków wstrzymała się od głosu, gdy Parlament Europejski przyjmował rezolucję w sprawie uchodźców.

O związanej między innymi z wojną w Syrii fali uchodźców w czwartek w Brukseli w imieniu polskiego rządu rozmawiał Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem Donald Tusk "grozi Polakom", mówiąc o konsekwencjach braku solidarności wobec partnerów w Europie.

- Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty - mówił w środę szef Rady Europejskiej. Donald Tusk nie zapowiedział jednak kar dla polskiego rządu.

Niejasne stanowisko Schetyny

Migracyjna rzeczywistość nie wygląda tak, jak przedstawiają to politycy - trudno ją nazwać szturmem na Europę czy przenikaniem terroryzmu. Ale też nie wszystkie osoby na przepełnionych pontonach na Morzu Śródziemnym to poszkodowani przez wojnę. Nie zawsze są to kobiety i dzieci.

Kilkadziesiąt osób, kobiet i dzieci, może przyjąć Polska według Grzegorza Schetyny, chociaż rząd Platformy dwa lata temu zgodził się na siedem tysięcy osób. Na pytanie, czy ewentualny rząd PO przyjąłby ich po objęciu władzy, Schetyna w czwartek nie odpowiedział. - To jest ustalenie z 2015 roku - przyznał tylko.

Nie jest prawdą, że Polska chciała kiedykolwiek przyjmować kilkaset tysięcy uchodźców - a tym straszyło PiS. Nie jest również prawdą, że Polska może zapewnić schronienie tylko kobietom i dzieciom, jak utrzymuje Platforma.

Europosłowie PO podzieleni

Wypowiedzi Mariusza Błaszczaka nie robią wrażenia na Unii. Większość państw chce solidarności w każdej sprawie - oczekują solidarnego podejścia do sprawy uchodźców. Europa może nie zrozumieć, że rządy PiS-u nie wypełniają zobowiązań poprzednich rządów. - Jest ważne, żeby Polska, gdzie obowiązuje ciągłość władzy, wypełniała takie zadanie - podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biskup Tadeusz Pieronek przypomina, że obowiązkiem chrześcijanina jest pomagać - w tym wypadku przyjmować uciekających przed wojną.

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o szybkim przyjmowaniu uchodźców duża większość europarlamentarzystów była "za". Europosłowie PiS byli przeciw. Platforma się podzieliła na tych za i wstrzymujących się od głosu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
andrzej_oldzitowskirgxi

to niech Pieronek weżmie sobie ich do domku tych terrorystów

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pytajacy

   Jeżeli 70% społeczeństwa nie chce uchodźców, tzn., że mamy 30% katolików i nie są to członkowie PiS

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MN01
     MN01

     To nie imigranci, to V Kolumna.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty | 21.05.2017

        Fakty | 21.05.2017

        Burza po wczorajszym materiale "Faktów". Dopiero rok po śmierci Igora Stachowiaka jeden z policjantów traci pracę. PO żąda komisji śledczej, dymisji ministra i informacji rządu. W programie też o konwencji Nowoczesnej, uroczystej przysiędze pierwszych 400 żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej, polskich akcentach na festiwalu w Cannes oraz o nocy muzeów. Na program zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Służby wyciągają konsekwencje dopiero rok po śmierci Igora. PO żąda komisji śledczej i dymisji wiceministra MSWiA

        Służby wyciągają konsekwencje dopiero rok po śmierci Igora. PO żąda komisji śledczej i dymisji wiceministra MSWiA

        Jest żądanie komisji śledczej, dymisji ministra i informacji rządu po śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie. Jeden z policjantów traci pracę, ale to na razie jedyna decyzja z samej góry. Policja się tłumaczy, prokuratura zapowiada koniec śledztwa, a ministerstwo wysyła kontrolę. Pytanie tylko, dlaczego wcześniejsze nic nie dały, skoro rok temu słyszeliśmy: "działamy od razu, wyjaśniamy natychmiast i tym się różnimy od innych"?

        czytaj więcej »
       • Nowoczesna "cała naprzód". Partia przedstawia swój pomysł na Polskę i 500 plus

        Nowoczesna "cała naprzód". Partia przedstawia swój pomysł na Polskę i 500 plus

        Nowoczesna zorganizowała konwencję, na której przedstawiła program i pomysł jak poprawić sondaże. Wspólna lista z Platformą to jak na razie polityczna fatamorgana, więc żeby się nie rozmyć, trzeba się odróżnić. "Państwo nie może żyć na kredyt" ostrzega Ryszard Petru i wskazuje, że przez 67 lat sami musimy na to zapracować. Zamiast 500 plus ma być "Aktywna Rodzina" i nie wysoki zasiłek, tylko niski podatek.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na poniedziałek 22 maja

        Prognoza pogody na poniedziałek 22 maja

        Na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej miejscami przelotne opady deszczu. Poza tym przeważnie pogodnie. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północny, słaby i umiarkowany. Ciśnienie spada, w południe 1006 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty | 20.05.2017

        Fakty | 20.05.2017

        Nowe nagrania w sprawie śmierci 25-letniego Igora we wrocławskim komisariacie. Dotarł do nich reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski. W programie także o pierwszym w historii Kongresie Prawników Polskich, wyborach w Iranie a także o planowanym poszerzeniu autostrady A2. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Rok temu Igor zmarł w komisariacie. Reporter "Faktów" dotarł do nowych nagrań

        Rok temu Igor zmarł w komisariacie. Reporter "Faktów" dotarł do nowych nagrań

        Przesłuchanie w komisariacie i wyjątkowo drastyczne zdjęcia. To, co widać na filmie z kamery zamieszczonej na policyjnym paralizatorze może nie mieścić się w głowie. Rok temu 25-letni Igor został zatrzymany na wrocławskim rynku, bo przypominał poszukiwaną osobę. Komisariat policji opuścił martwy. Do wstrząsających policyjnych zdjęć i świadków przesłuchania dotarł reporter "Faktów" TVN. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze" o 20:00 na antenie TVN24.

        czytaj więcej »
       • Pierwszy Kongres Prawników Polskich. Głos środowiska przeciwko zmianom, buczenie i okrzyki "konstytucja"

        Pierwszy Kongres Prawników Polskich. Głos środowiska przeciwko zmianom, buczenie i okrzyki "konstytucja"

        Prawnicy i sędziowie zebrali się w Katowicach na pierwszym Kongresie Prawników Polskich. Minister w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera, odczytał list Andrzeja Dudy, został on jednak wybuczany przez część zgromadzonych. Głos zabrał także wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, który przedstawił rządową poprawkę do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Gdy krytykował środowiska sędziowskie za brak oczyszczenia po upadku PRL, część osób wyszła z sali. - Jestem zdruzgotana - powiedziała o jego wystąpieniu Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf.

        czytaj więcej »
       • Donald Trump w Arabii Saudyjskiej, w tle rewelacje "New York Times"

        Donald Trump w Arabii Saudyjskiej, w tle rewelacje "New York Times"

        Pierwsza podróż Donalda Trumpa. Prezydent USA w Arabii Saudyjskiej chce poprawić relacje z muzułmanami i wyjechać z miliardowymi kontraktami. Jednak ledwie opuścił Stany Zjednoczone, już musi zmierzyć się z kolejnym skandalem. Dziennik "New York Times" ujawnia, co powiedział Rosjanom. Nazwał zwolnionego szefa FBI Jamesa Comeya "wariatem z FBI", żartował też z ambasadorem i miał przekazać ściśle tajne informacje wywiadowcze.

        czytaj więcej »
       • Irańczycy wybrali prezydenta. Hasan Rowhani zostaje

        Irańczycy wybrali prezydenta. Hasan Rowhani zostaje

        Irańczycy wybrali prezydenta. Hasan Rowhani zostaje na kolejną kadencję. To on doprowadził do podpisania porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Te wybory pokazały, że mieszkańcy Iranu popierają go za tę decyzję. Zagłosowały na niego ponad 23 miliony Irańczyków. Rowhani pokonał w pierwszej turze ultrakonserwatywnego duchownego Ebrahima Raisiego. - Iran może być bardziej dumny niż kiedykolwiek - mówił zwycięzca wyborów. W głosowaniu wzięło udział aż 73 procent uprawnionych.

        czytaj więcej »
       tvnpix