Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Fakty TVN
 • "Solidarność" chce dogadać się z rządem, ZNP zapowiada strajk
 • Atak na byłego prezydenta Siedlec. Jest w szpitalu, podejrzanego zatrzymano

Plac Solidarności tylko dla "Solidarności". Co z obchodami 4 czerwca?

Plac Solidarności decyzją wojewody - zarezerwowany wyłącznie dla obecnej "Solidarności". Chodzi o Gdańsk i obchody 4 czerwca. Prezydent Dulkiewicz mówi - to jest haniebna decyzja. Czy symboliczne dla wszystkich miejsce da się zaklepać dla jednej opcji i czy to jest ta słynna wolność?

Plac Solidarności kością niezgody. Kontrowersje przed rocznicą

Prezydent Gdańska prosi wojewodę o refleksję i zmianę decyzji. 4 czerwca to data, która powinna...

Wzajemna kurtuazja między prezydent Gdańska a przedstawicielem "Solidarności" nie przekreśla ostrego sporu w sprawie obchodów 4 czerwca. "Solidarność" od wojewody uzyskała zgodę na organizację cyklicznych zgromadzeń na Placu Solidarności w dniach kluczowych dla historii Polski, w tym 4 czerwca. A to oznacza, że absolutnie nikt inny żadnych innych uroczystości nie ma prawa tu organizować. Od godziny 6.00 do 22.00.

- Ja jestem gotowa do rozmowy. Ale wtedy, kiedy to wy wykonacie ten krok i wycofacie wniosek, na podstawie którego wojewoda wydał tę haniebną, nie boję się tego słowa, haniebną decyzję - przekonywała Karola Guzikiewicza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent Gdańska organizuje obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych. Na placu planowano symboliczny Okrągły Stół. Zaproszono wszystkich historycznych uczestników. Mieli się spotykać samorządowcy z całej Polski. "Solidarność" powiedziała - nie. Zaprasza do wspólnego złożenia kwiatów o 10 rano. To wszystko. Żadnych innych uroczystości.

- Nie będzie tu żadnych Okrągłych Stołów. Nie to miejsce - mówi Karol Guzikiewicz z gdańskiej "Solidarności", bo jego zdaniem 4 czerwca to właściwie żadne wielkie święto. Dodaje on też, że nie zwyciężyła wtedy "Solidarność", ale było to zwycięstwo Jaruzelskiego i ubeków.

"Solidarność" blokuje plac, by nikt inny nie mógł świętować. Nikt, dla kogo wybory 4 czerwca dały początek wolnej Polsce i doprowadziły do upadku komunizmu.

- Dzień wolności. To dzień, w którym wolni ludzie poszli do nie w pełni wolnych, demokratycznych wyborów - twierdzi Władysław Frasyniuk, działacz opozycji z czasów PRL.

Decyzja nieodwracalna?

Przerwana konferencja prezydent Gdańska. Wprosił się "zdenerwowany" Guzikiewicz

- Liczę na to, że się dogadamy – przekonywał Karol Guzikiewicz z zarządu "Solidarności" Stoczni...

Władysław Frasyniuk ostro protestuje przeciwko zawłaszczaniu symbolicznego miejsca przez władze obecnego związku.

- To jest odwołanie się do mentalności PRL-owskiej. To pan Guzikiewicz decyduje kto w tym dniu co ma zrobić? No właśnie takich Guzikiewiczów obalaliśmy 4 czerwca - dodaje Frasyniuk.

Aleksandra Dulkiewicz w specjalnym liście poprosiła wojewodę, by wycofał się z decyzji o zablokowaniu placu i pokazała zdjęcie Jana Pawła II, który samotnie modlił się pod pomnikiem, bo komuniści odgrodzili plac od ludzi.

Prezydent Gdańska z punktu widzenia prawa jest w sytuacji beznadziejnej. Decyzja leży w rękach wojewody, powołanego przez rząd PiS, który powołuje się na ustawę o zgromadzeniach, a która to również została zmieniona przez PiS.

- Prezydent Gdańska, jak sam będzie chciał zrobić zgromadzenie, będzie musiał sam sobie odmówić. Następnie sam będzie musiał złożyć skargę do sądu okręgowego i sądu apelacyjnego - mówi profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Wojewoda milczy i na list Dulkiewicz jeszcze nie zareagował. "Solidarność" wycofać się nie zamierza. Dlaczego? Tłumaczy radny PiS. - Nie ma pod pomnikiem polityki. Pomnik jest rzeczą ponad podziałami - twierdzi Karol Guzikiewicz.

Nieprzypadkowa zbieżność dat

Spór o obchody rocznicy wyborów. "Zgoda na złożenie kwiatów"

- To jest obraz państwa, które (...) zawłaszcza teraźniejszość, chce zawłaszczyć przyszłość, ale...

- Wiec polityczny 4 czerwca jest zaplanowany, ale w zupełnie innym miejscu - przekonuje prezydent Gdańska.

"Solidarność" wniosek o zablokowanie placu zgłosiła 21 lutego. Dokładnie dzień wcześniej Donald Tusk w TVN24 mówił, że zamierza uczestniczyć w obchodach rocznicy wyborów.

- Będę zapraszał z całego serca wszystkich Polaków do Gdańska na 4 czerwca. Że potrzeba tego typu mobilizacji nie tylko politycznie, ale też powiedziałbym moralne - mówił 20 lutego przewodniczący Rady Europejskiej.

- Dajmy szansę "Solidarności", żeby poprowadziła te obchody. Natomiast, żeby to nie było zawłaszczane przez jakiś tworzący się ad hoc w tej chwili ruch polityczny - uważa Witold Waszczykowski, były szef MSZ z ramienia PiS.

- Myślę, że boją się Tuska, boją się Koalicji Europejskiej, boją się tych wszystkich sił demokratycznych - twierdzi Sławomir Neumann z PO.

Polityczny wiec z udziałem Donalda Tuska ma się odbyć w Gdańsku na Długim Targu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jowagryf

Nazwać plac Placem Komitetu Obywatelskiego L. Wałęsy i czekać na odzew

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix