Fakty - oglądaj online

Spór o projekt zmian w kodeksie wyborczym. "Ja nie twierdzę, że wybory się nie odbędą, ale mogą być źle przeprowadzone"

Potężne miny, które mogą wysadzić wybory - to zarzut ekspertów. Polityczni komisarze i manipulacje okręgami - to już opozycja o zmianach w Kodeksie wyborczym. A Państwowa Komisja Wyborcza dodaje: brakuje czasu i pieniędzy by zdążyć na wybory samorządowe.

Od półtora roku do dwóch lat - tyle odpowiadająca za wybory Państwowa Komisja Wyborcza potrzebuje, by skutecznie i bezpiecznie wdrożyć proponowane przez PiS zmiany.

- Właśnie dlatego o tych zagrożeniach mówimy dzisiaj, żeby ustawodawca określił albo przesunięcie wdrożenia tych zmian na po wyborach nawet parlamentarnych albo zrezygnowanie z nich - mówi Beata Tokaj, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. - Ja nie twierdzę, że wybory się nie odbędą, ale mogą być źle przeprowadzone - dodaje.

Mało czasu

Szefowa Biura wskazuje, że problemem jest czas, potrzebny na wybór prawie 400 zupełnie nowych komisarzy, którzy bez doświadczenia będą odpowiadać za rzecz kluczową, czyli podział nowych okręgów wyborczych. - Jednoosobowo stworzyć okręg wyborczy jest fizycznie niemożliwe. Do tej pory robiły to samorządy - zaznacza Tokaj.

Obecnie kodeks wyborczy na określenie okręgów daje 15 miesięcy, po zmianach - zaledwie trzy. W przypadku obwodów głosowania jest na to rok, po zmianach byłoby jedynie miesiąc. Gdyby komisarze zawiedli, na pomoc ruszyłaby PKW.

- To nie jest kwestia przyłożenia linijki do mapy. Trzeba mieć wiedzę i możliwości techniczne - mówi Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.

Wątpliwi komisarze

Organy wyborcze krytykują projekt zmian w kodeksie wyborczym także z innych powodów. Po zmianach, komisarzem wyborczym mógłby mógł zostać prawnik, a nie tylko, jak to ma miejsce dziś, apolityczny sędzia. - Uważam, że sędziowie dają gwarancję profesjonalizmu i uczciwości - twierdzi Beata Tokaj.

- Są w ustawie przepisy, które gwarantują apolityczność, ale jeżeli PKW ma wątpliwości, to można dodać dodatkowe - argumentuje Marcin Horała (PiS).

"Mentalność szuflandii"

PKW wskazuje też na fakt, że przetarg na nowe komputery i kamery zajmie im co najmniej pół roku. Do tego jeszcze czas potrzebny na dostawy i instalacje. Zdaniem PiS nie jest tak, żeby to były rzeczy niewykonalne w krótkim czasie. Autorzy zmian dodają, że ich celem jest większa uczciwość i transparentność procesu wyborczego.

- Ta mentalność, jaka zdaje się panować w PKW, która panowała kiedyś w PZPN, to taka mentalność "szuflandii", gdzie grono starszych panów sobie urzęduje i jest problem, żeby spiąć się, i sprawnie wykonać pracę. Mam nadzieję, że takiej mentalności nie będzie - oświadcza Marcin Horała.

Autorzy projektu nowej ordynacji wyborczej swoich propozycji zmian jak dotąd z PKW nie konsultowali. Posłowie mają zająć się nim w przyszłym tygodniu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 października

  Fakty z 17 października

  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

  Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

  Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

  Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

  Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

  czytaj więcej »
 • "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

  "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

  Co najmniej 19 osób zginęło, a 52 zostały ranne w środę w ataku na technikum w Kerczu na zajętym przez Rosję Krymie. Według wstępnych informacji w szkole doszło do wybuchu i użycia broni palnej. Stan 16 poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki. Na nagraniach z monitoringu widać, jak 18-latek - jeden z uczniów szkoły - wchodzi do budynku, trzymając karabin.

  czytaj więcej »
 • Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

  Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

  Marihuana legalna w Kanadzie. Można ją uprawiać, kupować albo posiadać. W miejsce ulicznych handlarzy i niepewnych źródeł to państwo przejmuje kontrolę i nakłada na marihuanę akcyzę. Dowcipni internauci przerabiają kanadyjską flagę - zamiast liścia klonowego jest liść marihuany.

  czytaj więcej »
 • "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

  "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

  Ojcowska troska i polityczne wsparcie. W roli troskliwego ojca - europoseł Ryszard Czarnecki. Jego 30-letni syn dość późno wyleciał z gniazda, o czym świadczy nagrana rozmowa z restauracji "Sowa i przyjaciele", w której europoseł Czarnecki troszczy się o jego staż w banku.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 18 października

  Prognoza pogody na czwartek 18 października

  W czwartek rano miejscami mgły i zamglenia. W dzień pogodnie, tylko na południu kraju więcej chmur. Również na Pomorzu Zachodnim zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu możliwe niewielkie opady deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i Suwalszczyźnie, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodzie na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 października

  Fakty z 16 października

  W "Faktach" o sondażu, który pokazuje w Łodzi miażdżącą przewagę atakowanej przez przeciwników Hanny Zdanowskiej oraz o przedwyborczej mobilizacji w stolicy. Tu z kolei sondaże pokazują przewagę Rafała Trzaskowskiego, ale Patryk Jaki nie jest bez szans. Powiemy także o spotkaniu Roberta Kubicy z premierem Mateuszem Morawieckim. To echa kelnerskich taśm i tego, co premier powiedział o rajdowcu niegdyś przy posiłku. Teraz Kubica mówi, że nie żywi urazy do premiera. Tymczasem na Mierzei Wiślanej pod jej przekop Jarosław Kaczyński symbolicznie wbił łopatę. Na "Fakty" zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix