Foto: Shutterstock
|
Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
Do pełna
Orlen poszerza asortyment przed wejściem w życie ograniczenia handlu w niedzielę
Tankowanie z kupowaniem. Ubrania, buty, mięso, telewizory - tuż obok stacji paliw. Zakaz handlu na stacjach nie działa, więc nawet w niedzielę zadziała popyt i podaż. PKN Orlen - polski paliwowy gigant - właśnie poszerza swoją ofertę. Czy to oznacza, że związkowcom pokazuje figę z makiem, a klientom stawia hipermarket?
Paliwo, kawa, bułka i batonik - to mogą być wkrótce tylko dodatki do tego, czym może się zajmować i co oferować paliwowy gigant.
Wszystko zgodnie ze starą strategią. - W detalu stawiamy na silną orientację na klienta i na podążanie za jego oczekiwaniami i potrzebami - mówił w grudniu 2016 roku prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński. Wszystko może się zmienić, gdy wejdzie w życie zakaz handlu w niedzielę. Stacji benzynowych nie obejmuje.
- Ustawa nie przewiduje ograniczenia powierzchniowego dla stacji benzynowych, dlatego też można sobie wyobrazić, że na stacjach będzie można znaleźć szeroki asortyment, porównywalny do takiego, który jest w sklepie, i w ten sposób deklasować konkurencję - ocenia Renata Juszkiewicz, Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
W 2018 roku więcej możemy zapłacić m.in. za drób, wołowinę oraz owoce i warzywa. Prawdopodobnie wzrosną również raty kredytów. Tańsze mogą być natomiast mieszkania.
Szeroki asortyment
W lutym, podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy Orlenu, ma być zmieniony statut spółki. Po zmianie spółka ma się też zajmować hurtową sprzedażą owoców, warzyw i mięsa, różnego rodzaju napojów i słodyczy, ryb i skorupiaków, odzieży i obuwia, elektrycznych artykułów AGD i praktycznie wszystkiego innego. Artykuły mają być sprzedawane w ramach sieci O! Shop.
- Orlen, jak każda spółka, ma prawo samodzielnie określać obszary, w których działa i funkcjonuje. Każda firma tego typu, jak Orlen, dostosowuje się do potrzeb rynkowych - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
Fakt, że nie tylko Orlen się dostosowuje. Inna firma paliwowa, w porozumieniu z siecią sklepów, też już sporo oferuje klientom. A to wszystko niedługo przed wejściem w życie zakazu handlu w niedzielę.
- Tutaj widać hipokryzję PiS, z jednej strony mówienie o ideach, a z drugiej doprowadza do sytuacji, w której zamiast sklepów otwarte będą wielkie stacje benzynowe, które tak naprawdę przeistoczą się w supermarkety - komentuje Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej.
- Orlen pierwszy zareagował i pokazał, że tak naprawdę zamieni stacje benzynowe w centra handlowe, ale za moment każde centrum handlowe zamieni się w stację benzynową. Będziemy mieli do czynienia z martwą ustawą - mówi Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.
Analitycy Saxo Banku, jak co roku, zaprezentowali "szokujące prognozy" na 2018 rok. To jedyne niewiążące pomysły analityków, dotyczące wystąpienia mało prawdopodobnych wydarzeń.
Ustawa "pisana pod Orlen"?
Walczący o zmianę prawa przewodniczący Alfred Bujara z Solidarności w niedzielę odmówił wypowiedzi na ten temat. Być może - jak przekonuje część polityków - jest zaskoczony tym, co zamierza zrobić prezes państwowej spółki. - To jest znów konkurencja dla małych polskich firm. My nie stoimy po stronie koncernów, tylko rodzinnych przedsiębiorstw - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Orlen, tak jak inne stacje, może wykorzystać przewagę konkurencyjną, którą da mu prawo. Ktoś straci, ktoś zyska, i zanim prawo wejdzie w życie, wiadomo kto.
- Z całą pewnością ta ustawa wymaga w takim razie poprawek, bo rzeczywiście można odnieść wrażenie, że była pisana pod Orlen - uważa Paweł Kukiz.
Ustawa ograniczająca handel w niedzielę wciąż jest w Sejmie. Ma zacząć obowiązywać od marca.
Autor: Paweł Płuska
/
Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
No i kolesiostwo pisowskie pokazało gdzie ma te biedne rodziny co nie mogły do kościoła chodzić :) No i premia dla dojno zmianowców będzie bardziej okazała
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Mogą mieć nie wiadomo jaki asortyment, ale dopóki nie będzie tam normalnych cen to i tak nikt tam nie będzie robił większych zakupów. Dziś na stacjach benzynowych ceny są wyższe o jakieś 20-25% w stosunku do normalnych sklepów, że o dyskontach nie wspomnę. Ktoś może tam pójść i kupić butelkę wody albo pieczywo, ale to na zasadzie
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Moze niech zmienintez status do pracownikow ktorzy zapierdalaja po 12h na stojaco bez gwarantowanej przerwy, z zakazem picia przy kasie i na umowach smieciowych. Spolka po czesci Panstwowa przeciez.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
No i bardzo słusznie, z głupotą należy walczyć równymi jej pomysłami. Tak na prawdę to nikt nie zapytał Polaków co sądzą o handlu w niedzielę bo pan Duda /mniejszy/ to jeszcze nie wszyscy Polacy.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W programie powiemy również o uroczystościach pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka, a także o nowych przepisach dla właścicieli psów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
Pod specjalnym nadzorem policji i w reżimie sanitarnym w wielu miejscach obyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku rano prezydencki samolot rozbił się podchodząc do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło wtedy 96 osób - na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Podczas obchodów były wieńce, znicze i wspomnienia.
Wrak i czarne skrzynki Tupolewa miały być w Polsce, miało być międzynarodowe śledztwo, miała być międzynarodowa komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego wszystkiego jest krajowa podkomisja Antoniego Macierewicza, która wciąż nie przygotowała raportu końcowego ze swoich prac.
Wciąż na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się liczba nowych zakażeń koronawirusem, niepokoi też liczba zgonów. W ciągu ostatniej doby zakażenie potwierdzono u ponad 24 tysięcy osób, zmarło 749. Według lekarzy to może być szczyt trzeciej fali pandemii.
W sobotę odbył się pogrzeb wokalisty i kompozytora Krzysztofa Krawczyka. - Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny - mówił podczas uroczystości przyjaciel muzyka biskup Andrzej Długosz. W łódzkiej katedrze i na cmentarzu w Grotnikach legendę polskiej piosenki żegnała rodzina, przyjaciele, fani i przedstawiciele władz państwowych.
Od soboty, po zmianach przepisów, trzeba będzie bardzo się zastanowić, zanim spuści się swojego psa ze smyczy. Samowola w miejscu publicznym może sporo kosztować. Mandaty za brak odpowiedniej opieki nad zwierzętami mogą wynosić nawet 500 złotych.
Propozycja nie jest dla każdego, ale jest na tyle kusząca, by wszyscy, którzy mogą pracować zdalnie, rozważyli przeniesienie się na przykład do Grecji. Tamtejsze władze zachęcają i proponują między innymi potężną obniżkę podatków.
W niedzielę w kraju będzie pogodnie. Tylko na Pomorzu wystąpi zachmurzenie i niewielkie opady deszczu. Po południu przelotne opady deszczu mogą się pojawić w Małopolsce i na Śląsku. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.
Nie żyje książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. O śmierci monarchy poinformował pałac Buckingham. W programie powiemy również o pandemii oczami medyków, o nabywaniu odporności po podaniu szczepionki na COVID-19, a także o tym, jak wygląda współpraca samorządu z rządem w walce z pandemią. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
Zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. Ta wiadomość w piątek obiegła cały świat. Książę Edynburga przez lata wspierał i reprezentował brytyjską monarchię - z powagą i humorem. Miał 99 lat.
28487 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w piątek. Zmarło 768 osób chorych na COVID-19. Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej twierdzi, że jest lepiej niż się spodziewano. Tak wygląda trzecia fala pandemii oczami władzy, a jak oczami medyków?
Po tym, jak rząd zobowiązał samorządy, by przygotowały dodatkowe punkty szczepień, nagle się zreflektował i stwierdził, że nie wszędzie są one potrzebne. Najpierw było zlecenie, dopiero potem analiza, a w efekcie znowu mamy pretensje i chaos.
W sobotę 10 kwietnia mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęła para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 czołowych polityków rożnych partii, urzędników i przedstawicieli rodzin katyńskich. W sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż pojawia się wiele podejrzeń, niedomówień czy insynuacji.
Andrzej Konieczny został odwołany ze stanowiska generalnego dyrektora Lasów Państwowych. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny odwołania. Opozycja zastanawia się więc czy nie poszło o zakup przez Koniecznego domu za niecałe 10 tysięcy złotych. Domaga się, by Lasy Państwowe skontrolował NIK.