Fakty - oglądaj online

 • Foto: PAP/Leszek Szymański | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
 • Kontrola bagażnika i zakaz wjazdu. Reakcja na akcję posłanki
 • Piotrowicz zakończył posiedzenie komisji po słowach RPO. Uznał je za skandaliczne

Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym

W Sejmie znów zawrotne tempo, a w planach nocna debata. PiS po raz piąty zmienia własną ustawę po to, by ostatecznie zdobyć Sąd Najwyższy.

Puste ławy posłów pokazują, że PiS uznał całą sprawę za załatwioną. W ciągu najbliższych 24 godzin ma zostać uchwalona piąta już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Ekspres ruszył i nic go nie zatrzyma. - Bez względu na to, czy zostaną przyjęte poprawki zgłaszane w trakcie procesu legislacyjnego czy nie, to jednak procedura powinna zostać zakończona na tym posiedzeniu sejmu - zapewnia Marek Ast (PiS).

Władza nie tylko nie uwzględnia opinii Sądu Najwyższego, który uznał zmiany za "przykład skrajnie instrumentalnego wykorzystywania prawa do osiągnięcia doraźnych celów politycznych", ale nie uwzględnia też opinii posłów, którym na posiedzeniu komisji ograniczono czas wypowiedzi do 30 sekund.

Niższe wymagania i decyzje KRS

Ustawa obniża kryteria kandydowania do Sądu Najwyższego. Kandydat nie musi dołączyć opisu własnego dorobku, spisu publikacji oraz opinii innych sędziów. Zmniejszono też o połowę liczbę spraw, którymi kandydat się zajmował. Kandydatowi właściwie wystarczy zaświadczenie lekarskie.

- Tu chodzi tylko o plan przejęcia sądów i wysłania tam dyletantów - ocenia zmiany Rafał Trzaskowski, poseł z ramienia PO i kandydat na prezydenta Warszawy. - Wymogi są sprecyzowane jest - odpowiada Jacek Sasin. - Oceny będą dokonywali fachowcy, bo tacy zasiadają w KRS - dodaje Marek Ast.

Ale KRS ma absolutną dowolność i żadnych wymogów formalnych przy wybieraniu kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Ta sama Rada uznała niedawno, że wyrażenie zgody na to, by profesor Wojciech Katner - sędzia Izby Cywilnej oraz autor licznych podręczników, książek i artykułów - dalej orzekał byłoby niezgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i i ważnym interesem społecznym.

 

"Rządy prawem", a nie rządy prawa. Sąd Najwyższy krytykuje projekt posłów PiS

Sąd Najwyższy krytykuje poselski projekt, który skraca drogę do objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego i umożliwia wybór pierwszego prezesa SN w sytuacji, gdy jedna czwarta stanowisk sędziowskich nie będzie obsadzona. W opublikowanej dziś...

Gersdorf odmawia przejścia w stan spoczynku

Władza chce szybko zapełnić Sąd Najwyższy nowymi sędziami i jak najszybciej wybrać nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, bo nie uznaje Małgorzaty Gersdorf.

Ale profesor Gersdorf w liście do prezydenta odmawia przeniesienia w stan spoczynku i podkreśla, że zgodnie z konstytucją jej kadencja trwa do 2020 roku.

Ostateczne głosowanie nad ustawą zaplanowano na piątek. Debatę w Sejmie - na północ.

Gersdorf: walczę o państwo, praworządność i zachowanie konstytucyjne

W środę przed godziną 9. profesor Małgorzata Gersdorf pojawiła się w pracy. - Ja nie walczę o swój interes. (...) Walczę o państwo, praworządność i zachowanie konstytucyjne - powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Autor: Katarzyna Kolenda- Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
rafal_kowalotyy
rafal_kowalotyy

PiS już dawno zamienił Sejm w kabaret. Podziękujemy im w najbliższych wyborach.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix