Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym

19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym
19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie NajwyższymKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W Sejmie znów zawrotne tempo, a w planach nocna debata. PiS po raz piąty zmienia własną ustawę po to, by ostatecznie zdobyć Sąd Najwyższy.

Puste ławy posłów pokazują, że PiS uznał całą sprawę za załatwioną. W ciągu najbliższych 24 godzin ma zostać uchwalona piąta już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Ekspres ruszył i nic go nie zatrzyma. - Bez względu na to, czy zostaną przyjęte poprawki zgłaszane w trakcie procesu legislacyjnego czy nie, to jednak procedura powinna zostać zakończona na tym posiedzeniu sejmu - zapewnia Marek Ast (PiS).

Władza nie tylko nie uwzględnia opinii Sądu Najwyższego, który uznał zmiany za "przykład skrajnie instrumentalnego wykorzystywania prawa do osiągnięcia doraźnych celów politycznych", ale nie uwzględnia też opinii posłów, którym na posiedzeniu komisji ograniczono czas wypowiedzi do 30 sekund.

Niższe wymagania i decyzje KRS

Ustawa obniża kryteria kandydowania do Sądu Najwyższego. Kandydat nie musi dołączyć opisu własnego dorobku, spisu publikacji oraz opinii innych sędziów. Zmniejszono też o połowę liczbę spraw, którymi kandydat się zajmował. Kandydatowi właściwie wystarczy zaświadczenie lekarskie.

- Tu chodzi tylko o plan przejęcia sądów i wysłania tam dyletantów - ocenia zmiany Rafał Trzaskowski, poseł z ramienia PO i kandydat na prezydenta Warszawy. - Wymogi są sprecyzowane jest - odpowiada Jacek Sasin. - Oceny będą dokonywali fachowcy, bo tacy zasiadają w KRS - dodaje Marek Ast.

Ale KRS ma absolutną dowolność i żadnych wymogów formalnych przy wybieraniu kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Ta sama Rada uznała niedawno, że wyrażenie zgody na to, by profesor Wojciech Katner - sędzia Izby Cywilnej oraz autor licznych podręczników, książek i artykułów - dalej orzekał byłoby niezgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i i ważnym interesem społecznym.

Gersdorf odmawia przejścia w stan spoczynku

Władza chce szybko zapełnić Sąd Najwyższy nowymi sędziami i jak najszybciej wybrać nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, bo nie uznaje Małgorzaty Gersdorf.

Ale profesor Gersdorf w liście do prezydenta odmawia przeniesienia w stan spoczynku i podkreśla, że zgodnie z konstytucją jej kadencja trwa do 2020 roku.

Ostateczne głosowanie nad ustawą zaplanowano na piątek. Debatę w Sejmie - na północ.

Autor: Katarzyna Kolenda- Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS