Fakty - oglądaj online

Pokaz siły

PiS wrażliwy na "porządek publiczny". Obrywa się Nitrasowi i zwykłym obywatelom

Obywatele na publicznych spotkaniach posłów PiS z wyborcami, na demonstracjach i na ulicy - spisywani przez policję, jeśli zakłócają porządek. Czy chodzi o to, by bali się krytykować, zadawać niewygodne pytania, wyrażać sprzeciw? Nie na wszystkich to działa zniechęcająco, ale na wielu tak.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie potrafił na pytanie dziennikarki TVN24 odpowiedzieć grzecznie i merytorycznie. Minął ją, mówiąc, by mu nie przeszkadzała, i odesłał do biura prasowego.

- Po pierwsze, jest to chamstwo. W takich kategoriach czysto osobistych jest to wyjątkowo ordynarne zachowanie. Po drugie pokazuje, co naprawdę marszałek i ludzie z elity PiS-owskiej myślą o dziennikarstwie. Dla nich to jest przeszkadzanie - komentuje filozof i prawnik Wojciech Sadurski.

Poseł Nitras znów ukarany obcięciem pensji. "To jest absolutnie mobbing"

Nigdy nie był ulubieńcem marszałka Marka Kuchcińskiego i dużo stracił, bo już wiele razy był karany. Teraz Sławomir Nitras mówi "dość" i rozważa skierowanie sprawy do sądu, bo jego zdaniem marszałek dopuszcza się mobbingu. A marszałek wylicza, że...

Notorycznie karany

Marszałek zrobił normę z odsyłania dziennikarzy zadających mu pytania do biura prasowego. Tymczasem pełni rolę arbitra decydującego o tym, co jest zachowaniem godnym posła. Marek Kuchciński ostatnio znowu wspólnie z wicemarszałkami PiS-u zdecydował o obniżce pensji Sławomira Nitrasa. Zdecydował nawet o tym, że poseł PO nie może za granicą reprezentować Sejmu.

- Przez rok (obcięte - przyp. red.) pół pensji de facto, z trzech lat bycia w Sejmie - wylicza sumę obciętych pensji Sławomir Nitras.

- (Jeśli Sławomir Nitras - przyp. red.) nie potrafi się zachować przyzwoicie na sali sejmowej polskiego parlamentu, to nikt nie da gwarancji, że wyjeżdżając za granicę, będzie nas godnie reprezentował - ocenia wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).

Kiedy na posiedzeniu Sejmu Sławomir Nitras przemawiał z mównicy, to Jarosław Kaczyński radził mu następująco: "zamknij mordę, chamie". Beata Mazurek przy innej okazji krzyczała do posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego: "spadaj".

"Chodzi o to, żeby opozycja bała się zabierać głos"

Poseł Nitras przyzwyczaił nas swoimi chamskimi zachowaniami do tego, że jest albo niewychowany, albo ma taki sposób na zaistnienie w świecie mediów, świecie polityki - ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Sławomir Nitras z PO został...

Różne standardy

W ostatnim czasie doszło do różnych incydentów, które źle wpływają na wizerunek parlamentu i rządu. Straż Marszałkowska siłą chciała powstrzymać osoby protestujące w sejmie przed wywieszeniem transparentów na oknach budynku. Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, kpiąco się uśmiechając zza pleców policjantów, nagrywał telefonem komórkowym członków KOD-u, demonstrujących pod budynkiem parlamentu.

W ubiegłym tygodniu na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim w Sanoku jedna z uczestniczek - działaczka organizacji "Obywatele RP" - próbowała zadać politykowi Prawa i Sprawiedliwości pytanie na temat protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Chwilę później, na ulicy, została wylegitymowana przez policjanta, który - jak tłumaczył - zrobił to na polecenie przełożonych.

- Ludzie podczas rozmów z przedstawicielami rządu nie mogą stawiać trudnych pytań. No na miły Bóg! Ja już widziałem to w czasach komunistycznych i wiem, jaka to jest metoda - komentuje bp Tadeusz Pieronek.

- To jest przykład przemocy, nawet bardziej niż przemocy symbolicznej, o której się czasami mówi w naukach społecznych. To już jest wręcz przemoc taka prosta i bezpośrednia - ocenia socjolog prof. Andrzej Rychard z PAN.

Politycy PiS-u mogą w tym Sejmie więcej, jak udowodnił Jarosław Kaczyński, gdy mówił o "zdradzieckich mordach" pod adresem opozycji. Tamte słowa prezesa przez polityków PiS były usprawiedliwiane.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
oskar3f2h

Nitras w niemieckim parlamencie za swoje zachowanie został by wysłany na badania psychiatryczne. To chyba kończy wszelki dyskusje na temat tego chłopaka.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jan pierwszy
   jan pierwszy

   .... dobrze że przynajmniej można do woli nażreć się na sali plenarnej.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     johnny75

     Bo jak dzwon pusty to głośny...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty z 23 stycznia

        Fakty z 23 stycznia

        Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W programie powiemy również o wystąpieniach przywódców na V Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, o sprawie Ewy Tylman, którą - zdaniem sądu apelacyjnego - należy zbadać od nowa oraz o wizycie Grety Thunberg w polskich kopalniach. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

        Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

        Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że między Sejmem a Sądem Najwyższym zachodzi spór kompetencyjny. Murem staje za nimi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z kolei eksperci podają niezwykle obrazowy przykład - kobieta i mężczyzna nie spierają się, o to, kto ma urodzić dziecko. Mają w tej sprawie zupełnie inne kompetencje. Niech Sejm uchwala ustawy, niech sąd wydaje wyroki i niech politycy nigdy nie starają się na nie wpływać.

        czytaj więcej »
       • "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

        "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

        Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pance, brytyjski książę Karol oraz kilkudziesięciu innych przywódców wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Uroczystości były związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obchody to historia i pamięć, ale też wielkie polityczne i dyplomatyczne przedsięwzięcie. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, bez ostrych słów, bez kłamstw sprytnie rozgrywał własne interesy. W obchodach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

        czytaj więcej »
       • Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

        Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

        Kilkunastoletnia Greta Thunberg, która aktywnie walczy o klimat, odwiedziła kopalnię Guido i kopalnię Makoszowy w Zabrzu. Polscy górnicy rozumieją więcej niż politycy - mówiła aktywistka podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Niestety ci, którzy zdecydowali się spotkać z Gretą, słyszą, że są zdrajcami.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

        Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

        W piątek wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej części kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1009 hPa.

        czytaj więcej »
       • Fakty z 22 stycznia

        Fakty z 22 stycznia

        Kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego ma w czwartek odpowiedzieć na pytanie, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane. Do akcji wkroczyli jednak marszałek Sejmu i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także raporcie NIK w sprawie afery GetBack, a także o coraz gorętszej walce o fotel szefa PO. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

        czytaj więcej »
       • Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

        Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

        Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

        czytaj więcej »
       • Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

        Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

        To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

        czytaj więcej »
       • Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

        Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

        Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

        czytaj więcej »
       • Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

        Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

        W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

        czytaj więcej »
       tvnpix