Fakty - oglądaj online

Benzyna w górę

PiS uchwalił nową opłatę do paliwa. "Polacy będą jeszcze dziękowali Prawu i Sprawiedliwości"

To nie jest nowy podatek, to nie jest danina, tym razem to jest opłata. Ale niezależnie od nazwy na stacjach benzynowych może być drożej. Około 10 groszy za litr paliwa. PiS przegłosował w Sejmie ustawę o biokomponentach i biopaliwach. Zdaniem ministra energii, Polacy za tę opłatę będą jeszcze rządowi dziękować.

Podatek czy nie - to będzie opłata emisyjna w wysokości osiemdziesięciu złotych na tysiąc litrów, czyli osiem groszy na litrze. Jeżeli dystrybutorzy paliwa przerzucą ten koszt na klientów, to taka podwyżka z VAT-em wyniesie około dziesięć groszy. A jeśli doliczyć to do już wysokich cen paliw teraz na stacjach, robi się drogo.

- Wstydu nie macie. Paliwo na stacjach dawno przebiło pięć złotych - mówiła w Sejmie posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. - Będziemy płacić drożej za paliwo i inne produkty - dodał poseł PO Sławomir Neumann.

Tak mówiła opozycja. Minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiadał, że państwowe spółki paliwowe są w stanie wziąć opłatę paliwową "w koszty". Orlen zapewnia, że firma nie przerzuci opłaty emisyjnej na konsumentów, podobnie zapewnia Lotos, ale opozycja po prostu w to nie wierzy.

Ekonomiści zwracają uwagę, że takie zapewnienia są co najmniej ryzykowne. Orlen i Lotos to spółki giełdowe. - (8 groszy - przyp. red.) jest to mniej więcej połowa tego, co mają zysku na litrze - zwraca uwagę ekonomista Piotr Kuczyński. - Istnieje podejrzenie, że mogłoby to być uznane za działanie na szkodę firm, które reprezentuj - dodaje.

- Z całą pewnością będzie to dodatkowy składnik ceny i ten podatek zostanie doliczony do ceny detalicznej - podkreśla z kolei Urszula Cieślak, ekspertka BM Reflex.

Premier przejął nadzór nad Lotosem i Orlenem

Od 1 czerwca uprawnienia do wykonywania praw własności z akcji PKN Orlen i Grupą Lotos od ministra energii przejęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - poinformowała rzeczniczka resortu energii Joanna Borecka-Hajduk.

Po co nowe opłaty?

Na stacjach słychać pomruk niezadowolenia. "Około sześćdziesiąt procent ceny paliwa to są podatki, to mogą sobie wziąć z tego", "zadowolony nie jestem" - mówią jedni kierowcy. Inni są gotowi zapłacić za czystsze powietrze. - Dlaczego nie? Dziesięć groszy nie jest to wielki pieniądz - twierdzi jeden z kierowców.

Pieniądze mają iść na rozmaite i na razie nieokreślone bliżej projekty związane z biokomponentami, biopaliwami, gazem LNG oraz popularyzacją samochodów elektrycznych. - To są samochody bardzo drogie i to nie będzie pierwszy samochód w rodzinie - komentuje ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak.

W ustawie czytamy też o tworzeniu czystych stref w miastach, do których za wjazd będzie opłata. Według projektu nie może być wyższa niż 2,50 zł za godzinę i 25 zł za dobę.

Wszystko to dla czystego powietrza, które staje się teraz nowym priorytetem rządu. Premier mówił o 130 miliardach złotych na walkę ze smogiem "w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat".

- Polacy jeszcze z tego tytułu będą dziękowali Prawu i Sprawiedliwości, że jest czyściej - przekonywał Sejm minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowa opłata doliczana do paliwa. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza między innymi opłatę emisyjną od paliw. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek. Rząd podkreśla, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem.

Wątpliwa troska o środowisko

Ale jeszcze niedawno minister Tchórzewski chwalił się planami gigantycznych inwestycji w energetykę węglową. W Ostrołęce ma być spalane dwieście wagonów węgla na dobę - co jakoś nie współgra z obietnicami czystego powietrza.

W przyszłym roku wpływy z opłaty emisyjnej mają wynieść miliard siedemset milionów złotych. Część trafi do nowego funduszu, ale większość do - istniejącego już - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tym wiążą się kolejne zastrzeżenia opozycji.

- Oni zawężają walkę o czyste powietrze do geotermii toruńskiej, której właścicielem jest ojciec Rydzyk - twierdzi poseł Nowoczesnej Marek Sowa.

Fundusz był i jest hojny dla Tadeusza Rydzyka. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby finansować odnawialną energię geotermalną - przekonywał Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PiS już raz próbowało wprowadzić dodatkową opłatę paliwową - na drogi. Ale zrezygnowało z planów. Kiedy PiS było w opozycji, to ostro krytykowało wysokie opodatkowanie paliw.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "niestosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 24 października

  Prognoza pogody na czwartek 24 października

  W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

  czytaj więcej »
 • Fakty z 22 października

  Fakty z 22 października

  Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

  czytaj więcej »
tvnpix