Fakty - oglądaj online

Benzyna w górę

PiS uchwalił nową opłatę do paliwa. "Polacy będą jeszcze dziękowali Prawu i Sprawiedliwości"

To nie jest nowy podatek, to nie jest danina, tym razem to jest opłata. Ale niezależnie od nazwy na stacjach benzynowych może być drożej. Około 10 groszy za litr paliwa. PiS przegłosował w Sejmie ustawę o biokomponentach i biopaliwach. Zdaniem ministra energii, Polacy za tę opłatę będą jeszcze rządowi dziękować.

Podatek czy nie - to będzie opłata emisyjna w wysokości osiemdziesięciu złotych na tysiąc litrów, czyli osiem groszy na litrze. Jeżeli dystrybutorzy paliwa przerzucą ten koszt na klientów, to taka podwyżka z VAT-em wyniesie około dziesięć groszy. A jeśli doliczyć to do już wysokich cen paliw teraz na stacjach, robi się drogo.

- Wstydu nie macie. Paliwo na stacjach dawno przebiło pięć złotych - mówiła w Sejmie posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. - Będziemy płacić drożej za paliwo i inne produkty - dodał poseł PO Sławomir Neumann.

Tak mówiła opozycja. Minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiadał, że państwowe spółki paliwowe są w stanie wziąć opłatę paliwową "w koszty". Orlen zapewnia, że firma nie przerzuci opłaty emisyjnej na konsumentów, podobnie zapewnia Lotos, ale opozycja po prostu w to nie wierzy.

Ekonomiści zwracają uwagę, że takie zapewnienia są co najmniej ryzykowne. Orlen i Lotos to spółki giełdowe. - (8 groszy - przyp. red.) jest to mniej więcej połowa tego, co mają zysku na litrze - zwraca uwagę ekonomista Piotr Kuczyński. - Istnieje podejrzenie, że mogłoby to być uznane za działanie na szkodę firm, które reprezentuj - dodaje.

- Z całą pewnością będzie to dodatkowy składnik ceny i ten podatek zostanie doliczony do ceny detalicznej - podkreśla z kolei Urszula Cieślak, ekspertka BM Reflex.

Premier przejął nadzór nad Lotosem i Orlenem

Od 1 czerwca uprawnienia do wykonywania praw własności z akcji PKN Orlen i Grupą Lotos od ministra energii przejęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - poinformowała rzeczniczka resortu energii Joanna Borecka-Hajduk.

Po co nowe opłaty?

Na stacjach słychać pomruk niezadowolenia. "Około sześćdziesiąt procent ceny paliwa to są podatki, to mogą sobie wziąć z tego", "zadowolony nie jestem" - mówią jedni kierowcy. Inni są gotowi zapłacić za czystsze powietrze. - Dlaczego nie? Dziesięć groszy nie jest to wielki pieniądz - twierdzi jeden z kierowców.

Pieniądze mają iść na rozmaite i na razie nieokreślone bliżej projekty związane z biokomponentami, biopaliwami, gazem LNG oraz popularyzacją samochodów elektrycznych. - To są samochody bardzo drogie i to nie będzie pierwszy samochód w rodzinie - komentuje ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak.

W ustawie czytamy też o tworzeniu czystych stref w miastach, do których za wjazd będzie opłata. Według projektu nie może być wyższa niż 2,50 zł za godzinę i 25 zł za dobę.

Wszystko to dla czystego powietrza, które staje się teraz nowym priorytetem rządu. Premier mówił o 130 miliardach złotych na walkę ze smogiem "w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat".

- Polacy jeszcze z tego tytułu będą dziękowali Prawu i Sprawiedliwości, że jest czyściej - przekonywał Sejm minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowa opłata doliczana do paliwa. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza między innymi opłatę emisyjną od paliw. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek. Rząd podkreśla, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem.

Wątpliwa troska o środowisko

Ale jeszcze niedawno minister Tchórzewski chwalił się planami gigantycznych inwestycji w energetykę węglową. W Ostrołęce ma być spalane dwieście wagonów węgla na dobę - co jakoś nie współgra z obietnicami czystego powietrza.

W przyszłym roku wpływy z opłaty emisyjnej mają wynieść miliard siedemset milionów złotych. Część trafi do nowego funduszu, ale większość do - istniejącego już - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tym wiążą się kolejne zastrzeżenia opozycji.

- Oni zawężają walkę o czyste powietrze do geotermii toruńskiej, której właścicielem jest ojciec Rydzyk - twierdzi poseł Nowoczesnej Marek Sowa.

Fundusz był i jest hojny dla Tadeusza Rydzyka. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby finansować odnawialną energię geotermalną - przekonywał Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PiS już raz próbowało wprowadzić dodatkową opłatę paliwową - na drogi. Ale zrezygnowało z planów. Kiedy PiS było w opozycji, to ostro krytykowało wysokie opodatkowanie paliw.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix