Benzyna w górę
PiS uchwalił nową opłatę do paliwa. "Polacy będą jeszcze dziękowali Prawu i Sprawiedliwości"
To nie jest nowy podatek, to nie jest danina, tym razem to jest opłata. Ale niezależnie od nazwy na stacjach benzynowych może być drożej. Około 10 groszy za litr paliwa. PiS przegłosował w Sejmie ustawę o biokomponentach i biopaliwach. Zdaniem ministra energii, Polacy za tę opłatę będą jeszcze rządowi dziękować.
Podatek czy nie - to będzie opłata emisyjna w wysokości osiemdziesięciu złotych na tysiąc litrów, czyli osiem groszy na litrze. Jeżeli dystrybutorzy paliwa przerzucą ten koszt na klientów, to taka podwyżka z VAT-em wyniesie około dziesięć groszy. A jeśli doliczyć to do już wysokich cen paliw teraz na stacjach, robi się drogo.
- Wstydu nie macie. Paliwo na stacjach dawno przebiło pięć złotych - mówiła w Sejmie posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. - Będziemy płacić drożej za paliwo i inne produkty - dodał poseł PO Sławomir Neumann.
Tak mówiła opozycja. Minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiadał, że państwowe spółki paliwowe są w stanie wziąć opłatę paliwową "w koszty". Orlen zapewnia, że firma nie przerzuci opłaty emisyjnej na konsumentów, podobnie zapewnia Lotos, ale opozycja po prostu w to nie wierzy.
Ekonomiści zwracają uwagę, że takie zapewnienia są co najmniej ryzykowne. Orlen i Lotos to spółki giełdowe. - (8 groszy - przyp. red.) jest to mniej więcej połowa tego, co mają zysku na litrze - zwraca uwagę ekonomista Piotr Kuczyński. - Istnieje podejrzenie, że mogłoby to być uznane za działanie na szkodę firm, które reprezentuj - dodaje.
- Z całą pewnością będzie to dodatkowy składnik ceny i ten podatek zostanie doliczony do ceny detalicznej - podkreśla z kolei Urszula Cieślak, ekspertka BM Reflex.
Od 1 czerwca uprawnienia do wykonywania praw własności z akcji PKN Orlen i Grupą Lotos od ministra energii przejęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - poinformowała rzeczniczka resortu energii Joanna Borecka-Hajduk.Premier przejął nadzór nad Lotosem i Orlenem
Po co nowe opłaty?
Na stacjach słychać pomruk niezadowolenia. "Około sześćdziesiąt procent ceny paliwa to są podatki, to mogą sobie wziąć z tego", "zadowolony nie jestem" - mówią jedni kierowcy. Inni są gotowi zapłacić za czystsze powietrze. - Dlaczego nie? Dziesięć groszy nie jest to wielki pieniądz - twierdzi jeden z kierowców.
Pieniądze mają iść na rozmaite i na razie nieokreślone bliżej projekty związane z biokomponentami, biopaliwami, gazem LNG oraz popularyzacją samochodów elektrycznych. - To są samochody bardzo drogie i to nie będzie pierwszy samochód w rodzinie - komentuje ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak.
W ustawie czytamy też o tworzeniu czystych stref w miastach, do których za wjazd będzie opłata. Według projektu nie może być wyższa niż 2,50 zł za godzinę i 25 zł za dobę.
Wszystko to dla czystego powietrza, które staje się teraz nowym priorytetem rządu. Premier mówił o 130 miliardach złotych na walkę ze smogiem "w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat".
- Polacy jeszcze z tego tytułu będą dziękowali Prawu i Sprawiedliwości, że jest czyściej - przekonywał Sejm minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza między innymi opłatę emisyjną od paliw. Opozycja przekonuje, że to kolejny podatek. Rząd podkreśla, że pieniądze z opłaty pójdą na walkę ze smogiem.
Nowa opłata doliczana do paliwa. Sejm przyjął ustawę
Wątpliwa troska o środowisko
Ale jeszcze niedawno minister Tchórzewski chwalił się planami gigantycznych inwestycji w energetykę węglową. W Ostrołęce ma być spalane dwieście wagonów węgla na dobę - co jakoś nie współgra z obietnicami czystego powietrza.
W przyszłym roku wpływy z opłaty emisyjnej mają wynieść miliard siedemset milionów złotych. Część trafi do nowego funduszu, ale większość do - istniejącego już - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tym wiążą się kolejne zastrzeżenia opozycji.
- Oni zawężają walkę o czyste powietrze do geotermii toruńskiej, której właścicielem jest ojciec Rydzyk - twierdzi poseł Nowoczesnej Marek Sowa.
Fundusz był i jest hojny dla Tadeusza Rydzyka. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby finansować odnawialną energię geotermalną - przekonywał Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PiS już raz próbowało wprowadzić dodatkową opłatę paliwową - na drogi. Ale zrezygnowało z planów. Kiedy PiS było w opozycji, to ostro krytykowało wysokie opodatkowanie paliw.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
ALLLELLUJA !
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 3 lipca
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Zupełnie jak w szczycie kampanii wyborczej. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie i o bezpieczeństwie nad wodą. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Politycy ruszyli w Polskę. Inflacja odmieniana przez wszystkie przypadki
Mamy początek wakacji, a politycy wszystkich partii ruszyli w Polskę. Jak gdyby to był szczyt kampanii wyborczej. Jednym z głównych tematów jest inflacja.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk
Kijów nie potwierdza tej informacji, ale Rosjanie twierdzą, że zdobyli Lisiczańsk - miasto leżące tuż na zachód od Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Kilka innych niezależnych źródeł potwierdza, że Ukraińcy wycofali się z Lisiczańska. To oznaczałoby, że Rosjanie zdobyli cały obwód ługański.
czytaj więcej »W Dolomitach oderwał się fragment lodowca. Nie żyje 6 osób
Tragiczny wypadek we włoskich Dolomitach. Sześć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku oderwania się fragmentu lodowca.
czytaj więcej »Polscy lekkoatleci mieli lecieć do Izraela. Spędzili 20 godzin na lotnisku
Kilkudziesięciu młodych lekkoatletów z reprezentacji Polski spędziło noc na podłodze warszawskiego lotniska. Lot do Izraela odwołano z powodu złej pogody i przeciążenia przestrzeni powietrznej. Dopiero po 20 godzinach trafili do hotelu. Problemów z lotami w wakacje jest bardzo dużo.
czytaj więcej »Ze spółek Skarbu Państwa do samorządowych. Kariera żony posła Sobolewskiego
Złote czasy zarabiania setek tysięcy złotych w Orlenie czy radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa minęły. Żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego musiała odejść, bo tak uznała partia. Szybko znalazła pracę w innych spółkach - samorządowych. Uchwała ograniczająca nepotyzm tam nie sięga.
czytaj więcej »Nad wodą dochodzi do wielu wypadków. Pomóc mogą stojaki życia
Każdy pomysł zwiększający bezpieczeństwo na plaży jest bezcenny. Stojak życia też. Koło ratunkowe może pomóc tonącemu, sygnały dźwiękowe i świetlne szybko pomogą wezwać pomoc. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku.
czytaj więcej »Bayraktar od Polaków dla Ukraińców. Duże zainteresowanie zrzutką w sieci
Chcieliśmy zebrać dużo pieniędzy, a nie zablokować serwery zrzutki.pl. Tak się stało, gdy po emisji "Faktów" TVN wielu widzów naraz chciało dołożyć się do Bayraktara. W sobotę na koncie było 2 miliony 300 tysięcy złotych - teraz są cztery miliony. Wpłacajmy dalej i cierpliwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 4 lipca
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego, lokalnie ze słabymi opadami przelotnymi. Miejscami szczególnie na północy i północnym-wschodzie możliwe także pojedyncze burze. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu do 31 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, tylko podczas burz dość silny w porywach o prędkości do 60-80 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 2 lipca
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. W programie powiemy również o sytuacji w Ukrainie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Nawałnice przeszły nad Polską. Trzeba było ewakuować Open’er Festival
Open’er Festival trzeba było przerwać z powodu groźnej burzy. Wieczorem i w nocy silnie wiało i mocno padało niemal w całej Polsce. Strażacy interweniowali blisko 4000 razy - zabezpieczali zerwane dachy, usuwali powalone drzewa i wypompowywali wodę.
czytaj więcej »Konwencja PO w Radomiu. Tusk obiecał odsunięcie PiS od władzy
Skończy się PiS, skończy się drożyzna w Polsce - przekonywał Donald Tusk podczas konwencji PO w Radomiu. Inflacja, czyli wysokie ceny towarów, drożejące paliwa i energia, to był główny temat jego wystąpienia. Obiecał odsunięcie PiS od władzy i wyprowadzenie "w kajdankach" Adama Glapińskiego z NBP.
czytaj więcej »Mateusz Morawiecki skomentował konwencję PO. "Tusk znaczy bieda"
Dziennikarze nawet nie zdążyli zapytać premiera o komentarz do konwencji Platformy Obywatelskiej. Mniej więcej dwie godziny po niej Mateusz Morawiecki sam odniósł się do wystąpienia Donalda Tuska w Radomiu.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują bombardowanie miast
Nie ma dnia, żeby rosyjskie pociski nie spadały na ukraińskie miasta i cele bez żadnego znaczenia militarnego. Rosjanie zaatakowali bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym, ciężkie walki toczą się wokół Lisiczańska.
czytaj więcej »"Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
Zobowiązanie wobec Brukseli było bezdyskusyjne - rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych. Termin właśnie minął. Jest projekt, ale rząd wciąż się nim nie zajął. Dlaczego? Bo sprzeciwia się nie kto inny jak Zbigniew Ziobro i jego partia. Oni chcą stawiać na węgiel.
czytaj więcej »