Fakty - oglądaj online

Języczek u wagi

PiS ma koalicjanta na Dolnym Śląsku, ważą się losy Śląska i Mazowsza

PiS zdobywa Dolny Śląsk, Koalicja Obywatelska walczy o Mazowsze. Trwają gorące rozmowy w sejmikach i gorączkowe poszukiwania koalicjanta. Języczkiem u wagi są Bezpartyjni Samorządowcy, którzy tanio skóry nie sprzedają.

Bezpartyjni Samorządowcy nie mieli wątpliwości. Rząd zaoferował im obniżenie podatku miedziowego o 15 procent. Całe województwo, a zwłaszcza Lubin, z którego pochodzi lich lider, ma zyskać dzięki temu ponad 400 milionów złotych.

- Można się przełamać do PiS w interesie Dolnego Śląska - uważa Robert Raczyński, prezydent Lubina z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

Przełamanie było tym bardziej możliwe, że Samorządowcy dostaną funkcję marszałka sejmiku i dwa miejsca w zarządzie, w którym całkowita liczba miejsc wynosi pięć.

- W Polsce ponad podziałami politycznymi można rozmawiać - ocenia Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

PiS nie ukrywa euforii, bo może pokazać, że jednak ma zdolność koalicyjną, ale nawet sami samorządowcy nie mają złudzeń, że nie chodzi tu o ideały, a o stanowiska i pieniądze.

- Wiele zadań bez współpracy z rządem będzie bardzo trudno realizować - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

PiS mówi o zwycięstwie w radach i sejmikach, opozycja o zwycięstwie w miastach

Prezes PiS organizuje konferencję, by po raz kolejny zapewnić, że zwycięstwo jego partii w wyborach "nie podlega żadnej wątpliwości". Na dowód prezentuje podział mandatów do sejmików, do rad powiatów i rad gmin. To po co kolejne narady przy...

"To jest polityczna korupcja"

Przy takich prezentach od rządu Koalicja Obywatelska nie miała szans. Jeszcze we wtorek rano Grzegorz Schetyna rozmawiał z liderami Bezpartyjnych Samorządowców, ale usłyszał, że rozmowy są zawieszone.

- Wymierna cena, konkretne kwoty, konkretne sumy i w związku z tym porozumienie. To, co robi PiS, to jest polityczna korupcja. Korumpowani są samorządowcy - mówi o całej sytuacji lider Platformy Obywatelskiej.

Już dzień po wyborach emisariusze rządu pojechali do Wrocławia z pytaniem - co mogą zrobić dla Bezpartyjnych Samorządowców, bo to od nich zależało, kto będzie rządził w województwie dolnośląskim.

We wtorek wybrali, po ponad 3 tygodniach.

Decyzja samorządowców oznacza, że PiS może sobie dopisać siódme województwo do listy tych, w których będzie rządziło.

Losy kolejnej koalicji ważą się na Śląsku. Tam bardzo prawdopodobna jest współpraca Koalicji Obywatelskiej z SLD i PSL. Ale wystarczy, że radny z PSL przejdzie na stronę PiS i koalicja będzie inna. A PiS kusi w całej Polsce. - Chciałbym zaapelować do kierownictwa PSL-u, żeby nie blokowało możliwości wchodzenia polityków PSL-u do tego typu porozumień - nawoływał Adam Lipiński, sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Zapowiadają koalicje w sejmikach. "Tam, gdzie to możliwe, będziemy bronić samorządu"

W piątek w Sejmie liderzy sześciu partii - Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Elżbieta Bińczycka (Unia Europejskich...

Decyzja ludowców

Kluczowe dla PiS-u i Koalicji Obywatelskiej jest województwo mazowieckie, a tam wszystko zależy od PSL-u. A konkretnie od samego Adama Struzika, który w koalicji z Platformą rządzi Mazowszem od 17 lat.

- Ta koalicja powinna kontynuować tę misję - uważa Adam Struzik.

Platforma nie ma wyjścia. Zgodziła się, by Adam Struzik nadal był marszałkiem, choć ludowcy stracili połowę z dotychczasowych mandatów.

- Przy negocjacjach są różnego rodzaju sprawy sporne, które musimy sobie wyjaśnić - mówi o rozmowach z PSL Marcin Kierwński z PO. Jakie? - Są to na przykład sprawy dotyczące zarządu i sprawy dotyczące prezydium sejmiku - dodaje.

PiS jeszcze nie przekreśla możliwości przeciągnięcia na swoją stronę części radnych. Jak opowiada opozycja - różnymi metodami. Katarzyna Lubnauer przytoczyła sytuację, w której jednemu z radnych z ramienia Nowoczesnej zaproponowano posadę w spółce energetycznej w zamian za przejście z jednego bloku politycznego do drugiego.

Wszystko będzie jasne w poniedziałek, na pierwszej sesji sejmiku.

Adam Struzik ma być marszałkiem, ale tylko pół roku. Potem ma startować do Parlamentu Europejskiego z wspólnej listy opozycji.

Obrotowi bezpartyjni. Zdecydują, kto będzie rządzić na Dolnym Śląsku

Bezpartyjni samorządowcy rozdający karty w partyjnej rozgrywce. Tu nadal waży się los koalicji, która będzie rządziła regionem. I co ciekawe, właśnie bezpartyjni działacze zdecydują, która będzie teraz rządzić tam partia. Arkadiusz Wierzuk.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
lastanetaarion
lastanetaarion

Jak na Śląsku ktoś się z SLD, KO albo PSL wyłamie, to od prawdziwych Ślązaków może dostać fanga... A na pewno od tych górników, którzy są w związkach i mają zakaz strajkowania pod groźbą wyrzucenia z nich - tak teraz "solidarność" działa...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   dgen
   dgen

   komentarz ukryty - pokaż

   Przed wyborami POIS rządził w jednym województwie a PO w 15tu pozostałych.
   Teraz po wygranych przez KO wyborach, kiedy Schetyna pogonił Kaczyńskiego - PIS rządzi już w 7 województwach. Strach pomyśleć co by było jakby PIS jednak te wybory wygrał.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix