PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"

17.09.2017 | PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"
17.09.2017 | PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
17.09.2017 | PiS liderem w kolejnych sondażach. "Opozycji brakuje charyzmatycznego lidera"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Głośno nikt w tego w rządzącej partii nie powie, ale patrząc na kolejne sondaże kolejnych pracowni, PiS nie ma z kim przegrać. Partia Jarosława Kaczyńskiego jest niekwestionowanym liderem badań opinii publicznej. Opozycja szuka sposobów na sondażowe odbicie, ale na razie ich nie znajduje.

Duże protesty w obronie sądów i demokracji, które przetoczyły się przez Polskę podczas tegorocznych wakacji, dla rządzącej partii miały być sygnałem, że zjednoczona opozycja ma ogromne poparcie społeczeństwa, jest gotowa do działania i do politycznej walki.

Ale niespełna miesiąc po zakończeniu protestów w rządowych ławach nastał spokój. Bo wszystkie sondaże poparcia dla partii wskazują tylko jednego zwycięzcę.

- Rzeczywiście poparcie jest wysokie, bo mam wrażenie, że Polacy doceniają to, że ciężko pracujemy zarówno w rządzie, jak również politycy partii rządzącej, którzy zasiadają w parlamencie - oceniał Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Lider po dwóch latach

Po niespełna dwóch latach rządzenia poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest nadal wysokie. W ostatnim sondażu CBOS z 15 września 44 procent pytanych deklarowało, że głosowałoby na PiS. Na Platformę Obywatelską zaś 19 procent. Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Pawła Kukiza z 8 procentami. A Nowoczesna i PSL są nieco ponad progiem wyborczym. W badaniu Nowoczesna uzyskała 6 procent poparcia, a PSL - 5 procent.

W sondażu Kantar Public z 12 września na prowadzeniu również jest PiS - głosowanie na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje w tym badaniu 38 procent ankietowanych. Deklarowane poparcie dla PO to 16 procent. Oprócz tych dwóch partii, do Sejmu weszłyby też Kukiz 15 (9 procent) i Nowoczesna (8 procent). PSL w tym sondażu nie przekracza progu wyborczego - cieszy się poparciem 4 procent ankietowanych.

Wrześniowy sondaż Kantar Public

- PiS-owi udało się wcielić w życie program bardzo radykalnych zmian w funkcjonowaniu państwa w połączeniu ze stosunkowo dobrą, stabilną sytuacją ekonomiczną. To jest niewątpliwie po części zasługa również tego rządu - ocenia dr Jacek Sokołowski, politolog.

Opozycja mówi o programie

Rządzącej partii nie zaszkodziły spor o sądy, wycinka w Puszczy Białowieskiej ani konflikt z Unią Europejską. Te kontrowersyjne działania rządu, jak przyznają liderzy opozycji, były okazją do zjednoczenia i wspólnej walki.

Ale poza taką aktywnością potrzeba jeszcze innego działania. - Problem opozycji polega głównie na tym, że nie wszystkie podmioty zrozumiały, że trzeba przedstawić Polakom pewną wizję. My ją mamy i oczekujemy od innych podmiotów, żeby też spostrzegły, że nie wystarczy być ani PiS-bis, ani totalną opozycją - mówi Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Jesienią będzie duża konwencja samorządowa, będzie bardzo konkretny program samorządowy. Pod koniec roku pojawią się główni kandydaci w wyborach samorządowych i to z reguły budzi emocje - mówi z kolei Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej.

Zmiany wizerunkowe konieczne?

Eksperci śledzący polską scenę polityczną potwierdzają, że konkretny program i propozycje to podstawa. Ale dodają, że opozycji potrzebne są też inne zmiany. Zmiany wizerunkowe.

- Opozycji brakuje, jak sądzę, takiego charyzmatycznego lidera, bo co byśmy nie mówili o Grzegorzu Schetynie, nie ma takiego daru, żeby pociągnąć za sobą - ocenia dr Krzysztof Piekarski, politolog.

- Nie ma innych partii opozycyjnych, nie ma innych liderów i ich nie będzie. Mrzonki o jakichś nowych liderach, nowych partiach są naiwnym prowadzeniem do tego, żeby PiS miało kolejną kadencję - podkreśla jednak Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej.

W podobnym tonie mówią politycy Nowoczesnej, którzy również nie widzą konieczności zmian partyjnych liderów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najważniejsi polscy wojskowi i szef BBN-u wzięli udział we wtorkowym posiedzeniu rządu. Były ku temu powody, bo jest pomysł na tzw. "żelazną kopułę w Europie", podobną do tej w Izraelu. Do propozycji Niemiec przyłączyło się już 19 państw, a premier Donald Tusk chce, żeby dołączyła też Polska. Prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości, bo - jak mówi - to "niemiecki projekt biznesowy".

Andrzej Duda krytykuje inicjatywę Donalda Tuska. "To jest biznesowy projekt niemiecki"

Andrzej Duda krytykuje inicjatywę Donalda Tuska. "To jest biznesowy projekt niemiecki"

Źródło:
Fakty TVN