Fakty - oglądaj online

Sporne zmiany

Rok walki o rewolucję w sądach. Czy PiS cofnie się ze zmian w KRS?

Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została podpisana przez prezydenta w ostatnim możliwym momencie, ale wciąż nie jest opublikowana i nie obowiązuje. Rząd znów pokazuje, że tak, jak potrafi uruchomić polityczny nocny ekspres, tak w innej sytuacji gotów jest grać na zwłokę.

"Osłabienie Unii Europejskiej od środka", "polityka absolutnie promoskiewska"

W interesie Polski było zaimplementowanie wyroku TSUE i to zostało przez nas przeprowadzone,...

Od 17 grudnia rząd zdążył opublikować już sto kilkadziesiąt ustaw i rozporządzeń, a ustawa o Sądzie Najwyższym czeka. Dopóki nie pojawi się w Dzienniku Ustaw, to jest tak, jakby jej nie było. W sylwestra miną dokładnie dwa tygodnie od 17 grudnia, kiedy to Andrzej Duda podpisał nowelizację.

- Rząd dalej nie publikuje, pokazując dalej swoją niedojrzałość i swoją małość. Jesteście dzisiaj jak mali chłopcy obrażeni na to, że ktoś dawał po łapach - stwierdził w TVN24 poseł PO Sławomir Neumann, zwracając się do polityków obozu rządzącego.

- Premier ma 10 dni na opublikowanie tej ustawy i domniemywam, że w tym terminie zostanie opublikowana - odpowiedział mu sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski. (takiego przepisu w prawie nie ma - red.)

Zwłoka jest symboliczna, bo rząd opóźnia opublikowanie nowelizacji, przy pomocy której Prawo i Sprawiedliwość pod koniec tego roku wycofało się z części swojej sądowej rewolucji.

- To nie jest kapitulacja. To jest odwrót armii potykającej się o własne nogi - ocenił w Senacie senator PO Leszek Czarnobaj. - PiS, chociaż nie chciało tego uczynić, musiało się przyznać do tego, że uchwaliło ustawę, która nie jest zgodna z konstytucją - skomentowała wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak.

Tuleya: postępowanie dyscyplinarne mamy wkalkulowane w nasz los

Jakiekolwiek groźby, konsekwencje nie mogą powodować wycofania się i zwątpienia w to, że walczymy...

Rok rewolucji w sądach

Rząd na "odcinku sądy" kończy ten rok wymuszoną decyzją w sprawie Sądu Najwyższego. Tymczasem w Krajowej Radzie Sądownictwa przewrót się dokonał.

Po personalnej rewolucji w 2018 roku zaczęła pracę nowa, wybrana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa, czyli instytucja z wielką władzą nad sądami i sędziami.

W Sądzie Najwyższym pojawiły się dwie nowe izby, w tym ta, która ma być karzącym ramieniem, czyli izba dyscyplinarna.

Ruszyła także karuzela na kierowniczych stanowiskach w sądach. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaczął swoją kadrową rewolucję, którą poseł PiS Marek Ast podsumowuje: "ta reforma wdrażana była z bólami".

Wygrana Gersdorf

W tej układance rządu - w planie rewolucji w sądach - tylko jeden element nie złożył się PiS-owi w całość. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf dokończy swoją sześcioletnią, konstytucyjną kadencję, którą Prawo i Sprawiedliwość chciało przerwać ustawą.

- Sparaliżowano Trybunał Konstytucyjny, upolityczniono KRS, a demolka Sądu Najwyższego została zastopowania dopiero przez TSUE - ocenił poseł PO Borys Budka.

Gersdorf: jestem zażenowana słowami prezydenta

Myślę, że pan prezydent co najmniej przesadził, ale ponieważ wszyscy przedstawiciele kancelarii...

- Jeśli opozycja uważa, że wymiar sprawiedliwości w Polsce działa dobrze, to ja serdecznie gratuluję dobrego samopoczucia - powiedział Błażej Spychalski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Kwestia KRS

Ten rok nie zakończył sporu z Unią Europejską o sądową rewolucję. Na wiosnę Trybunał Sprawiedliwości UE przyjrzy się niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

- PiS wie, że musi się tego wycofać. Ta sprawa, ta bitwa, jest przez nich przegrana - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

- Jeśli się to nie podoba opozycji, to ma prawo do tego, natomiast kiedy rządziła, nic nie zrobiła w tym temacie - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Spór o sądy Anno Domini 2018 był też obywatelską lekcją prawa. Mnóstwo ludzi zrozumiało, czym się zajmują i na straży czego stoją, anonimowe dla wielu, instytucje. Krajowa Rada Sądownictwa miała pilnować, by politycy trzymali się z dala od sądów. Sąd Najwyższy miał być najważniejszym symbolem podziału władzy. Ci pilniej śledzący ten spór poznali kompetencje Trybunału Sprawiedliwości UE. Część poznała nawet definicję pytania prejudycjalnego.

Ta wiedza przyda się także po Nowym Roku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Bl0to
Bl0to

I kto robi tę pseudo reformę? Prokurator PRL, a podpisuje ją ten, kogo promotor nawet się obecnie "wyparł". Żenująca sytuacja.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 16 października

    Fakty z 16 października

    Sąd w Gdańsku wydał wyrok w sprawie afery Amber Gold: 15 lat więzienia dla Marcina P., twórcy piramidy finansowej oraz 12,5 roku dla Katarzyny P. W programie powiemy także o podchodach PiS wokół nowych senatorów i o mastifie, który musiał zostać zniesiony na noszach z góry. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

    Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

    Donald Tusk jeszcze nie stracił nadziei związanej z opozycją. Komentując ostatnie wybory, od razu zaczął mówić o następnych, czyli o wyborach prezydenckich. - To sprawa strategiczna - mówi Donald Tusk. Podkreślił, że kandydat opozycji musi być w stanie przekonać do siebie tych, którzy dziś głosują na PiS.

    czytaj więcej »
   • "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

    "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

    Sejm VIII kadencji na ostatnim posiedzeniu zajął się obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii". Zakłada ona trzy lata więzienia za nakłanianie małoletnich do seksu. PiS kwestionuje założenia ustawy - chce pięciu lat więzienia. Dla opozycji ta ustawa to gwóźdź do trumny edukacji seksualnej. Pod budynkiem Sejmu w środę odbyły się protesty przeciwko ustawie. Nie tylko zresztą tam.

    czytaj więcej »
   • Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

    Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

    Wynik wyborczy PSL: 8,55 procent głosów i 30 mandatów w Sejmie. PSL poczynił postępy nawet w dużych miastach. Ludowcy przeskoczyli próg i zdobyli nowych wyborców. A ich lider Władysław Kosiniak-Kamysz jest wymieniany jako kandydat na prezydenta.

    czytaj więcej »
   • Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

    Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

    Holenderska policja znalazła w wiejskim domu sześcioro rodzeństwa i ich schorowanego ojca. Żyli w izolacji od świata. Wszyscy są już dorośli. Policja zatrzymała mężczyznę, który miał wynajmować dom. Rodzina przetrwała w dużej mierze dzięki warzywom z ogrodu i zwierzętom na farmie. Teraz jest pod opieką lekarzy.

    czytaj więcej »
   • Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

    Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

    Trzyletni Floyd kompletnie opadł z sił. Ważącego niemal 90 kilogramów mastifa właściciel zabrał na wymagającą wędrówkę po górach w okolicach Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Droga powrotna okazała się dla pupila zbyt trudna, a temperatura spadała. Wezwano pomoc.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na czwartek 17 października

    Prognoza pogody na czwartek 17 października

    W czwartek na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej przelotny deszcz (do 3 l/m2). Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie w południe, w Warszawie 1004 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 15 października

    Fakty z 15 października

    Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

    czytaj więcej »
   • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

    czytaj więcej »
   tvnpix