Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?

05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?
05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Na pilne spotkanie w BBN-ie prezydent wzywa ministra obrony i wojskowych dowódców. Po trzecim z kolei wypadku MiG-a myśliwce uziemiono. Przyczyny poprzednich katastrof nie są znane, a piloci nie mogą do maszyn wsiadać ze strachem. Czy 30-letnie MiG-i czas uziemić?

Najważniejsze jest to, że pilot się uratował i nic mu nie grozi. Jarosław Kowal z Wojskowego Instytutu Medycznego poinformował, że badania nie wykazały poważniejszych urazów.

MiG-i w Siłach Powietrznych w ostatnich latach zawodziły bardzo często. Wypadki w Kałuszynie, Pasłęku i Drgiczu to tylko te najpoważniejsze. To maszyny stare, dość tanim kosztem remontowane i bez użycia oryginalnych części. Już za rządów PiS-u najważniejsi wojskowi dowódcy ostrzegali, że wypadki będą się zdarzać. Mieli rację.

- Ówczesny Inspektor Sił Powietrznych generał (Tomasz) Drewniak przedstawiał koncepcję, która była alternatywna w stosunku do tego, co chciał zrobić Macierewicz, który chciał kupić 100 wysłużonych, starych samolotów. Został praktycznie w następnym tygodniu zwolniony ze stanowiska. To świadczy o tym, jak niekompetentne dzisiaj są władze cywilne, które sprawują kontrolę nad armią - uważa generał Mirosław Różański, prezes fundacji "Stratpoints" i były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Macierewicz się mścił za Smoleńsk

W Siłach Powietrznych doświadczenie liczy się najbardziej. Tych, którzy odpowiadali za szkolenia i procedury, którzy ostrzegali, mieli rację i największe doświadczenie, minister Macierewicz się pozbył. A Andrzej Duda ponownie po nich nie sięgnął. To dotyczy też specjalistów, którzy badali przyczyny katastrof lotniczych, a ich wnioski ratowały życie, bo miały pomóc uniknąć kolejnych katastrof.

- Z powodów politycznych Antoni Macierewicz, próbując zemścić się za pracę wielu fachowców w komisji Jerzego Millera, posyłał ich do jednostek pancernych, marnując ten potencjał, marnując tę wiedzę - uważa Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z PO.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uważa, że politycy opozycji nie mają wstydu i nie powinni wykorzystywać do gry politycznej wypadków, bo to właśnie za rządów obecnej opozycji doszło do katastrofy smoleńskiej.

- Jak byśmy chcieli przeanalizować to, co udało się osiągnąć po 2010 roku, czyli po katastrofie smoleńskiej, do 2015 roku, to jak wiemy nie było wtedy katastrof, a w ostatnich dwóch latach nie było nawet awarii, czyli nie straciliśmy samolotu - przypomina pułkownik Mirosław Grochowski, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego.

"Będzie bardzo ciężko"

Po alarmach dowódców, po kolejnych katastrofach MiG-ów, prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówią, że rozwiązaniem jest kupienie nowych sprzętów.

- Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji. Są na to zagwarantowane pieniądze - zapewnia Mariusz Błaszczak.

- Dzisiejsza ta deklaracja jest porównywalna z tym, że chcielibyśmy polecieć albo na Marsa, albo na Księżyc - uważa generał Mirosław Różański.

Wątpliwości mogą wynikać z tego, że za 32 myśliwce piątej generacji F-35 razem ze szkoleniem pilotów trzeba zapłacić około 13,5 miliarda złotych. Jednak pieniądze nie są jedynym problemem, bo po prostu takich kontraktów nie podpisuje się natychmiast, a na dostawy trzeba czekać lata i to nawet, jeśli są pieniądze.

- Gdzie się nie spojrzy, to najlepiej by było pojechać do jakiegoś takiego nazwijmy to "sklepu lotniczego" (...) i z półek te samoloty czy śmigłowce pozdejmować i wprowadzić do Sił Zbrojnych. Oczywiście nie da się tego zrobić. Ten czas trzech lat przespany, czy dwóch i pół, powoduje to, że dziś będzie bardzo ciężko - tłumaczy generał Tomasz Drewniak, ekspert fundacji "Stratpoints" i były Inspektor Sił Powietrznych.

Wcześniej rząd PiS-u zrezygnował z właściwie dopiętego zakupu śmigłowców wielozadaniowych. Te, które mamy, często są dużo starsze niż MiG-i, które teraz pozostają uziemione. I to wszystkie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS