Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?

05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?
05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Na pilne spotkanie w BBN-ie prezydent wzywa ministra obrony i wojskowych dowódców. Po trzecim z kolei wypadku MiG-a myśliwce uziemiono. Przyczyny poprzednich katastrof nie są znane, a piloci nie mogą do maszyn wsiadać ze strachem. Czy 30-letnie MiG-i czas uziemić?

Najważniejsze jest to, że pilot się uratował i nic mu nie grozi. Jarosław Kowal z Wojskowego Instytutu Medycznego poinformował, że badania nie wykazały poważniejszych urazów.

MiG-i w Siłach Powietrznych w ostatnich latach zawodziły bardzo często. Wypadki w Kałuszynie, Pasłęku i Drgiczu to tylko te najpoważniejsze. To maszyny stare, dość tanim kosztem remontowane i bez użycia oryginalnych części. Już za rządów PiS-u najważniejsi wojskowi dowódcy ostrzegali, że wypadki będą się zdarzać. Mieli rację.

- Ówczesny Inspektor Sił Powietrznych generał (Tomasz) Drewniak przedstawiał koncepcję, która była alternatywna w stosunku do tego, co chciał zrobić Macierewicz, który chciał kupić 100 wysłużonych, starych samolotów. Został praktycznie w następnym tygodniu zwolniony ze stanowiska. To świadczy o tym, jak niekompetentne dzisiaj są władze cywilne, które sprawują kontrolę nad armią - uważa generał Mirosław Różański, prezes fundacji "Stratpoints" i były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Macierewicz się mścił za Smoleńsk

W Siłach Powietrznych doświadczenie liczy się najbardziej. Tych, którzy odpowiadali za szkolenia i procedury, którzy ostrzegali, mieli rację i największe doświadczenie, minister Macierewicz się pozbył. A Andrzej Duda ponownie po nich nie sięgnął. To dotyczy też specjalistów, którzy badali przyczyny katastrof lotniczych, a ich wnioski ratowały życie, bo miały pomóc uniknąć kolejnych katastrof.

- Z powodów politycznych Antoni Macierewicz, próbując zemścić się za pracę wielu fachowców w komisji Jerzego Millera, posyłał ich do jednostek pancernych, marnując ten potencjał, marnując tę wiedzę - uważa Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z PO.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uważa, że politycy opozycji nie mają wstydu i nie powinni wykorzystywać do gry politycznej wypadków, bo to właśnie za rządów obecnej opozycji doszło do katastrofy smoleńskiej.

- Jak byśmy chcieli przeanalizować to, co udało się osiągnąć po 2010 roku, czyli po katastrofie smoleńskiej, do 2015 roku, to jak wiemy nie było wtedy katastrof, a w ostatnich dwóch latach nie było nawet awarii, czyli nie straciliśmy samolotu - przypomina pułkownik Mirosław Grochowski, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego.

"Będzie bardzo ciężko"

Po alarmach dowódców, po kolejnych katastrofach MiG-ów, prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówią, że rozwiązaniem jest kupienie nowych sprzętów.

- Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji. Są na to zagwarantowane pieniądze - zapewnia Mariusz Błaszczak.

- Dzisiejsza ta deklaracja jest porównywalna z tym, że chcielibyśmy polecieć albo na Marsa, albo na Księżyc - uważa generał Mirosław Różański.

Wątpliwości mogą wynikać z tego, że za 32 myśliwce piątej generacji F-35 razem ze szkoleniem pilotów trzeba zapłacić około 13,5 miliarda złotych. Jednak pieniądze nie są jedynym problemem, bo po prostu takich kontraktów nie podpisuje się natychmiast, a na dostawy trzeba czekać lata i to nawet, jeśli są pieniądze.

- Gdzie się nie spojrzy, to najlepiej by było pojechać do jakiegoś takiego nazwijmy to "sklepu lotniczego" (...) i z półek te samoloty czy śmigłowce pozdejmować i wprowadzić do Sił Zbrojnych. Oczywiście nie da się tego zrobić. Ten czas trzech lat przespany, czy dwóch i pół, powoduje to, że dziś będzie bardzo ciężko - tłumaczy generał Tomasz Drewniak, ekspert fundacji "Stratpoints" i były Inspektor Sił Powietrznych.

Wcześniej rząd PiS-u zrezygnował z właściwie dopiętego zakupu śmigłowców wielozadaniowych. Te, które mamy, często są dużo starsze niż MiG-i, które teraz pozostają uziemione. I to wszystkie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN