Pierwsze weto w drugiej kadencji. "To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka"

Pierwsze weto w drugiej kadencji. "To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka"
Pierwsze weto w drugiej kadencji. "To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka"
Fakty TVN
Pierwsze weto w drugiej kadencji. "To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka"Fakty TVN

W piątek prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która miała być formalnym zwieńczeniem ubiegłorocznej rekonstrukcji rządu. - To jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka PiS-u - komentują politycy opozycji.

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek nowelę ustawy o działach administracji rządowej, która miała formalnie zatwierdzić ustalenia trwającej przez kilka miesięcy wewnątrz Zjednoczonej Prawicy dyskusji o rekonstrukcji rządu.

O decyzję prezydenta został zapytany rzecznik rządu Piotr Mueller, który zaznaczył, że rząd jest otwarty "na konstruktywną krytykę ze strony pana prezydenta".

- Pan prezydent przed tą decyzją poinformował pana premiera, że zamierza taką decyzję podjąć. Nie ma żadnych większych problemów, żeby ze sobą współpracować - przekazał dziennikarzom Mueller.

W zupełnie innym tonie weto prezydenta skomentował przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie rozumiemy podstaw podjęcia takiej decyzji przez prezydenta. Regulacja jest czysto techniczna. Ale takie jest prawo pana prezydenta" - powiedział PAP Krzysztof Sobolewski.

Wątpliwości prezydenta

Sprzeciw prezydenta Dudy wzbudziło między innymi przeniesienie nadzoru nad lasami państwowymi z Ministerstwa Środowiska do nowego działu.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, wątpliwości budzi też punkt, zgodnie z którym część podsekretarzy stanu w wyniku wprowadzonych zmian otrzymałaby podwyżki uposażeń. Zdaniem prezydenta pandemia nie jest dobrym czasem na takie decyzje.

W zamieszczonym oświadczeniu podkreślono również, że rządzący dali prezydentowi za mało czasu na podjęcie decyzji naruszając w ten sposób zapisane w konstytucji terminy.

Dlaczego prezydent zawetował nowelizację? - czytaj więcej na tvn24.pl

"Wewnętrzna rozgrywka PiS-u"

Zdaniem polityków opozycji decyzja prezydenta ma być próbą zaznaczenia swojej politycznej obecności i odrębności od Prawa i Sprawiedliwości.

- Mamy poczucie, że to jest tak naprawdę wewnętrzna rozgrywka PiS-u, a zastrzeżenia prezydenta dotyczą czego innego niż nasze zastrzeżenia - ocenia Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Wielokrotnie mówiliśmy: prawo powinno być przygotowywane dla wszystkich obywateli, a nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości - przypomina poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

O wecie mówiło się w kuluarach od tygodni, dlatego decyzja prezydenta nie była wielkim zaskoczeniem.

Formalnie weto opóźnia wejście w życie nowego układu ministerstw, wpływów i kompetencji, na których Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mateuszowi Morawieckiemu najbardziej zależało.

- Jesteśmy umówieni w najbliższym czasie na spotkanie, żeby przedyskutować te zastrzeżenia zgłoszone przez prezydenta. Jestem przekonany, że nowy projekt uzyska poparcie parlamentu, a później pana prezydenta - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS