Fakty - oglądaj online

 • Foto: Polska Fundacja Narodowa | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • Lobby myśliwskie przegrało w Senacie
 • Do stolicy przyjechała z Krakowa. W tramwaju słyszała "s********j, ciapata"
Zdjęcie z niespodzianką

Macierewicz uśmiechnięty, Michnik pod stemplem. "Mogę się z tego tylko śmiać"

W tekście każdego można pominąć, na fotografii - trzeba zasłonić. Czasem wychodzi kuriozalnie. Tak jak w przypadku starego zdjęcia działaczy Komitetu Obrony Robotników, na którym był Adam Michnik. Ktoś z Polskiej Fundacji Narodowej postanowił zasłonić go stemplem z napisem "po dekomunizacji".

- Macierewicz uśmiechnięty pięknie, a Michnik jest przypieczętowany obok niego - opisuje Henryk Wujec, działacz opozycji w PRL-u. To nie żart - to precyzyjny opis zdjęcia z broszury wydanej przez Polską Fundację Narodową.

- Metoda polega na tym, żeby historia była inna. Bo ta, która była, nam się nie podoba - ocenia Wujec.

"Niesprawiedliwie dekomunizować sprawiedliwego". Rada Żoliborza przeciwko zmianie patrona ulicy

Rada Żoliborza przyjęła w środę stanowisko, w którym sprzeciwia się dekomunizacji ulicy Stanisława Tołwińskiego. Zdaniem radnych współtwórca Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i pierwszy powojenny prezydent stolicy nie został patronem ulicy na...

"Gumkowanie"

W ramach korekty historii Polska Fundacja Narodowa - ta od billboardów mających zohydzić wymiar sprawiedliwości - wydała pieniądze pochodzące od państwowych spółek na broszurę o dekomunizacji ulic. Ponieważ jednej z ulic w Warszawie patronuje teraz Komitet Obrony Robotników, to historię tego antykomunistycznego ruchu zilustrowano zdjęciem.

Zdjęcie przedstawia między innymi Adama Michnika, który wówczas był jednym z filarów KOR-u. Wtedy głodował w Kościele Świętego Krzyża. 40 lat później znalazł się pod pieczątką.

- Ja mam 68 lat. Ze smutkiem odpowiem tak: to jest bardzo skuteczna metoda - komentuje Andrzej Celiński, działacz opozycji w PRL-u. - Dla mnie to jest śmieszne. Ja się mogę z tego tylko śmiać - twierdzi za to Bogdan Borusiewicz, też opozycjonista w PRL-u i wicemarszałek Senatu (PO).

Próbowaliśmy skontaktować się z Polską Fundacją Narodową, by dowiedzieć się kto osobiście zaakceptował taką publikację i jaka myśl stała za zamazaniem Adama Michnika. Nikt na nasze pytania nie odpowiedział.

- To jest próba "gumkowania" tych nazwisk, które dziś nie są po słusznej stronie, nie popierają PiS - uważa Grzegorz Schetyna, szef PO. - Cokolwiek bym nie sądził o jego późniejszej działalności, a sądzę dużo i niekoniecznie pozytywnie, to tych zasług z lat 70. i 80. nikt Adamowi Michnikowi nie może odebrać - oświadczył wicepremier Jarosław Gowin.

Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO

Prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek, a szefem dyplomacji Bronisław Geremek. 19 lat temu to oni oficjalnie wprowadzali Polskę do NATO. Ale nie dowiemy się tego z filmu przygotowanego przez MON.

Potrafili się zjednoczyć

Zdjęcie z głodówki w Kościele Świętego Krzyża w 1979 roku wiele mówi o tym, na czym polegała siła tamtej opozycji. Na porozumieniu ponad podziałami. - Ksiądz Małkowski, Kazimierz Janusz, Kazimierz Wóycicki... - wymienia Henryk Wujec.

W słynnej głodówce uczestniczyli ludzie o przeróżnych światopoglądach i życiorysach. Od Macierewicza i Michnika po Joannę Dudę-Gwiazdę i Jacka Kuronia. Nie wszyscy znaleźli się na tej jednej fotografii. Ale z historii nie da się ich wymazać... pieczątką.

- Chodziło o to, by się nie zamykać. I KOR potrafił się nie zamknąć. Przeciwnie, potrafił się rozszerzyć - wspomina Andrzej Celiński.

Prawa do zdjęcia ma Ośrodek KARTA, który zajmuje się między innymi ochroną pamiątek polskiej historii. W rozmowie z "Faktami" TVN ośrodek zapowiedział, że będzie oczekiwał od Polskiej Fundacji Narodowej wyjaśnień, dlaczego to zdjęcie zostało użyte i dlaczego w taki sposób.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
PaXpandreu
PaXpandreu

i to są właśnie UBeckie metody

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michał800
   Michał800

   Skoro zgadzacie się, by takie osoby nami rządziły to jest tego efekt.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     pirat2
     pirat2

     To i tak dobrze, że go nie wymienili na któregoś z bliżniaków.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Pistolet
       Pistolet

       U Orwella w powieści tez karano ewaporacją.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         tvnpix