Fakty - oglądaj online

 • Foto: Polska Fundacja Narodowa | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
 • Lobby myśliwskie przegrało w Senacie
 • Do stolicy przyjechała z Krakowa. W tramwaju słyszała "s********j, ciapata"
Zdjęcie z niespodzianką

Macierewicz uśmiechnięty, Michnik pod stemplem. "Mogę się z tego tylko śmiać"

W tekście każdego można pominąć, na fotografii - trzeba zasłonić. Czasem wychodzi kuriozalnie. Tak jak w przypadku starego zdjęcia działaczy Komitetu Obrony Robotników, na którym był Adam Michnik. Ktoś z Polskiej Fundacji Narodowej postanowił zasłonić go stemplem z napisem "po dekomunizacji".

- Macierewicz uśmiechnięty pięknie, a Michnik jest przypieczętowany obok niego - opisuje Henryk Wujec, działacz opozycji w PRL-u. To nie żart - to precyzyjny opis zdjęcia z broszury wydanej przez Polską Fundację Narodową.

- Metoda polega na tym, żeby historia była inna. Bo ta, która była, nam się nie podoba - ocenia Wujec.

"Niesprawiedliwie dekomunizować sprawiedliwego". Rada Żoliborza przeciwko zmianie patrona ulicy

Rada Żoliborza przyjęła w środę stanowisko, w którym sprzeciwia się dekomunizacji ulicy Stanisława Tołwińskiego. Zdaniem radnych współtwórca Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i pierwszy powojenny prezydent stolicy nie został patronem ulicy na...

"Gumkowanie"

W ramach korekty historii Polska Fundacja Narodowa - ta od billboardów mających zohydzić wymiar sprawiedliwości - wydała pieniądze pochodzące od państwowych spółek na broszurę o dekomunizacji ulic. Ponieważ jednej z ulic w Warszawie patronuje teraz Komitet Obrony Robotników, to historię tego antykomunistycznego ruchu zilustrowano zdjęciem.

Zdjęcie przedstawia między innymi Adama Michnika, który wówczas był jednym z filarów KOR-u. Wtedy głodował w Kościele Świętego Krzyża. 40 lat później znalazł się pod pieczątką.

- Ja mam 68 lat. Ze smutkiem odpowiem tak: to jest bardzo skuteczna metoda - komentuje Andrzej Celiński, działacz opozycji w PRL-u. - Dla mnie to jest śmieszne. Ja się mogę z tego tylko śmiać - twierdzi za to Bogdan Borusiewicz, też opozycjonista w PRL-u i wicemarszałek Senatu (PO).

Próbowaliśmy skontaktować się z Polską Fundacją Narodową, by dowiedzieć się kto osobiście zaakceptował taką publikację i jaka myśl stała za zamazaniem Adama Michnika. Nikt na nasze pytania nie odpowiedział.

- To jest próba "gumkowania" tych nazwisk, które dziś nie są po słusznej stronie, nie popierają PiS - uważa Grzegorz Schetyna, szef PO. - Cokolwiek bym nie sądził o jego późniejszej działalności, a sądzę dużo i niekoniecznie pozytywnie, to tych zasług z lat 70. i 80. nikt Adamowi Michnikowi nie może odebrać - oświadczył wicepremier Jarosław Gowin.

Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO

Prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek, a szefem dyplomacji Bronisław Geremek. 19 lat temu to oni oficjalnie wprowadzali Polskę do NATO. Ale nie dowiemy się tego z filmu przygotowanego przez MON.

Potrafili się zjednoczyć

Zdjęcie z głodówki w Kościele Świętego Krzyża w 1979 roku wiele mówi o tym, na czym polegała siła tamtej opozycji. Na porozumieniu ponad podziałami. - Ksiądz Małkowski, Kazimierz Janusz, Kazimierz Wóycicki... - wymienia Henryk Wujec.

W słynnej głodówce uczestniczyli ludzie o przeróżnych światopoglądach i życiorysach. Od Macierewicza i Michnika po Joannę Dudę-Gwiazdę i Jacka Kuronia. Nie wszyscy znaleźli się na tej jednej fotografii. Ale z historii nie da się ich wymazać... pieczątką.

- Chodziło o to, by się nie zamykać. I KOR potrafił się nie zamknąć. Przeciwnie, potrafił się rozszerzyć - wspomina Andrzej Celiński.

Prawa do zdjęcia ma Ośrodek KARTA, który zajmuje się między innymi ochroną pamiątek polskiej historii. W rozmowie z "Faktami" TVN ośrodek zapowiedział, że będzie oczekiwał od Polskiej Fundacji Narodowej wyjaśnień, dlaczego to zdjęcie zostało użyte i dlaczego w taki sposób.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
PaXpandreu
PaXpandreu

i to są właśnie UBeckie metody

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michał800
   Michał800

   Skoro zgadzacie się, by takie osoby nami rządziły to jest tego efekt.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     pirat2
     pirat2

     To i tak dobrze, że go nie wymienili na któregoś z bliżniaków.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Pistolet
       Pistolet

       U Orwella w powieści tez karano ewaporacją.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 27 maja

          Fakty z 27 maja

          Sejm opowiedział się za likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN - przepisy prezydenckiej ustawy przewidują zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. W programie powiemy również o sytuacji na froncie w Ukrainie, o zastrzeżeniach NBP do rządowego planu pomocy dla kredytobiorców, a także o obietnicy ministra Jacka Sasina. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.

          czytaj więcej »
         • "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

          "To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować"

          Sejmowa debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry wywołała duże emocje. Broniący polityka posłowie nie szczędzili obraźliwych komentarzy pod adresem opozycji. Pod adresem ministra Ziobry też padły gorzkie słowa. - To się wymyka matematycznym regułom, że zero może tyle kosztować - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

          czytaj więcej »
         • Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

          Walczyła przeciwko Niemcom i komunistom. Dziś przeciwko niej są ludzie Ziobry

          Bohaterka Powstania Warszawskiego Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka" przeżyła piekło stalinowskiego więzienia, za co sąd przyznał jej dziewięć milionów złotych zadośćuczynienia. Jednak rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab chce zmniejszyć zadośćuczynienie o dwie trzecie. Prokuratura z kolei uważa, że "Paulince" nie należą się żadne pieniądze. Tymczasem pani Jakubowska chce zabezpieczyć byt swojego niepełnosprawnego syna.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na sobotę 28 maja

          Prognoza pogody na sobotę 28 maja

          W sobotę w przeważającej części Polski zachmurzenie duże, tylko w pasie południowym umiarkowane. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm w północnej części kraju, 1-5 mm na południu, jedynie na Podkarpaciu bez opadów. Na Mazurach i Podlasiu lokalnie pojawią się burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 26 maja

          Fakty z 26 maja

          Sejm w czwartek zajmował się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie powiemy również o strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie, o walkach na wschodzie Ukrainy, o cenach paliw w Polsce, a także o ogołoceniu drzew na miejskim targowisku w Radzyniu Podlaskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

          czytaj więcej »
         • Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

          Wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry w Sejmie

          Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister Zbigniew Ziobro bronił się przed odwołaniem. Ministra wspierali posłowie Solidarnej Polski i przedstawiciele resortu sprawiedliwości, a on sam atakował "fatalną i totalną opozycję". Zrzucił na nią odpowiedzialność za blokowanie unijnych pieniędzy dla Polski. Później dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Ziobry przeniosła się na salę plenarną.

          czytaj więcej »
         tvnpix