Fakty - oglądaj online

"Ultimatum" Trumpa

Pentagon już liczy koszt likwidacji baz w Niemczech. Trump pisze list do Merkel

Na razie jest ostry w tonie list i czytelna groźba - Amerykanie mogą wycofać wojska i zmniejszać bazy w krajach, które nie zwiększą wydatków na obronność. List do przywódców Donald Trump pisze tuż przed zbliżającym się szczytem NATO.

Wszystkie listy są podobne w treści, choć różnią się w szczegółach. Donald Trump pisze o rosnącej frustracji spowodowanej tym, że wielu członków NATO nie zwiększa wydatków na obronność i dodaje, że frustracja dotyczy nie tylko jego administracji, ale również Kongresu. Najostrzejsze w tonie listy miały zostać skierowane do premiera Kanady Justina Trudeau i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, którym prezydent wprost zarzuca osłabianie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Gazeta "The New York Times" cytuje taki fragment listu do niemieckiej kanclerz: "Stany Zjednoczone kierują więcej środków na obronę Europy, podczas gdy gospodarka na kontynencie, włącznie z niemiecką, radzi sobie dobrze, a wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa się mnożą. Ta sytuacja jest dla nas niekorzystna".

Listy odczytano jako groźby skierowane do części członków Sojuszu przed zbliżającym się szczytem NATO w Brukseli. Amerykańska prasa pisze o pojawiającej się w nich sugestii, że jeśli sojusznicy nie zwiększą wydatków na obronność, Ameryka rozważy zmianę swojego zaangażowania wojskowego na świecie. Pentagon już pracuje nad oszacowaniem kosztów ewentualnego wyprowadzenia wojsk z Niemiec. Według gazety "The Washington Post" rozważane są dwa główne scenariusze: powrót wojsk do USA albo całkowite bądź częściowe przeniesienie ich do Polski.

Spotkanie Putina z Trumpem w cztery oczy niewykluczone

Nie jest wykluczone, że na początku spotkania w Helsinkach prezydenci Rosji i USA porozmawiają w cztery oczy. Taki format odpowiada Rosji - poinformował rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix