Fakty - oglądaj online

  • Foto: PAP/Tytus Żmijewski | Video: Krzysztof Skórzyński / Fakty TVN
  • "Będzie weto, to będzie zdrada narodowa"
  • Duży wzrost liczby zgonów w listopadzie

"Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech, są absolutnie nie do zaakceptowania"

Prymas Polski chce reakcji przełożonych zakonnych na słowa ojca Tadeusza Rydzyka o pedofilii w Kościele, Lewica zawiadamia prokuraturę, a Platforma Obywatelska chce odwołania Rzecznika Praw Dziecka, który nie zareagował w sobotę, choć wypowiedzi przysłuchiwał się na żywo. Zakonnik nazwał biskupa oskarżanego o tuszowanie pedofilii "współczesnym męczennikiem mediów".

Rzecznik Praw Dziecka ma reagować, gdy jakiemukolwiek dziecku dzieje się krzywda. Mikołaj Pawlak nie zareagował, gdy w jego obecności ojciec Tadeusz Rydzyk wypowiedział szeroko dziś komentowane słowa: - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże.

Rzecznik Praw Dziecka dopiero dwa dni po uroczystości, dopiero gdy opozycja złożyła wniosek o jego dymisję, napisał w internecie, że "pokusa nie tłumaczy przestępstwa", a "pedofilia to ohydna zbrodnia, niezależnie od tego, kto jest sprawcą".

Foto: twitter.com/RPDPawlak Wpis rzecznika praw dziecka

Mikołaj Pawlak przysłuchiwał się sobotniemu wystąpieniu ojca Tadeusza Rydzyka bez wyrażenia jakiejkolwiek dezaprobaty.

- Dostałem też wiadomość dzisiaj, w czasie mszy świętej, od księdza biskupa Edwarda Janiaka. To jest współczesny męczennik mediów. Media to zrobiły. Media to zrobiły i media tak robią. Nie dajmy się katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą - powiedział ojciec Tadeusz Rydzyk.

Na te słowa zareagował prymas Polski, który jest jednocześnie delegatem Episkopatu do spraw ochrony dzieci i młodzieży. - Arcybiskup Wojciech Polak już pisemnie zwrócił się do przełożonego ojca Tadeusza Rydzyka z prośbą o reakcję na te słowa, o podjęcie działań - poinformował ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Na razie rzecznik zakonu redemptorystów wydał oświadczenie, w którym słowa, w których ojciec Rydzyk broni biskupa oskarżanego o tuszowanie pedofilii, nazwał "komentarzem do obecnej sytuacji medialnej".

Brak reakcji

- Najsmutniejszy i najbardziej przerażający jest brak perspektywy osób pokrzywdzonych. Słowa, które bagatelizują przestępstwo i grzech wykorzystania seksualnego, są absolutnie nie do zaakceptowania - komentuje ksiądz Piotr Studnicki.

- Ja ulegam pokusie, jak czwartą kawę dziennie wypiję. Natomiast uleganie pokusie nie może być w tym wypadku kierowane w stronę tak ohydnej zbrodni - skomentował wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii.

"PiS nie chce mieć w Rydzyku wroga"

Politycy obozu władzy byli obecni na urodzinach Radia Maryja. Byli, słuchali, nie zaprotestowali...

Szefa komisji, która ma badać przypadki pedofilii, nie było na urodzinach Radia Maryja. Słowom w obronie biskupa, który sam złożył dymisję po doniesieniach o tuszowaniu pedofilii, a także o pokusach, którym poddają się księża, przysłuchiwali się liczni politycy Zjednoczonej Prawicy, w tym ministrowie tacy jak szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Żaden z obecnych nie zareagował.

Sprawa biskupa Janiaka

Sprawę tuszowania przez biskupa Edward Janiak przypadków pedofilii opisali w swoim filmie bracia Tomasz i Marek Sekielscy. To po jego emisji prymas Polski złożył doniesienie do Watykanu, po którym ruszyło kościelne postępowanie. W połowie września wszystkie dokumenty zebrane w Polsce, w tym zeznania, trafiły do papieża.

Jeszcze zanim papież podjął jakąkolwiek decyzje, biskup Janiak sam złożył rezygnację, która w połowie października została przez Watykan przyjęta.

Teraz biskup Janiak został nazwany przez ojca Rydzyka "współczesnym męczennikiem".

"To jest bezczelne nad wszelką miarę"

"Przestępstwo pedofilii to nie jest kwestia grzechu"

Arcybiskup Wojciech Polak chce wyjaśnień od prowincjała redemptorystów w sprawie słów, jakie...

W tym samym przemówieniu założyciel Radia Maryja wspomniał też o księżach, którzy otwarcie i głośno mówią o pedofilii wśród duchownych.

- Nawet jeżeli jakiś katolik wygaduje czy nawet ksiądz, jak wychodzi taki guru i opowiada i sądzi innych. Zadzwońcie do niego, porozmawiajcie z nim i z jego przełożonym porozmawiajcie. I niech się uciszy - apelował o. Tadeusz Rydzyk.

- To jest bezczelne nad wszelką miarę. Ale Rydzyk niestety został przez państwo polskie, rządzone przez PiS, do tolerowania takiej bezczelności przyzwyczajony - uważa Szymon Hołownia z ruchu Polska 2050.

Szereg polityków PiS odmówiło ekipie "Faktów" TVN komentarza do wystąpienia o. Tadeusza Rydzyka i obecności na tym spotkaniu posłów, ministrów i Rzecznika Praw Dziecka.

Politycy Solidarnej Polski podczas konferencji również unikali recenzji słów zakonnika.

- Dla nas nie ma żadnego znaczenia, czy jest to osoba w sutannie, czy w mundurze, czy bez sutanny. Jeżeli ktokolwiek krzywdzi dziecko, to jego miejsce jest za kratami - odpowiedział na jedno z pytań dziennikarzy Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych z Solidarnej Polski i klubu parlamentarnego PiS.

Biskup Janiak nazwany przez ojca Rydzyka "współczesnym męczennikiem" ma zakaz przebywania na terenie swojej byłej diecezji. Zakaz nałożony przez papieża.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix