Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego

11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu KomunikacyjnegoPaweł Płuska | Fakty TVN

Specustawa dostaje głosy PiS, "speclotnisko" dostaje zielone światło. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać 40 kilometrów od Warszawy, a latanie dzięki niemu ma stać się szybsze i prostsze. Patryk Jaki nie głosował nad ustawą o CPK i wygląda na to, że w bitwie o Warszawę megalotnisko to będzie megatemat.

Nie chodzi tylko o to, czy na Okęciu wciąż będzie port lotniczy, ale o głosy tych, którzy korzystają z lotniska. Dlatego Rafał Trzaskowski zorganizował w piątek konferencję prasową przed lotniskiem. Za nim stanęli zwolennicy Patryka Jakiego.

- Pytanie jest również do tych panów, którzy za mną stoją: co robi Patryk Jaki, panowie? Dlaczego w czwartek nie miał najmniejszej odwagi, by stanąć w obronie warszawiaków, żeby walczyć o Okęcie? - pytał na konferencji Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

Jaki nie głosuje

To pytanie padało w piątek wielokrotnie, bo kandydat PiS na prezydenta stolicy nie wziął udziału w głosowaniu nad specustawą, dzięki której ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Był w Sejmie, ale nie głosował.

- Nie ma mojego głosu, bo jeszcze raz mówię, jestem otwarty na rozmowy z warszawiakami - zapewniał. Chce rozmawiać, choć nie kryje, że jest za likwidacją lotniska na Okęciu. - Jestem za likwidacją, ale dopiero w momencie, gdy powstanie CPK - tłumaczył.

Zdaniem Jakiego port lotniczy w obrębie miasta to przykład prowincjonalnego myślenia. Nowy port lotniczy, oddalony o prawie 40 kilometrów od centrum stolicy, to według niego "prorozwojowa" szansa dla Warszawy. W ocenie Jakiego dojazd do CPK byłyby szybszy dla warszawiaków niż na Okęcie.

Różne zdania

- Nie macie studium wykonalności, nie macie nic, nie macie koncepcji przebudowania sieci dróg krajowych, nie macie koncepcji przebudowy dróg kolejowych - wymieniał w czasie dyskusji sejmowej poseł Marek Sowa z Nowoczesnej.

Zwolennicy portu centralnego zapewniają, że wszystko będzie. Przeciwnicy przypominają, że już jest - na Okęciu - transport autobusowy i kolejowy, nowe terminale. Że likwidacja lotniska na Okęciu to nie tylko wyrzucenie w błoto miliardów złotych wydanych na jego rozbudowę i rozwój. - Dla Warszawy oznacza to utratę milionów złotych podatków i utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy osób, które pracują na lotnisku Chopina - przekonywał były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, kandydat na prezydenta miasta.

Strach w gminie

W Baranowie, gdzie miałby powstać Centralny Port Komunikacyjny, też nie widać zadowolenia. Mieszkańcy boją się przyszłości i działań urzędników. Najważniejsi urzędnicy dopiero zapowiadają, że tam pojadą, i przekonują, że budowa lotniska w tym miejscu jest zgodna ze światowymi trendami.

- Nowe porty lotnicze są lokowane w odległościach porównywalnych, niekiedy większych, niż odległość portu "Solidarność" (CPK - przyp. red.) od centrum Warszawy - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Nie o odległość tu chodzi. Podstawowe pytanie, które zadawała opozycja w Sejmie, to po co budować coś takiego jak CPK. - Tak jak Gierek miał hutę Katowice, tak premier Morawiecki będzie miał swoje lotnisko. Bez sensu, czysta propaganda - ocenił poseł Michał Stasiński z PO.

- Będzie naprawdę wielką chlubą, po realizacji, rządów PiS - przekonywał poseł Bogdan Rzońca z PiS.

Nowy port ma kosztować około trzydziestu miliardów złotych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli polityków zapytać, jaki to będzie rok, to wielu odpowie: rok wyborczy. Z całą pewnością kampania prezydencka zdominuje polityczną rzeczywistość w najbliższych miesiącach, a może i dłużej. Pierwsze akordy poznaliśmy już w prekampanii. Jednocześnie pojawiają się pytania, czy PiS zmieni swojego kandydata. 

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

"To jeden z bardziej niebezpiecznych ludzi, jacy się pojawili w polskiej przestrzeni publicznej"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Państwowa Komisja Wyborcza nie jest sądem, w związku z tym nie może ocenić, czy właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest sądem, czy też nie. Stąd podjęła uchwałę, którą można nazwać warunkową - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek PKW Paweł Gieras. Odniósł się w ten sposób do sprawy przyjęcia sprawozdania komitetu finansowego PiS. Dodał, że ma świadomość, iż treść uchwały "może budzić wątpliwości".

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Pieniądze dla PiS. Członek PKW: To uchwała warunkowa. Mam świadomość, że może budzić wątpliwości

Źródło:
TVN24