Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Robert Jałocha / Fakty TVN
 • Prognoza pogodny na poniedziałek 17 kwietnia
 • Czas skupienia, nadziei, modlitwy i święcenia pokarmów
Amerykański sen

Są najlepszą drużyną w Europie, mają nowy stadion. "Czas na kolejne sukcesy"

Spełniony amerykański sen o zbudowaniu najlepszej drużyny w Europie. Panthers Wrocław w 2016 roku wygrała Ligę Mistrzów futbolu amerykańskiego. Za sukcesem sportowym poszedł też sukces organizacyjny. Wrocławski klub ma teraz nowy, 11-tysięczny stadion.

Do tej pory imponowali przede wszystkim sportowymi sukcesami. Są najlepsza drużyną w Polsce, a wygrywając futbolową Ligę Mistrzów udowodnili, że także jedną z najmocniejszych w Europie.

Zdaniem Szymona Adamczyka kolebką futbolu amerykańskiego w Polsce jest Warszawa, w której powstała pierwsza drużyna, jednak "profesjonalny futbol amerykański zaczął się we Wrocławiu". Potwierdza to pierwszy w Polsce profesjonalny stadion, który powstał we Wrocławiu.

Problem z frekwencją

Dla wrocławskich futbolistów własny stadion to nie tylko ogromny sukces, ale także wielkie wyzwanie. Bo choć chętnych do gry w futbol amerykański nie brakuje, to o komplet publiczności na  11-tysięcznym obiekcie będzie bardzo trudno.

- Na każdym etapie te drużyny gromadzą wokół siebie innych ludzi. Dla 6, 7-latków przychodzą rodzice, dla juniorów przychodzą koledzy ze szkół - mówi zawodnik Panthers Wrocław Maciej Włodarczyk.

Najwięcej fanów ma  pierwszy skład, w którym występują między innymi programista, inżynier, sprzedawca samochodów czy trener personalny. - Nie jesteśmy zawodowcami, ale mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy pół zawodowcami. Bo tyle serca ile w to wkładamy, to życzyłbym wielu sportowcom, którzy dostają wynagrodzenie za to co robią - mówi Kamil Ruta.

Zawodnicy Panthers Wrocław chcą teraz promować swoją pasję, żeby na stadion przychodziło coraz więcej fanów.

"Czas na kolejne sukcesy"

A to, że futbol jest sportem widowiskowym i potrafi przyciągać widzów pokazują największe amerykańskie obiekty, które pomieszczą ponad 100 tys. widzów. Stadion we Wrocławiu jest co prawda 10 razy mniejszy, ale można na nim zobaczyć amerykańską myśl szkoleniową.

- Kiedy tu przyszedłem trzy lata temu, mieliśmy plan 3-letni, 5-letni i 10-letni. Stadion już jest. Mamy więc wszystko czego potrzebujemy. Teraz czas na kolejne sukcesy - mówi trener drużyny Nicholas Johansen.

Oprócz trenerów, w drużynie panter jest także trzech amerykańskich graczy. Fanów z USA nie powinno zabraknąć także na trybunach, bo przecież w Polsce - i to bardzo blisko Wrocławia - stacjonują amerykańscy żołnierze.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pawał

Pseudosport, jest rugby dużo lepszy sport i nie przebierają się w zbroję. Banda malpujacych Amerykanów koksiarzy. Wypowiadają się jakby byli nawciągani, szczególnie ten menedżer z rozbieganym wzrokiem

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Adami8lo
   Adami8lo

   super, będą mieli kibole nową dyscyplinę do usprawiedlliwienia pospolitej bandyterki, formuła piłki nożnej już od jakiegś czasu prawdziwą twarz pokazuje, czas na coś nowego...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix