Walka z czasem
Pani Patrycja walczy o życie. Ministerstwo odmówiło jej refundacji leczenia
Zostały jej dwa miesiące, by rozpocząć terapię ratującą życie. Musi zebrać milion złotych, by za nią zapłacić. Ministerstwo Zdrowia odmówiło pani Patrycji refundacji leczenia agresywnego chłoniaka metodą CAR-T-cells. 20 krajów w Europie płaci swoim obywatelom za leczenie tą metodą.
- Muszę was prosić o pomoc, bo ja po prostu nie chcę umierać, chcę żyć - apeluje pani Patrycja. Kobieta ma jeszcze przez chwilę ostatnią szansę. Żadnej innej możliwości lekarze już nie widzą.
- Bez tej terapii czeka ją pewna śmierć. Nie istnieje nic już po środku, ponieważ wyczerpała wszystkie dostępne metody leczenia - wyjaśnia Ewa Pietrusza, hematolożka z Pododdziału Leczenia Nowotworów Układu Chłonnego Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie.
Poza tą uznaną za rewolucyjną. Terapia CAR-T-cells daje Pani Patrycji nawet 60 procent szans na przeżycie, ale kosztuje półtora miliona złotych.
- Państwa nie ma. Chorzy są pozostawieni sami sobie, przy czym jako lekarze próbowaliśmy wszystkiego - mówi profesor Wojciech Jurczak, kierownik Pododdziału Leczenia Nowotworów Układu Chłonnego Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie.
20 państw w Europie - w tym Rumunia i Bułgaria - za to leczenie płaci. W Polsce refundowane jest stosowanie metody CAR-T u dzieci i młodych dorosłych chorujących na białaczkę. Pacjenci z chłoniakiem, jak pani Patrycja, już tej możliwości nie mają. Ministerstwo Zdrowia odmówiło pani Patrycji refundacji. Została z poczuciem beznadziei. - Ogromnego rozczarowania i takiego niezaopiekowania się przez państwo swoim obywatelem. Osobą, która błaga o pomoc - mówi o swoich odczuciach pani Patrycja Ryba.
Wszystko w rękach ministra
Smog zabija w Polsce blisko 40 tysięcy osób rocznie. Ze statystyk wynika korelacja między...Smog zabija dziesiątki tysięcy Polaków. "Trzeba zaprosić polityków na oddział onkologii dziecięcej"
- Cały świat orzeka, że tak, pewne terapie są efektywne, skuteczne, są z wyboru. Polska, żeby nie powiedzieć Agencja Oceny Technologii Medycznych, wydaje na przykład opinię, że lek nie działa - mówi prof. Wojciech Jurczak.
Wszystko teraz zależy od ministra zdrowia. Ma podjąć decyzję o tym, czy płacić, czy nie płacić. - Toczą się procedury w ministerstwie, aby ta refundacja była, ale te procedury wszystkie toczą się na tyle powoli, że wiele chorych, niestety, umiera - wyjaśnia Ewa Pietrusza.
Pani Patrycji kończy się czas. Preparat mogliby podać lekarze z Gliwic. - Niestety, jest to agresywny wariant chłoniaka, czyli taki, który szybko narasta. (...) Ten czas jest ważny i chcielibyśmy zrobić to możliwie jak najszybciej. W ciągu 2-3 miesięcy - tłumaczy profesor Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
38-latka na własną rękę zbiera fundusze. W środę na terapię pani Patrycji brakowało ponad miliona złotych. W czwartek wieczorem na koncie zbiórki do pełnej kwoty brakowało ponad 150 tysięcy złotych.
Terapia, o którą się stara pani Patrycja, wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta. Polega na pobraniu limfocytów i takim przeprogramowaniu ich, by umiały rozpoznawać nowotwór. Namnaża się je potem i z powrotem wprowadza do organizmu, by namierzyły i zwalczyły chłoniaka. - Znamy pacjentów, którzy tę terapię przeszli rok temu i obecnie są całkowicie wyleczeni - mówi Ewa Pietrusza.
- Jeszcze mam wiarę, jeszcze mam siłę - zapewnia pani Patrycja.
Zbiórka na rzecz pani Patrycji Ryby jest prowadzona na platformie Siepomaga.pl
Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »Andrzej Duda wrócił z Ukrainy. Jego przemówienie zostało bardzo dobrze przyjęte
Nad ranem z Ukrainy wrócił do Polski specjalnym pociągiem prezydent Andrzej Duda. Jego wizyta i przemówienie w Radzie Najwyższej zostały bardzo dobrze przyjęte. Na Ukrainie, w Polsce i w Europie. Padły deklaracje wsparcia i pomocy - humanitarnej, wojskowej i politycznej.
czytaj więcej »Ofiara księdza pedofila ma otrzymać 300 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia
300 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia ma dostać od diecezji kaliskiej Bartłomiej Pankowiak. To jeden z dwóch braci, którzy są bohaterami filmu braci Sekielskich "Zabawa w Chowanego". Obaj byli w dzieciństwie molestowani przez księdza Arkadiusza H. Proces był cywilny, wyrok nie jest prawomocny.
czytaj więcej »Rosyjski żołnierz zabił nieuzbrojonego cywila. Został skazany na dożywocie
Ukraiński sąd skazał na dożywocie rosyjskiego sierżanta Wadima Szyszymarina za zabicie nieuzbrojonego cywila. To pierwszy proces w sprawie zbrodni wojennej popełnionej przez rosyjskiego żołnierza w trakcie inwazji na Ukrainę.
czytaj więcej »Koalicja Obywatelska na naradzie w Jachrance
Donald Tusk i członkowie Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej udali się na narady w Jachrance pod Warszawą. Tematem ma być ogólna sytuacja polityczna z naciskiem na przygotowanie do ewentualnych przedterminowych wyborów.
czytaj więcej »Kierowca zabił 6-letnią dziewczynkę. Usłyszał wyrok
Przyznał przed sądem, że prowadził samochód, patrząc w telefon komórkowy. Na czerwonym świetle wjechał na przejście dla pieszych i zabił 6-letnią dziewczynkę. Sąd uznał, że kurier jechał za szybko i nieostrożnie. Został skazany na trzy lata więzienia.
czytaj więcej »Awaria śmigłowca Lasów Państwowych. Pilot wylądował w zbiorniku wodnym
Helikopter Lasów Państwowych brał udział w akcji gaszenia pożaru. Niespodziewanie pilot musiał awaryjnie lądować w zbiorniku wodnym. O własnych siłach udało mu się wydostać z maszyny. Do wypadku doszło niedaleko miejscowości Rogoźnik w województwie śląskim.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski wystąpił na Forum Ekonomicznym w Davos
Wołodymyr Zełenski zaapelował o pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości pięciu miliardów dolarów miesięcznie. Ponadto oczekuje, że świat przestanie handlować z Rosją, w szczególności kupować ropę z Rosji. Zełenski wystąpił zdalnie z Kijowa na Forum Ekonomicznym w Davos - słuchali go światowi przywódcy i biznesmeni.
czytaj więcej »Życie Wladika zostało uratowane w Polsce. Wcześniej "nie dawali mu szans, że będzie żyć"
Miał osiem miesięcy, a ważył zaledwie pięć kilogramów. Był kompletnie wycieńczony, a ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Wladik żyje dzięki pomocy, zaangażowaniu i determinacji polskich lekarzy. Rodzina chłopca pochodzi z obwodu ługańskiego, gdzie toczy się wojna.
czytaj więcej »Wiele osób szuka mieszkania na wynajem, ale ubywa kupujących na kredyt
Na rynku ubywa mieszkań, które można wynająć - tak duży jest popyt teraz, a jeszcze może być większy po tym, jak zacznie się rok akademicki. Jednocześnie spada zdolność kredytowa Polaków. Spada liczba wniosków o kredyt hipoteczny.
czytaj więcej »Iga Świątek bez problemu wygrywa swój pierwszy mecz Rolanda Garrosa
Iga Świątek wygrała swój pierwszy mecz wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Jej rywalką była Ukrainka Łesia Curenko.
czytaj więcej »Ukraiński utwór "Bayraktar" doczekał się teledysku. Putin przekazał scenografię
Rosyjskie siły zbrojne dostarczyły na Ukrainę sprzęt wojskowy, którego los zainspirował tekst piosenki i który posłużył za scenografię do teledysku. "Przyszedł okupant do Ukrainy, nowe mundury, wojenne maszyny, lecz część tego sprzętu zamienił im w żar Bayraktar" - śpiewają Ukraińcy na tle rosyjskich pojazdów, których się już nie wyklepie. Bayraktar to dron tureckiej produkcji, który już doskonale rosyjscy żołnierze poznali.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 24 maja
We wtorek początkowo na zachodzie, a w drugiej części dnia także w centrum i na wschodzie strefa frontowa z dużym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu 5-10 mm. Głównie na Dolnym Śląsku, ale także na części Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce pojawią się burze. Więcej słońca tylko na wschodzie w pierwszej części dnia. Na krańcach wschodnich opady pojawią się wieczorem. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza w pasie Pomorze-Kujawy-Ziemia Łódzka i Śląsk do 22 stopni Celsjusza na południowym-zachodzie kraju i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, o prędkości do 40-60 km/h, południowo-wschodni, skręcający na południowo-zachodni i zachodni za strefą frontową.
czytaj więcej »Fakty z 22 maja
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kijów, gdzie wystąpił przed Radą Najwyższą. Zapewnił Ukraińców o pełnym wsparciu w ich aspiracjach europejskich. W programie powiemy również o unijnych karach za Izbę Dyscyplinarną i świetnym otwarciu Magdy Linette na turnieju Roland Garros. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »