Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci

01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci
01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieciJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Rok pandemii to nie był łatwy czas na dzieciństwo. Izolacja, samotność w sieci, uzależnienia i przemoc. Telefony zaufania przeżywają oblężenie jak nigdy, ale nie wszystkie dzieci dzwonią, a wiele z nich pomocy potrzebuje. Dlatego eksperci z okazji Dnia Dziecka opowiadają o tym, jak dać dzieciom siłę nie tylko od święta, ale na co dzień.

Kontakty na odległość, zerwane relacje – dzieci, po przymusowym czasie nauki zdalnej, muszą mierzyć się z ogromem problemów. W Dniu Dziecka eksperci szczególnie zwracają na nie uwagę.

- Osamotnienie, izolacje, już pojawiły się pierwsze takie bójki. Różnie jest, naprawdę, aż się obawiam, co dalej będzie – mówi Anna Samborska, pedagog w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku.

Pandemia nie oszczędziła najmłodszych – dzielą los dorosłych.

- Uzależnienia cyfrowe, które - niestety - ten okres pandemii nasilił. My raczej mówimy nie o tym, że pandemia wywołała pewne problemy, tylko pandemia pewne problemy nasiliła, stąd my też musimy nasilić działania – zaznacza Bożena Łapińska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.

Dlatego w wielu miastach telefony wsparcia dla dzieci i rodziców uruchamiają już same szkoły.

"To są takie dane tabu"

W pandemicznej rzeczywistości najmłodsi byli jeszcze słabsi. - W 2020 roku było aż 116 samobójstw dzieci, gdzie najmłodsze miało 8 lat – informuje Barbara Rajkowska ze Stowarzyszenia "SOS Wioski Dziecięce" w Polsce.

Oficjalne dane mówią o 747 próbach samobójczych dzieci i młodzieży, czyli średnio to dwie dziennie.

Na to wszystko nakłada się zapaść w psychiatrii dziecięcej. Mniej niż pół tysiąca lekarzy specjalistów nie gwarantuje minimum ochrony i nie spełnia zaleceń. Zdobyć pomoc w jednej z 34 całodobowych placówek graniczy z cudem.

- Te dane są przerażające. My jako Polska zajmujemy drugie miejsce w Europie pod względem prób samobójczych wśród dzieci. To są takie dane, o których nikt nie mówi, to są takie dane tabu – podkreśla Tomasz Zieliński, twórca projektu "Usłyszeć na czas".

Zamknięcie w domach to była też pandemia przemocy – według badań co dziesiąte dziecko doznało krzywdy ze strony bliskiej osoby.

Rok walki o marzenia

Dla dzieci i młodzieży 2020 to był także rok walki o ich prawa i o środowisko, kiedy dorosną.

Dziecięce marzenia wybiegają daleko. Uczniowie z Warszawy zaprojektowali bazę na Księżycu, wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej.- Bardzo chciałbym polecieć w przyszłości w kosmos, ponieważ byłoby to na pewno niesamowite – mówi Kajetan Koryl.

- Nie wolno czekać, aż świat się poprawi, trzeba się przyczyniać do tego, żeby ten świat stał się lepszy – dodaje Aleksandra Piotrowska, psycholog społeczny.

Coraz więcej kosztuje także wychowanie dziecka do pełnoletności – teraz to już koszt ponad 250 tysięcy złotych. Pieniądze nie są jednak najważniejsze.

- Czasami tylko i wyłącznie dla dziecka chodzi o to, żeby zostać wysłuchanym, żeby wyrzucić coś z siebie, a rodzic - szczególnie w okresie dojrzewania - nie jest takim partnerem, bo dojrzewanie przede wszystkim polega na tym, że dziecko chce być trochę mądrzejsze od rodzica – tłumaczy terapeutka Edyta Harasimczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS