Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniem. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"

27.04.2021 | Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniami. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"
27.04.2021 | Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniami. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
27.04.2021 | Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniami. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Pandemia potęguje problemy z alkoholem - alarmują eksperci. Potwierdzają to międzynarodowe badania, z których wynika, że ponad 40 procent ankietowanych pije więcej i częściej. WHO przewiduje, że po pandemii będzie o połowę więcej alkoholików.

W czasie pandemii wzrosła w Polsce liczba osób nadużywających alkoholu. Terapeuci szacują, że liczba osób nadużywających alkoholu w trakcie pandemii w Polsce jest większa co najmniej o 30 procent. Z kolei WHO przewiduje, że po pandemii świat będzie musiał się zmierzyć z przyrostem liczby alkoholików o blisko połowę.

Te dane potwierdzają też obserwacje osób, które pomagają w walce z uzależnieniem. - Mamy za mało rąk do pracy w puli terapeutów, aby pomóc wszystkim potrzebującym - informuje Dorota Szczodrowska z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku.

Z międzynarodowych badań wynika, że stres, strach i nieumiejętność radzenia sobie z otaczającą covidową rzeczywistością towarzyszy co piątej osobie uciekającej w alkohol.

- Ludzie się boją, są niepewni przyszłości, tracą biznesy, tracą pracę, tracą przyjaciół, nie mogą się widzieć z rodzinami. Myślę, że to jest bardzo, bardzo wiele czynników - mówi o powodach częstszego popadania w uzależnienia w trakcie pandemii Anna Kopczyńska z Centrum Leczenia Uzależnień w Łodzi.

Ponad 40 procent badanych pije więcej i częściej, bo ma więcej wolnego czasu, bo się nudzi, bo piją też domownicy, bo nikt z zewnątrz tego nie widzi - przede wszystkim szef.

- Część osób będzie sięgała po alkohol właśnie w ramach pracy zdalnej, ponieważ jest to łatwiejsze do ukrycia. Pracodawca nie poczuje alkoholu - mówi Katarzyna Łukowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W trakcie pracy zdalnej świat wielu osób kręci się między łóżkiem, kuchnią i kanapą w salonie.

- Jest pewna jakaś zadaniowość, więc "mogę coś zrobić i można pić od rana". To jest swoiste eldorado dla osób, które mają problem z alkoholem - twierdzi Katarzyna Zdrójkowska z poradni leczenia uzależnień w Białymstoku.

"Mechanizm iluzji i zaprzeczeń"

Gdy nikt nie patrzy na ręce, jeden kieliszek do śniadania podczas pracy zdalnej może zmienić się w jedną butelkę lub dwie do obiadu. Im bardziej podatny osobnik, tym szybciej alkohol może stać się śmiertelnym wrogiem.

Jak przypomina Jacek Chmielewski - psycholog i psychoterapeuta uzależnień - alkohol w wąskiej perspektywie jest antylękowy i antydepresyjny, natomiast w dłuższej perspektywie staje się depresantem.

Grupy wsparcia przeniosły się do internetu i rozrastają się z każdym dniem. Jak bardzo są dziś potrzebne doskonale wie trzeźwy od 11 lat Wojciech Wojtczyk. Obecnie terapeuta.

- Jest taki mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Pacjent stwarza sobie taki obraz, który pozwala mu dalej iść w swoje uzależnienie, nie dostrzegać konsekwencji i skutków. Także to (leczenie uzależnienia - przyp. red.) jest bez konfrontacji z drugim człowiekiem dość trudne - tłumaczy Wojciech Wojtczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku.

Według szacunku WHO rocznie z powodu uzależnienia od alkoholu umiera około trzech milionów ludzi.

"Pracując online, zaczęły im puszczać hamulce. Odbieram około 30 procent więcej telefonów" - oglądaj odcinek z cyklu "Blizny" w TVN24 GO

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS