Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"

02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Pan Sławomir Paliszewski, który jest chory na raka, czeka na opis badania metodą tomografii komputerowej aż dwa miesiące. Po tym czasie badanie może być już nieaktualne. Usłyszał, że brakuje radiologów. Także inni pacjenci onkologiczni czekają na wyniki swoich badań za długo.

Diagnoza, chemioterapia i stała kontrola tego, jak postępuje choroba. To opis ostatnich czterech lat życia pana Sławomira, u którego, przez przypadek, przy okazji leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, lekarze wykryli złośliwy nowotwór przestrzeni zaotrzewnowej. - Po ostatnim tomografie okazało się, że ten guz ma około 12 centymetrów - mówi Sławomir Paliszewski, pacjent onkologiczny.

Sławomir Paliszewski jest w trakcie przyjmowania chemioterapii. Aby ocenić jej efekty i zaplanować dalsze leczenie, onkolog zleciła mu tomografię komputerową. Nie było problemu z umówieniem się i wykonaniem badania, ale na opis zdjęcia, które zrobiono 14 września, pan Sławomir wciąż czeka.

- Powiedziano mi, że muszę czekać na niego osiem tygodni albo dłużej. (...) Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję. Nie wiem, może ja powinienem już mieć ten guz wycięty tydzień temu - opowiada pan Sławomir.

Jako pacjent onkologiczny pan Sławomir ma pierwszeństwo w leczeniu i badaniach. Problem w tym, że w Gdyńskim Centrum Onkologii takich osób jest więcej. Szpital tłumaczy, że choć stara się, by opisy badań były gotowe jak najszybciej, to nie ma ich kto robić.

- Staramy się ogłaszać regularnie konkursy na te stanowiska. Niestety, tych radiologów więcej nie ma na rynku i mamy tego świadomość, więc szukamy także w innych województwach - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa "Szpitali Pomorskich".

Brakuje radiologów

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2021 roku lekarzy specjalizacji "radiologia i diagnostyka obrazowa" jest w Polsce zaledwie 3927. Szanse na poprawę sytuacji wydają się żadne, bo w 2021 roku miejsc rezydenckich dla radiologów było tylko 16.

- Opis badania radiologicznego, czy w ogóle badania obrazowego, powinien być dostępny w ciągu kilku dni. To jest choroba, która ma charakter progresywny. Ona się nie zatrzyma w czasie oczekiwania na wynik jakiegoś badania - tłumaczy profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Problem z diagnostyką pacjentów onkologicznych jest szerszy. Pan Marek - który od sześciu lat zmaga się ze szpiczakiem - na wynik trepanobiopsji czeka od trzech miesięcy, co opóźnia radioterapię. Z każdym tygodniem jest coraz słabszy, boi się każdego ruchu. - Bardzo bolesny zabieg, bo to najpierw się bierze szpik, a potem materiał z biodra, kość się skruszy i to się pobiera. Kości nie znieczuli, bo to boli. Bardzo boli. Ale zrobię drugi raz, jak będzie taka konieczność - zapewnia Marek Kwaśnik, pacjent onkologiczny.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS