Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • Pielęgniarki walczą o podwyżki. Chcą uwzględnienia poprawek Senatu
  • Rosjanie z całą siłą nacierają na Siewierodonieck. "Okupanci niszczą i zabijają"
Wbrew wszystkiemu

Ostatnie sprawy Izby Dyscyplinarnej przed likwidacją. "Policzek wymierzony w stronę UE"

Dni Izby Dyscyplinarnej są policzone - ustawa, którą ją likwiduje,wejdzie w życie 15 lipca. Na wokandzie izby wciąż są jednak sprawy sędziów. - To jest oczywiście policzek wymierzony w stronę Unii Europejskiej - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Ustawa o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną, wejdzie w życie 15 lipca. Jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ma umożliwić wypłatę pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy, bo likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to jeden z "kamieni milowych", czyli warunków Komisji Europejskiej.

- Przynajmniej zdrowy rozsądek by nakazywał, żeby postępowania w tej chwili nie były prowadzone - mówi Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Izba na wniosek ministra Ziobry i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów zajęła się sprawą sędzi Doroty Lutosławskiej. Sędzia odmówiła wszczęcia postępowania wobec osób, które zawiesiły koszulki z napisem "Konstytucja" na babach pruskich.

Jarosław Kaczyński uważa, że polskie sądy działają "fatalnie źle". Zbigniew Ziobro wini rząd

Polemika w rządzie w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Prezes PiS Jarosław Kaczyński...

Rzecznik dyscyplinarny uznał, że sędzia nie była bezstronna, bowiem sama kiedyś demonstrowała w koszulce z napisem "Konstytucja".

- Równie dobrze można by było karać za to, że mam dzisiaj koszulę w paski, a nie koszulę jednolitą - uważa Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Posiedzenie w sprawie zostało odroczone na wniosek obrony.

Komentarze w sprawie sprawy

- To jest oczywiście policzek wymierzony w stronę Unii Europejskiej. To jest też pokazanie Komisji Europejskiej, że "kamienie milowe" nie będą spełnione - mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy, komentując fakt, że Izba Dyscyplinarna wciąż działa w okresie vacatio legis nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Nawet premier był zdziwiony. - Właściwym byłoby oczywiście dzisiaj powstrzymywanie się od jakichś drastycznych działań, bo jesteśmy w przededniu funkcjonowania Izby Odpowiedzialności Zawodowej - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Solidarna Polska oskarża premiera, że z nikim nie konsultował "kamieni milowych". W KPO zapisano, że sprawy sędziów obecnie oczekujące na rozpatrzenie powinny być skierowane już do nowej izby. Kolejna rozprawa przed Izbą Dyscyplinarną zaplanowana jest na 6 lipca.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix