Fakty - oglądaj online

Za wszelką cenę

Ostatni moment na dopisanie się do rejestru wyborczego. W Warszawie zrobiło tak ponad 11 tys. osób

Ostatni tydzień kampanii i ostatni moment, by dopisać się do rejestru wyborców wyborców. Takie wnioski można składać zarówno w urzędzie, jak i przez internet. Urząd ma 3 dni na dopisanie chętnego do rejestru. W Warszawie zrobiło to już ponad 11 tysięcy osób. To ponad dwa razy więcej niż przy poprzednich wyborach samorządowych.

W kategorii "absurdy kampanii" kandydat na radnego z Gniezna byłby na podium. Jeśli ktoś się zastanawia, po co Bogdan Bentyn wspiął się na 50 metrowy komin, i po co postawił na nogi trzy zastępy straży, pogotowie i policję, to odpowiedź jest prosta: by zaistnieć. I zaistniał.

Ale happening kandydata na radnego to tylko ciekawostka wyborcza.

W Warszawie na tydzień przed ciszą wyborczą temat jest jeden: słowa Piotra Guziała o braku wsparcia finansowego dla stolicy w przypadku wgranej Rafała Trzaskowskiego.

Radni Platformy wysłali w piątek listy do posłów PiS-u, by ci odcięli się od zapowiedzi sztabowca Patryka Jakiego, że jeśli wybory w stolicy wygra kandydat opozycji, to rząd PiS-u odetnie Warszawie dodatkowe pieniądze na inwestycje.

- To jest skandal i mam nadzieję, że posłowie PiS-u się z tego wycofają - mówi Michał Matejka z warszawskiej PO.

Ale Piotr Guział nawet nie rozważa wycofania się z tych słów.

- No tak nie ma. Jeśli nasze dziecko w domu zachowuje się niegrzecznie, pluje, krzyczy, nie słucha się rodziców, a potem mówi: chcę na kino, to jest duża wątpliwość, czy na kino powinno dostać - mówi były burmistrz Ursynowa.

Patryka Jakiego nie udało się w piątek spytać o słowa jego człowieka. Nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji. Ale publiczną deklarację złożył Rafał Trzaskowski.

- Jestem otwarty na współpracę z każdym. Nawet z rządem PiS-u - zapewnia kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Patryk Jaki i szczepienia. "Pod kampanię jest w stanie powiedzieć wszystko"

Zmiana poglądów Patryka Jakiego. Trzy lata temu był z antyszczepionkowcami, teraz jest przeciwko ich projektowi. W 2015 roku obecny kandydat PiS na prezydenta Warszawy mówił, że zmuszanie wszystkich dzieci do szczepień jest nadużyciem państwa....

Ostatni moment na rejestrację

Ostatni tydzień kampanii to też ostatni moment, by w Warszawie, w Gdańsku, Krakowie czy w Zambrowie dopisać się do rejestru wyborców wyborców. To najkrótsza instrukcja:

- Aby głosować w Warszawie, trzeba mieszkać w Warszawie, lub uprawdopodobnić, że się tu przebywa - instruuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

By zagłosować - na przykład w Warszawie - trzeba udowodnić, że nie jest się  tu przejazdem. Sposobów na udowodnienie jest wiele. Można to zrobić pokazując PIT,  pokazując umowę najmu mieszkania, zaświadczenie, że dziecko chodzi do przedszkola, a nawet rachunek za prąd. Skłamać jest trudno.

W Warszawie do listy wyborców dopisało się ponad 11 tysięcy osób. To ponad dwa razy więcej niż przy poprzednich wyborach samorządowych. Urzędnicy mogą weryfikować i weryfikują, czy ktoś nie skłamał.

W Katowicach odwiedzają nawet mieszkania. - Ponad 100 osób otrzymało pozytywną decyzję. Niestety w 10 przypadkach, na ten moment, były  decyzje odmowne - informuje Ewa Biskupska-Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta w Katowicach.

Wahający się wyborcy będą mieli okazję skonfrontować programy warszawskich kandydatów. W piątek  o 20:30 w TVN24 będzie transmitowana debata, która organizowana jest na prośbę kandydatów przez trzy telewizje.

Spór o odholowywane banery wyborcze. Kandydat PiS: brudna kampania

Kampania wyborcza w Gdyni. Mobilne banery kandydatów PiS-u zostały odholowane, bo - według Straży Miejskiej - były źle zaparkowane. Poszkodowani politycy są przekonani, że to element brudnej, kampanijnej gry. Według nich usunięcie reklam miał...

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix