Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Fakty TVN
  • Polska na 66. miejscu w rankingu wolności mediów. To najgorszy nasz wynik w historii
  • Maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki
Gotowi na wybory?

Opozycja już prowadzi kampanię wyborczą, ale co dalej? "Fantazja o jednej wielkiej liście się nie ziści"

Liderzy partii opozycyjnych objeżdżają Polskę i spotykają się z wyborcami, bo od czasu fiaska Polskiego Ładu w Sejmie krążą plotki o przyspieszonych wyborach. Donald Tusk mówi o wspólnej liście opozycji, ale Szymon Hołownia i Lewica są przeciwni temu pomysłowi. Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę na to, że w Czechach opozycja przejęła władzę, startując z dwóch list.

Od stycznia przewodniczący Platformy Obywatelskiej jeździ po Polsce. To jeszcze nie jest kampania wyborcza, choć tak wygląda. - Trzeba zrobić wszystko, żeby jak najwięcej ludzi się zaktywizowało - mówi Donald Tusk.

Tusk obawia się "pyrrusowego zwycięstwa". Hołownia: jestem w stałym kontakcie

Donald Tusk obawia się "pyrrusowego zwycięstwa" w wyborach parlamentarnych. Lider Platformy...

Donald Tusk odwiedza małe miejscowości i regiony, także te, w których poparcie dla jego partii jest małe. Spotyka się z rolnikami, nauczycielami, małymi przedsiębiorcami. Tematy wszelkie: Unia Europejska i wojna w Ukrainie, ale przede wszystkim inflacja i drożyzna.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej mówi wyborcom wprost: chce odsunąć PiS od władzy. - Dajcie mi 100 dni, no może 400 dni, żeby zrobić porządek żelazną miotłą, a później zostawię to ludziom o delikatniejszych zamiarach - podkreśla Tusk.

Wygląda to na deklarację, że po wyborach widzi siebie w roli premiera. Na spotkaniach z Polakami padają też pytania o to, jak wygrać z PiS-em. Tusk odpowiada niezmiennie - jedna lista.

- Jeśli pójdziemy razem, to wygramy te wybory i to jest gwarantowane. Jeśli pójdziemy osobno, to ryzyko jest większe - podkreśla lider Platformy.

Szymon Hołownia - również objeżdżający Polskę - powtarza, że to zły pomysł. - Nie trzeba specjalnej lupy, wystarczy zwykły wzrok, żeby zauważyć, że jedna lista jest niezwykle dużym zagrożeniem - mówi Hołownia.

Podobną opinię również wyraża prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - Wariant czeski to są dwie listy i dzisiaj oni rządzą, wariant węgierski to jest jedna lista i porażka - zwraca uwagę polityk.

- Fantazja o jednej wielkiej liście się nie ziści - podkreśla Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Przyśpieszone wybory możliwe?

Zjednoczona Prawica podzielona. Kwestią sporną zmiany w Sądzie Najwyższym

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pracuje nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym....

Donald Tusk mówi, że jest cierpliwy i cierpliwie będzie namawiał partnerów do wspólnego startu. Na razie możliwe jest wspólne porozumienie z ruchem samorządowym o popieraniu kandydatów opozycji oraz wspólna akcja kontroli wyborów - w każdym lokalu wyborczym mają być przedstawiciele opozycji.

Wspólne jest też jedno - przygotowania do wyborów są bardzo zaawansowane. Wszyscy deklarują gotowość.

- Oczywiście, że przygotowujemy się do przyspieszonych wyborów, bo naszym zdaniem te wybory powinny odbyć się choćby nawet jutro - podkreśla Szymon Hołownia.

- Przygotowujemy chociażby kandydatów na kandydatów do Sejmu, do Senatu. Objeżdżamy kraj - mówi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Wspólne w opozycji jest też przekonanie, że PiS zrobi wszystko, by utrudniać im kampanię. Propagandowe rządowe media będą nie tylko przemilczać wiece konkurentów - tak jak w kampanii prezydenckiej - ale też atakować kandydatów. Na to Donald Tusk ma jedną odpowiedź.

- Wygra następne wybory ten, kto ma wolę walki, kto wierzy w zwycięstwo, kto nie ma kompleksów - mówi lider Platformy.

Wybory parlamentarne mają się odbyć za półtora roku. Opozycja nie zgadza się na skrócenie kadencji Sejmu, gdy trwa wojna w Ukrainie. Pogłoski o przyspieszonych wyborach krążą w Sejmie od upadku Polskiego Ładu. Dziś wiele wskazuje na to, że mogą odbyć się wcześniej - na wiosnę przyszłego roku, tuż przed rozliczaniem podatków z Polskiego Ładu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix