Fakty - oglądaj online

"Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"

Prokuratura jest po to, żeby bronić interesu publicznego, a nie politycznego - słychać w Sejmie, ale tym razem mówią to nie politycy opozycji, a doświadczeni prawnicy. I pokazują, jak śledczy działali wobec Pawła Adamowicza, kiedy był prezydentem Gdańska. Opozycja za to złożyła wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry.

Opozycja złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Ta kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu KO-PO.

Podporządkowanie prokuratury politykom - to zarzut opozycji numer jeden, a dowód to sprawa Srebrnej. - Prezes, który broni ministra Ziobry - de facto - broni siebie, bo on sam występuje w jednym z postępowań, które, mam nadzieję, zostanie za chwilę wszczęte - mówi Cezary Tomczyk z PO.

"Śmiertelnie niebezpieczne narzędzie"

Prokuratura ciągle w sprawie Srebrnej nie rozpoczęła formalnie śledztwa, bo chodzi o polityków PiS - twierdzi opozycja. Gdy zaś chodziło o prezydenta Adamowicza, prokuratura kwestionowała orzeczenia sądu o jakie sama wcześniej wnosiła. Tak, by sprawie już zamkniętej, nadać po raz kolejny bieg przed wyborami. Mówili o tym w Sejmie członkowie Stowarzyszenia Paragraf Państwo prezentując raport na temat działań prokuratury w sprawie prezydenta Gdańska.

"Chce nas przestraszyć". Opozycja komentuje zawiadomienia Kaczyńskiego

Prezes PiS oskarża dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i posłów PO o zniesławienie. Jarosław...

- (Prokuratura - przyp. red.) staje się śmiertelnie niebezpiecznym narzędziem, które może postawić w stan oskarżenia właściwie każdego, na podstawie pewnego pretekstu - oceniał prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Człowiek oskarżony już jest w jakiś sposób winny, bo jego nazwisko jest skracane do jednej litery, już pojawia się on z opaską na oczach - dodał.

PiS: reformujemy

- Wymiar sprawiedliwości w Polsce przeszedł naprawdę głęboką reformę - odpowiada na krytykę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Kompleksowa reforma prokuratury, reforma kodeksu karnego, sądownictwo, losowy przydział do spraw - dodaje Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości.

W Ministerstwie Sprawiedliwości długo chwalono się reformami, ale gdy mowa o zmianach w sadownictwie, opozycja wskazuje na upolitycznienie i łamanie standardów europejskich. Polski rząd trafił przed Trybunał Europejski po skardze Komisji Europejskiej.

- Niektóre rozwiązanie wręcz stawiają pod znakiem zapytania uczestnictwo Polski we Wspólnocie Europejskiej - ocenia Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Opozycja pyta o spotkanie Kaczyński-Ziobro

Co innego powiedział nasz klient, a co innego znalazło się w protokole - pełnomocnik...

Naciski na sędziów

Stowarzyszenia sędziowskie skarżą się na naciski i zastraszanie. Gdy w uchwałach i stanowiskach - legalnych i podejmowanych w głosowaniach - krytykują poczynania władzy, ta odwdzięcza się postępowaniami dyscyplinarnymi wobec "niedopuszczalnych" stwierdzeń.

Politycy PiS-u utrzymują jednak, że wszystko jest w porządku.

- Nigdy nie było tak skutecznej prokuratury jak w tej chwili - uważa Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - dodaje Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Bo - jak podkreślają politycy PiS - zarzuty pojawiają się nie tylko wobec osób związanych z opozycja, ale też z PiS-em.

"Jednorazowe badanie nie było wystarczające"

Wśród swoich sukcesów Ministerstwo Sprawiedliwości wymienia także reformę więziennictwa, ale opozycja wraca w tedy do sprawy zabójstwa Pawła Adamowicz odpowiada, że zmodernizowane rzekomo więziennictwo wypościło na wolność - mimo ostrzeżeń - zabójcę prezydenta Gdańska.

Na razie biegli nie potrafią stwierdzić, czy Stefan W. był poczytalny.

- Biegli zawnioskowali o przeprowadzenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej. To jednorazowe badanie nie było wystarczające - wyjaśnia Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pastafarianin
Pastafarianin

Przyjdzie i czas na rozliczenie tego pana a ugnie się pod ciężarem swoich grzechów...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lucluc
   Lucluc

   Pan Z. Ziobro zrobił dużo dobrego dla wymiaru sprawiedliwości, jest to osoba kompetentna, odpowiedzialna i pracowita. Z pewnością osoby które wyłudzały vat i okradły Polaków na 250 mld. zł będą atakować i niszczyć dobre zmiany

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix