Fakty - oglądaj online

Opozycja chce odwołania Piotrowicza. "Policzek dla ofiar pedofilii"

Będziemy bezwzględnie walczyć z pedofilią - zapewnia rząd przedstawiając plany zaostrzenia Kodeksu Karnego. Jednak opozycja pyta, czy bezwzględnie będzie walczył ktoś, kto usprawiedliwiał księdza oskarżanego o molestowanie dzieci. Chodzi o Stanisława Piotrowicza, który przewodniczy sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. To ta komisja będzie pracowała nad zmianami proponowanymi przez rząd.

Po latach milczenia chcą sprawiedliwości. Ofiary księży mówią "dość"

Ofiary pedofilii. Skrzywdzone, lekceważone, całymi latami skazane na wstyd i cierpienie. Coraz...

- Dzieci spontanicznie przybiegały do niego, obejmowały go. On również dzieci przytulał do siebie, głaskał. Zdarzało się tak też, że i pocałował. Zdarzało się tak, że jednocześnie na kolanach siedziało kilkoro dzieci. Dzieci były szczęśliwe, zadowolone. Nie było w tym żadnego podtekstu seksualnego - te słowa Stanisława Piotrowicza z roku 2001 na temat skazanego nieco później księdza pedofila z Tylawy teraz nabierają szczególnego znaczenia.

Wiele mówi się o zaostrzaniu kar dla pedofilów, ale ani minister sprawiedliwości, ani premier na pytanie o posła Piotrowicza nie odpowiedzieli. Politycy PiS-u chwalą się inicjatywą.

- Będziemy bezwzględnie walczyć z tą patologia w każdym środowisku - zapewnia Beata Szydło.

"Policzek dla ofiar pedofilii"

 

Zmiany w Kodeksie Karnym trafiły do Sejmu i do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, której przewodniczącym jest właśnie Stanisław Piotrowicz. Ma on kluczowy wpływ na przebieg prac komisji, która opracuje ostateczne przepisy.

- To jest policzek dla ofiar pedofilii - uważa Sławomir Neumann.

Opozycja chce odwołania Piotrowicza z sejmowej funkcji.

Film Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" już wywołał konsekwencje w Kościele

Prymas Polski przeprasza, ale przeprosiny nie wystarczą. Zwłaszcza, że polski Kościół w sprawie...

Ksiądz z Tylawy został skazany za molestowanie sześciu dziewczynek, ale stało się tak dopiero, gdy do sprawy wkroczyła inna prokuratura. Prokuratorzy z Krosna, gdzie szefem był Piotrowicz, sprawę umorzyli.

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" z 2001 roku Stanisław Piotrowicz stwierdził, że zachowanie księdza nie było rażące, a całowanie w usta odbywało się na zasadzie "daj ciumka" i "nikt nie czuł się skrzywdzony".

- Te "ciumkanie" jest symbolem porozumienia tego środowiska i zmowy milczenia - komentuje całą sytuację poseł Krzysztof Brejza z PO.

Nie znają sprawy

 

Piotrowicz był odznaczony medalem za zasługi przez arcybiskupa Michalika. Tego samego, który wyrażał współczucie księdzu z Tylawy i pisał o wrogich środowiskach i depczących prawdę gazetach. Michalik potem opisywał ofiarę pedofila jako tą która "lgnie i szuka", a przy tym "jeszcze tego drugiego człowieka wciąga". Te słowa arcybiskupa wywołały burzę. Duchowny mówił potem, że to była pomyłka.

Piotrowicz o pomyłce nie mówił nawet wiele lat później i utrzymywał, że w sprawie księdza z Tylawy żaden błąd nie został popełniony.

Czołowi politycy partii rządzącej twierdzą, że o sprawie Piotrowicza "nic nie wiedzą". Jednak trudno uwierzyć, żeby nie znali pierwszej głośnej sprawy dotyczącej pedofilii w polskim Kościele.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
iny

Nic co chciałbym napisać nie przejdzie przez cenzurę, więc tylko, nie[pozdrawiam panie P.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   rewaldemar

   Wałęsa do chwili obecnej murem stoi za księdzem śp. Jankowskim, może czas w analogicznej sytuacji przestać zwracać się do niego Prezydencie?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     syriusz1

     Chyba masz przeterminowane wiadomości. Prezydent Wałęsa co innego ostatnio powiedział i nie było to murem stanie. Zanim się coś chlapnie dobrze być na bieżąco.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       B K K

       Chyba nie do końca...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 15 października

          Fakty z 15 października

          Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

          Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

          Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

          czytaj więcej »
         • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

          Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

          Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

          czytaj więcej »
         • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

          Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

          W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

          czytaj więcej »
         • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

          77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

          W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na środę 16 października

          Prognoza pogody na środę 16 października

          W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 14 października

          Fakty z 14 października

          Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

          PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

          PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

          czytaj więcej »
         tvnpix